13.04.2017
Owczarek z łańcuchem wrośniętym w szyję cierpiał latami
Magdalena Ciszewska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Przez kilka lat próbował uwolnić się z grubego łańcucha, który każdego dnia, tygodnia, miesiąca i roku boleśnie wrzynał się w jego poranioną szyję. Starł sobie zęby, próbując przegryźć metal. Owczarek Cywil, bo o nim mowa, nie dał rady sam uwolnić się z tego koszmaru. Na szczęście pomógł mu los.
fot. Facebook / DTuAniKlubDajGlos
Wszystko zaczęło się od tego, że Ania i Agata z Domu Tymczasowego u Ani – Klubu Daj Głos wraz Krystyną z Malborskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt Reks miały przeprowadzić interwencję pod Malborkiem. Chodziło o dwa zaniedbane, wychudzone psy, bez dostępu do wody, karmione tylko kaszą i to od czasu do czasu.
Jakiś czas wcześniej jednemu z psów – w typie husky – właściciele kupili obrożę i dłuższy łańcuch, bo ktoś zwrócił im uwagę, że uwiąz o długości 1,5 m jest zdecydowanie za krótki.
W głębi obejścia był jeszcze Cywil – pies w typie owczarka niemieckiego. To, co zobaczyły interweniujące wolontariuszki, nie mieściło się w głowie. Opisały to tak:
Pies w małym kojcu, na metrowym łańcuchu, którym jego szyja była opasana. Łańcuch wrósł w skórę na karku. Pies dosłownie brodzący w swoich fekaliach, zaklejony swoimi odchodami, wychudzony, wyniszczony. Cierpiał, cichutko skomląc, patrząc, jak codziennie jego tęga pani przechodzi i nawet nie spojrzy na niego… Za jego budę robiło kilka zbitych desek (pies spędził w takich warunkach kilka lat).
Podczas próby zdjęcia łańcucha Cywilowi, okazało się, że wrósł on w jego szyję. Bo zwierzak nie miał żadnej obroży. Jedynie kawał łańcucha pełnił jej funkcję. Trudno sobie nawet wyobrazić, co przez te wszystkie lata przeżywał Cywil. I trudno się dziwić, że próbował przegryźć łańcuch, by się uwolnić od cierpienia. Podczas tych prób zupełnie starł sobie zęby.
W tej sytuacji pies w typie siberian husky Max i zwierzak w typie owczarka niemieckiego Cywil zostały natychmiast odebrane i przewiezione do przychodni weterynaryjnej, gdzie została im udzielona fachowa pomoc.
Cywil musiał zostać poddany narkozie, by można było usunąć wrośnięty łańcuch. Okazało się też, że ma powiększoną wątrobę i śledzionę, a tylne łapy bolą go bardzo w wyniku tego, w jakich warunkach przebywał. Czekają go kolejne zabiegi chirurgiczne. Musi mieć usuniętą zniekształconą skórę na karku. Najpierw jednak przejdzie terapię antybiotykową i zostanie odżywiony.
Niebywałe jest to, że po takich przejściach Cywil, gdy został nakarmiony, napojony i wygłaskany, zaczął się zachowywać bardzo przyjaźnie i szukać kontaktu z człowiekiem. Podobnie zareagował Max (choć jest on bardzo pobudzony). Właściciele twierdzili, że oba psy są agresywne. No cóż, oni też pewnie byliby agresywni, gdyby cierpieli głód na półtorametrowym łańcuchu…
Max trafił do domu tymczasowego, a Cywil do hoteliku dla zwierząt. Na ich utrzymanie i konieczne zabiegi weterynaryjne potrzebne są pieniądze. Jeśli możecie pomóc wolontariuszom, przekażcie karmę lub darowiznę.
MAX
kontakt: Ania, tel. 791 295 465
darowizna: Alior Bank 66 2490 0005 0000 4000 6374 4246
z dopiskiem: dla Maxa
CYWIL
kontakt: Krysia, tel. 666 386 567
darowizna: Bank BGZ S.A. 96 2030 0045 1110 0000 0148 9170
z dopiskiem: dla Cywila
Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2005 roku sekretarz redakcji miesięcznika „Mój Pies”, a później także autorka tekstów na portalu PSY.PL. W dzieciństwie wychowywała się z suczką owczarka niemieckiego o imieniu Diana.
Zobacz powiązane artykuły
26.11.2024
Czy agresywny pies już nigdy się nie zmieni? To zależy od ciebie!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Ugryzł, więc jest niebezpieczny? Czy agresywny pies już zawsze powinien być traktowany jak groźne, nieobliczalne zwierzę? Oto prawdziwe historie, które pokazują, że nawet gryzący pies może stać się miłym czworonogiem!
undefined
14.10.2024
Pimpek – historia psa z padaczką, który wciąż czeka na dom
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
W 2023 roku do Fundacji dla Szczeniąt Judyta zgłosiła się Magda, wolontariuszka Szlachetnej Paczki, pomagająca starszej pani i jej niepełnosprawnemu synowi, poruszającemu się na wózku inwalidzkim. Od dłuższego czasu bezskutecznie szukała nowego domu dla Pimpka: „Szukamy osoby lub rodziny, która jest gotowa dać mu miłość i dbałość, jakiej potrzebuje”.
undefined
10.10.2024
Gdzie zgłaszać bezdomne lub znalezione na ulicy psy?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Porzucenia zwierząt nadal zdarzają się bardzo często. Dowiedz się, gdzie zgłaszać bezdomne psy lub takie zwierzęta, które wyraźnie nie mają opiekuna i wymagają pomocy. Zadbaj o nie, aby nie stała się im krzywda!
undefined