24.06.2005
Na czym polega szkolenie psa dla niesłyszących?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
O szkoleniu psów dla osób niesłyszących rozmawiamy z Heidi Scherr, trenerką i założycielką niemieckiego stowarzyszenia Prima Partner.
fot. Shutterstock
O psie dla osoby niesłyszącej mówi się też, że jest psem sygnalizującym dźwięki. W rzeczywistości taki czworonóg jest uszami dla niesłyszącego. Przeszkolony pies alarmuje bowiem swojego opiekuna o ważnych dźwiękach. W ten sposób zapewnia osobie niesłyszącej nie tylko poczucie komfortu, ale też bezpieczeństwa. Co ciekawe rasa nie odgrywa znaczącej roli. Zatem co jest ważne? Jak długo trwa szkolenie psa dla niesłyszących? Co taki pies potrafi? Na te i inne pytania odpowiedzi udziela Heidi Scherr – trenerka i założycielka niemieckiego stowarzyszenia Prima Partner.
Na czym polega szkolenie psa dla niesłyszących?
W szkoleniu muszą uczestniczyć dwie osoby: jedna wydaje określony dźwięk, np. puka do drzwi, a druga wabi psa do drzwi (o ile on sam do nich nie podbiegnie), np. pstrykaniem. Nie może jednak dawać mu komendy ani wołać go po imieniu.
Jakie psy nadają się najlepiej do tego typu szkolenia?
Muszą być pewne siebie, zwracać na siebie uwagę i pozytywnie reagować na dźwięki. Na dzwonek budzika czy na przykład odgłos fletu pies nie może okazywać strachu, agresji albo obojętności, musi wykazać zainteresowanie. Rasa nie odgrywa tutaj dużej roli. Wyszkoliłam już m.in. labradora, cavaliera king charles spaniela, golden retrievera, owczarka.
Jak długo trwa szkolenie?
Około trzech miesięcy. Najlepiej rozpocząć je z dziewięciomięsięcznym szczeniakiem.
Co potrafi pies dla niesłyszących?
Jak każdy psi asystent posłusznie chodzi na smyczy i ma opanowane podstawowe zasady socjalizacji. Podczas specjalistycznego szkolenia uczy się reakcji na sześć wybranych dźwięków.
Ile kosztuje wyszkolenie psa dla niesłyszącego?
Jeśli wliczymy w to kupno szczeniaka, to ogólne koszty wynoszą około 3500 euro. Nasze stowarzyszenie pomaga jednak niesłyszącym w znalezieniu sponsorów, w efekcie więc potrzebujący dostaje psa niemal za darmo.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
16.09.2024
5 błędów, które robisz, gdy szkolisz swojego psa
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Największy błąd, jaki podczas szkolenia psa mogą popełnić opiekunowie jest taki, że „pies sam się wszystkiego nauczy”.
undefined
01.07.2024
W małym ciele wielki... pies! Jak szkolić psy małych ras?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Mały pies to czasem niemały kłopot. Aby tak nie było, musimy go wychować! Malca trzeba nauczyć podstawowych komend w tym samym zakresie, co dużego psa. Szkolenie maluchów opiera się na tych samych zasadach jak szkolenie większych czworonogów. Możemy jednak napotkać nieco inne problemy. Jakie i jak sobie z nimi radzić?
undefined
26.06.2024
Czego można nauczyć psa poprzez codzienną zabawę?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jak w prosty sposób możemy nauczyć psa najważniejszych komend? Dzięki tym sposobom zwierzak nie odróżni zabawy od szkolenia!
undefined