23.09.2022
Pies nie przybiega na przywołanie? To może być twoja wina!
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój pies nie przybiega na wołanie, choć uczysz go tego od dawna? Być może popełniasz jeden z tych błędów!
fot. Shutterstock
Każdy pies powinien znać podstawowe komendy, w tym „do mnie!”. W niektórych przypadkach przychodzenie psa może uratować mu życie. Pupil na spacerach „głuchnie” na twoje polecenia? Być może to twoja wina.
Dlaczego pies nie przybiega na przywołanie?
1. Używasz różnych komend
Słowa „chodź”, „do mnie”, „noga”, „wróć” mają dla nas podobne znaczenia. Jednak dla psa brzmią zupełnie inaczej! Wymaganie, by reagował na każde z nich, to podnoszenie poprzeczki zbyt wysoko, co może całkiem zepsuć ci szkolenie. Toteż zanim rozpoczniesz naukę przywołania, wybierz komendę, która będzie do tego służyć. Pamiętaj, by nie było to imię psa – używasz go przecież też w innych sytuacjach!
2. Karcisz psa, gdy w końcu przyjdzie
Na etapie nauki każdy pies popełnia błędy. Jeśli twój pupil zignoruje komendę, to widocznie nie zdążyłeś go jeszcze nauczyć prawidłowej reakcji. Jeśli ukarzesz psa, który w końcu przyszedł, następnym razem będzie cię unikał lub zacznie uciekać. Pamiętaj: gdy zwierzak nie rozumie, czego od niego oczekujesz, odczuwa strach.
3. Nie nagradzasz go za to, że wrócił
Psy chętnie powtarzają te zachowania, które przynoszą im korzyści. Na etapie nauki musisz więc nagradzać pupila za każdy powrót czymś, co lubi najbardziej. Dopiero gdy nauczy się już odpowiedniej reakcji na komendę, możesz zmniejszyć liczbę nagród i zmienić je na trochę mniej atrakcyjne.
Redakcja poleca:
Polecane przez redakcje
Reklama
4. Oczekujesz, że pies sam zrozumie, o co ci chodzi
Pies nie zrozumie od razu, co oznacza „do mnie”! Trzeba mu to wytłumaczyć, co wymaga regularnych treningów. Zacznij od spacerów na długiej lince – stań, wypowiedz komendę przywołania i pokaż pupilowi smaczek, by zachęcić go do przyjścia. Powtarzaj to tak długo, aż wróci do ciebie, nie widząc nagrody.
5. Bierzesz go na smycz po każdym przywołaniu
Jeżeli zawsze przywołujesz pupila tylko po to, by przypiąć mu smycz i wrócić z nim do domu, psiak szybko się zorientuje, że to wołanie oznacza koniec zabawy w parku. Już następnego dnia, słysząc „do mnie”, zacznie przed tobą uciekać. Często przywołuj więc czworonoga bez przyczyny, a od czasu do czasu przypinaj mu smycz, dodatkowo go za to nagradzając.
6. Powtarzasz komendę, kiedy pies nie reaguje
Kilkukrotne wołanie pupila, który nie reaguje, to częsty błąd opiekunów. Powtarzanie komendy psu mającemu ciekawsze rzeczy do zrobienia niż powrót do ciebie, uczy go tylko traktowania twojego wołania jak... brzęczenia nad uchem! A jeśli będziesz wykrzykiwać komendę coraz ostrzejszym tonem, psiak zacznie się obawiać powrotu do kogoś tak niemiłego...
7. Wołasz go w sytuacji, gdy na pewno nie wróci
Udało ci się przywołać pupila na pustej łące? Super, ale to jeszcze nie znaczy, że słysząc „do mnie”, psiak zrezygnuje z pogoni za kotem. Przywołanie należy ćwiczyć w różnych sytuacjach, powoli zwiększając trudność. Na pierwszym etapie szkolenia wypowiadaj komendę tylko wtedy, gdy widzisz, że pies idzie spokojnie, lub gdy on sam na ciebie zerknie.
Autor: Dakota Świątkowska
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Polecane przez redakcje
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
10.02.2023
Jak nauczyć psa czystości?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Nauki czystości potrzebować mogą zarówno szczeniaki, jak i niektóre psy dorosłe. Jak przeprowadzić trening, by skutecznie oduczyć pupila załatwiania się w domu?
undefined
07.02.2023
Socjalizacja psa. Czym jest i jak ją dobrze przeprowadzić?
Ten tekst przeczytasz w 11 minut
Socjalizacja - słowo to pojawia się niemal w każdej rozmowie opiekunów psów. I nic dziwnego, gdyż jest ona bardzo ważnym procesem w całym psim życiu. Czy wiesz, jak jej nie zepsuć?
undefined
05.02.2023
3 zachowania psów, których możesz przypadkowo „oduczyć”
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wielu opiekunów psów myśli, że do prawidłowego wychowania swojego podopiecznego niezbędne jest przeprowadzenie klasycznego szkolenia. Tymczasem niektórych zachowań można „oduczyć przypadkowo”.
undefined