13.02.2022
Pies zabrany w „trybie natychmiastowym” czy skradziony? Nie milkną echa interwencji w Ratowicach
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Internauci nie mają wątpliwości - warunki, w których przebywał pies, są tragiczne. Zastrzeżenia budzą natomiast okoliczności, w których zwierzę zostało odebrane.
fot. Dolnośląska Straż dla Zwierząt/Facebook
Zaczęło się od anonimowego zgłoszenia. Ze wszystkich organizacji prozwierzęcych interwencji podjęła się Dolnośląska Straż dla Zwierząt. Sprawa dotyczyła psa w typie doga niemieckiego, który mieszkał w Ratowicach niedaleko Wrocławia. Z opublikowanych zdjęć można dostrzec, że warunki, w jakich przebywało zwierzę, pozostawiały wiele do życzenia. Post z interwencji był szeroko komentowany w mediach społecznościowych. Niektórzy internauci zarzucają wolontariuszom, że postąpili niezgodnie z prawem. Funkcjonariusze dolnośląskiej policji prowadzą aktualnie dochodzenie w sprawie kradzieży psa, który – jak się okazuje – został zabrany podczas nieobecności właściciela.
„Odebrany w stanie wyższej konieczności”
Na Facebooku Dolnośląskiej Straży dla Zwierząt możemy zapoznać się z przebiegiem interwencji, która miała miejsce na początku lutego. Na zdjęciach zaś widzimy psa, który krótkim, zaledwie 80-centymetrowym, sznurem został przywiązany do czegoś, co w domyśle miało mu służyć za budę. Stan zwierzęcia wydaje się znacząco odbiegać od normy. Dodatkowo – choć nie jest to w Polsce zabronione – pies ma na sobie kolczatkę. W pobliżu zwierzęcia trudno też dopatrzeć się miski z wodą czy jedzeniem. Działacze straży zdecydowali, że sytuacja wymaga pilnej interwencji. Zabrali więc psa w „trybie natychmiastowym”.
Z uwagi na zbliżające się opady śniegu, deszcz i prognozowany mróz pies został odebrany w stanie wyższej konieczności – tak chudego psa bez podszerstka, bez możliwości schronienia, czekało jedno. ZAMARZNIĘCIE I ŚMIERĆ – czytamy na Facebooku Dolnośląskiej Straży dla Zwierząt.
Policja zorganizowała przeszukanie
Właściciel odebranego psa chciał ustalić miejsce pobytu zwierzęcia. Dzień po interwencji zgłosił się więc do działaczki, która odmówiła mu udzielenia jakichkolwiek informacji na ten temat. Zamiast tego – jak utrzymuje prezes Dolnośląskiej Staży dla Zwierząt – poinformowano mężczyznę o wszczęciu postępowania. Kolejnego dnia właściciel psa postanowił zgłosić sprawę na policję. Z relacji na Facebooku wynika, że dwa dni po interwencji do domu prezes Dolnośląskiej Straży dla Zwierząt przyszli policjanci.
Podczas przeszukania komendant jednostki w Jelczu-Laskowicach używał słów: „a co, jakbym zabrał teraz pani tego kotka” i „ktoś, kto dużo zapłacił za psa, na pewno o niego dba” – poinformowali wolontariusze na Facebooku.
Interwencja niezgodna z prawem?
Opiekunowie psa zarzucają dolnośląskiej organizacji nie tylko kradzież zwierzęcia, lecz także manipulację zdjęciami. Znane jest też stanowisko funkcjonariuszy policji, którzy podkreślają, że organizacja powiadomiła gminę o odebraniu czworonoga dopiero dwa dni po interwencji. Ponadto zabranie psa nie nastąpiło w asyście policjantów.
