20.10.2021
„Infrastruktura to prowizorka”. Co wolontariusze zarzucają Schronisku na Paluchu?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Problemy „Palucha” zamiatane są pod dywan - mówią wolontariusze. W raporcie wspominają m.in. o zaniedbanej infrastrukturze i okaleczonych zwierzętach. Niektóre z nich, jak na przykład suczka Ofka, umierają w męczarniach.
fot. Shutterstock
Spór między wolontariuszami znanego przytuliska dla zwierząt a jego władzami wydaje się nie mieć końca. Grupa wolontariuszy warszawskiego Schroniska na Paluchu przygotowała kompleksowy raport o sytuacji. Jest on odpowiedzią na opublikowane na początku października wnioski po kontroli zleconej przez stołeczny ratusz. Miejscy kontrolerzy w pierwszej kolejności zasugerowali konieczność wznowienia dialogu dyrekcji schroniska z wolontariuszami. Zalecili też m.in. powiększenie kociarni, nowe procedury adopcyjne czy zwiększony nadzór nad czasem pracy wolontariuszy. Z kolei wolontariusze zarzucili kontrolerom, że skupili się oni tylko na jednym budynku (wyżej wymienionej kociarni), nie wspominając nic o finansach placówki, poziomie opieki weterynaryjnej, zaniedbanej infrastrukturze czy wypadkach, którym ulegali podopieczni schroniska.
Informacje, które podajemy w raporcie, odbiegają od medialnego obrazu Palucha. Mamy nadzieję, że ich ujawnienie doprowadzi wreszcie do szukania rozwiązań, a nie zamiatania kłopotów pod dywan. Dyrekcja schroniska i przedstawiciele miasta lubią chwalić się publicznie tylko dobrymi wiadomościami, jak na przykład wskaźnikami dotyczącymi adopcji psów i kotów. Mało kto informuje o liczbie śmierci zwierząt będących w schronisku czy chorobach, z jakimi się mierzą, oraz ich przyczynach. My to wszystko opisujemy na przykładach – napisali wolontariusze.
„Warunki nie spełniają wymogów”
Z raportu dowiadujemy się, że w samym 2020 roku spośród 1519 kotów przyjętych do schroniska – 115 zmarło lub zostało poddanych eutanazji. W tym miejscu wolontariusze przytaczają opinię ekspercką, która dotyczy warunków bytowych kotów. Psycholog zwierząt i behawiorystka specjalizująca się w sprawach kotów oraz technik weterynarii – Maria Habrowska – szczegółowo omawia warunki panujące w kociarni na Paluchu i ich fatalny wpływ na zdrowie kotów.
Warunki nie spełniają wymogów Pięciu praw Dobrostanu Zwierząt. Niedopełnienie któregokolwiek z nich rozumiane jest jako niezapewnienie odpowiedniego dobrostanu, co jest dla zwierzęcia źródłem cierpienia, a przez to spełnia przesłanki określone przez ustawodawcę w art. 6 ust. 2 ustawy o ochronie zwierząt, mówiące o znęcaniu się nad zwierzętami – czytamy w opinii.
Zdaniem wolontariuszy wnioski z tej opinii stoją w ostrym kontraście do słów miejskich kontrolerów, według których „koty mają zapewnione humanitarne warunki poprzez: zapewniony stały dostęp do jedzenia i picia, dostęp do opieki weterynaryjnej oraz przebywają w czystych klatkach zapewniających im zachowanie naturalnej pozycji oraz umożliwiających swobodną zmianę pozycji ciała”.
Takie wnioski przeczą wiedzy o potrzebach kotów, dostarczonej zarówno kontrolerom, jak i władzom schroniska. Oprócz ignorowania faktu, że koty na Paluchu nie mają zapewnionego dobrostanu, miejscy kontrolerzy wydają się także zupełnie nie przejmować faktem, że obecne warunki naruszają także przepisy przeciwpożarowe – komentują wolontariusze.
Wolontariusze zaznaczają też, że problemem są również warunki, w których trzymane są psy. Zwierzęta są tam okaleczone z powodu infrastruktury, a niektóre z nich umierają w męczarniach. Jedna z podopiecznych schroniska, suczka Ofka, utknęła łapami w rozchodzących się ścianach boksu i zmarła wycieńczona, próbując się uwolnić.
Infrastruktura to „prowizorka”
Działacze podkreślają, że w placówce „brakuje kompleksowego, gospodarnego podejścia i spojrzenia na schronisko jak na miejsce mające być chwilowym, ale jednak bezpiecznym azylem dla potrzebujących zwierząt”.
Szokującym było dla nas odkrycie, że w ostatnich latach poziom środków na remonty i inwestycje drastycznie spadał. A pamiętajmy, że infrastruktura schroniska ma 20 lat! – mówią wolontariusze.
Przypominają też, że w 2015 roku na remonty infrastruktury schroniska przeznaczono 769,9 tys. złotych, a w 2020 jedynie 99,8 tys. złotych.
Dlaczego powstał ten raport?
W ich ocenie fatalny stan infrastruktury schroniska, który zagraża zdrowiu i życiu zwierząt, pracowników, wolontariuszy oraz gości – to efekt wieloletnich zaniedbań ze strony dyrekcji placówki i władz Warszawy.
Publikujemy ten raport, bo nie zgadzamy się na dalsze prowizoryczne łatanie niedociągnięć. Takie podejście nie ma nic wspólnego z dbałością o dobrostan zwierząt, co powinno być dla schroniska i miasta priorytetem – mówią wolontariusze.
Wolontariusze chcą zmiany statutu Schroniska Na Paluchu i powołania specjalnej rady społecznej, która będzie działać niezależnie od dyrekcji jednostki. W jej składzie mieliby znaleźć się przedstawiciele pracowników schroniska, wolontariatu, Komisji Ochrony Środowiska przy Radzie Warszawy i Biura Ochrony Środowiska.
źródło: PAP
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
26.11.2024
Czy agresywny pies już nigdy się nie zmieni? To zależy od ciebie!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Ugryzł, więc jest niebezpieczny? Czy agresywny pies już zawsze powinien być traktowany jak groźne, nieobliczalne zwierzę? Oto prawdziwe historie, które pokazują, że nawet gryzący pies może stać się miłym czworonogiem!
undefined
14.10.2024
Pimpek – historia psa z padaczką, który wciąż czeka na dom
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
W 2023 roku do Fundacji dla Szczeniąt Judyta zgłosiła się Magda, wolontariuszka Szlachetnej Paczki, pomagająca starszej pani i jej niepełnosprawnemu synowi, poruszającemu się na wózku inwalidzkim. Od dłuższego czasu bezskutecznie szukała nowego domu dla Pimpka: „Szukamy osoby lub rodziny, która jest gotowa dać mu miłość i dbałość, jakiej potrzebuje”.
undefined
10.10.2024
Gdzie zgłaszać bezdomne lub znalezione na ulicy psy?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Porzucenia zwierząt nadal zdarzają się bardzo często. Dowiedz się, gdzie zgłaszać bezdomne psy lub takie zwierzęta, które wyraźnie nie mają opiekuna i wymagają pomocy. Zadbaj o nie, aby nie stała się im krzywda!
undefined