W czwartek – 3 lutego – policjanci przyjęli zawiadomienie o przestępstwie, polegającym na kradzieży psa przez kobiety, które podczas nieobecności właścicieli na posesji pojawiły się na miejscu. Zdemontowały element płotu, a następnie siłowo zabrały zwierzę do swojego samochodu. Funkcjonariusze podjęli działania, mające na celu wyjaśnienie okoliczności związanych ze zdarzeniem. Zabezpieczyli w tej sprawie zapisy z monitoringu i zdjęcia, wskazujące na faktyczny stan, w jakim znajdowało się zwierzę i warunki, w jakich było chowane. Niezbędne było również ustalenie aktualnego miejsca pobytu psa w celu jak najszybszego przeprowadzenia badań weterynaryjnych, które określiłyby faktyczny stan, w jakim się znajduje – poinformował Kamil Rynkiewicz, rzecznik wrocławskiej policji.
Głos w sprawie zabrało również Stowarzyszenie Dogi Adopcje, do których Boguś (takie imię otrzymał pies) miał trafić zaraz po interwencji Dolnośląskiej Straży dla Zwierząt. Zapewniają oni, że poinformowali policję o miejscu pobytu psa – aktualnie przebywa on w domu tymczasowym. Przyznali też, że Boguś został „odebrany nie w taki w sposób, w jaki wyobrażają sobie interwencję. Został jednak u nich, bo warunki bytowania psa widoczne na zdjęciach były tragiczne”.
Pies został odebrany/ukradziony/uprowadzony jak zwał tak zwał przez Dolnośląska Straż dla Zwierząt. Pani jest właścicielką psa, to wiemy. W jakich warunkach był pies, też wiemy. Stan psa jest dobry, czego nie ukrywamy. Wczoraj osobiście i mailowo powiadomiłam policję, gdzie pies przebywa. Policja był też w miejscu aktualnego pobytu psa. Straż dla Zwierząt chciała zabrać psa w kolejne miejsce, na co wyraziłyśmy sprzeciw ze względu na dobro psa i potrzebę stabilizacji. Wszelkie roszczenia proszę kierować do Straży dla zwierząt, która przeprowadziła moim zdaniem podstawną interwencję bardzo nieudolnie – odpisała pod postem właścicielce psa pani Kasia, u której Boguś przebywa na tymczasie.
Nasuwa się też pytanie, gdzie w tych wszystkich oskarżeniach i słownych przepychankach, które można przeczytać w komentarzach pod postami zarówno Dolnośląskiej Straży dla Zwierząt, jak i Stowarzyszenie Dogi Adopcje, jest Boguś?
Zapisz się do newslettera Psy.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!
źródła: www.facebook.com/dolnoslaskastraz, www.facebook.com/Stowarzyszenie-Dogi-Adopcje, wiadomosci.onet.pl
Zobacz powiązane artykuły
26.11.2024
Czy agresywny pies już nigdy się nie zmieni? To zależy od ciebie!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Ugryzł, więc jest niebezpieczny? Czy agresywny pies już zawsze powinien być traktowany jak groźne, nieobliczalne zwierzę? Oto prawdziwe historie, które pokazują, że nawet gryzący pies może stać się miłym czworonogiem!
undefined
14.10.2024
Pimpek – historia psa z padaczką, który wciąż czeka na dom
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
W 2023 roku do Fundacji dla Szczeniąt Judyta zgłosiła się Magda, wolontariuszka Szlachetnej Paczki, pomagająca starszej pani i jej niepełnosprawnemu synowi, poruszającemu się na wózku inwalidzkim. Od dłuższego czasu bezskutecznie szukała nowego domu dla Pimpka: „Szukamy osoby lub rodziny, która jest gotowa dać mu miłość i dbałość, jakiej potrzebuje”.
undefined
10.10.2024
Gdzie zgłaszać bezdomne lub znalezione na ulicy psy?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Porzucenia zwierząt nadal zdarzają się bardzo często. Dowiedz się, gdzie zgłaszać bezdomne psy lub takie zwierzęta, które wyraźnie nie mają opiekuna i wymagają pomocy. Zadbaj o nie, aby nie stała się im krzywda!
undefined