05.03.2022
Dlaczego psy śpią z otwartymi oczami?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Półprzymknięte powieki u śpiącego psa to dość częsty, choć upiorny widok. Dlaczego psy śpią z otwartymi oczami i czy może to być objawem choroby?
fot. Shutterstock
Nie ma nic bardziej rozczulającego niż widok słodko śpiącego psiaka. Cały urok tego obrazka może jednak szybko zniknąć, gdy zauważymy, że zwierzak podczas snu… ma otwarte oczy! Szczególnie, gdy u śpiącego czworonoga oczy wywrócone są w tył głowy, a spomiędzy powiek wyzierają upiorne białka… Dlaczego niektóre psy śpią z otwartymi oczami? Sprawdź, czy powinieneś się tym martwić!
Dlaczego psy śpią z otwartymi oczami?
Zamykanie oczu podczas snu służy przede wszystkim uchronieniu śpiącego mózgu przed oddziaływaniem promieni słonecznych i pobudzaniu go do aktywności typowej dla dziennego funkcjonowania. Zamknięte powieki mają za zadanie także chronić powierzchnię oka przed wysychaniem. Zdarzyć się jednak może, że u śpiącego psiaka oczy nie będą całkowicie zamknięte, a jedynie półprzymknięte lub zmrużone. Sytuacja ta wygląda trochę jak z horroru… Nie powinna nas jednak martwić!
Spanie przy uchylonych powiekach występuje nie tylko u psów. Również rodzice niemowląt mogą zauważyć, że oczy ich pociech czasem nie są do końca zamknięte. Naukowcy nie są całkowicie pewni, jakie przyczyny ma to zjawisko. Wiedzą natomiast, że lekkie rozchylenie powiek występuje przede wszystkim w fazie REM. Czyli wtedy, gdy oczy podczas snu szybko się poruszają. Rozchylone nieznacznie powieki mogą więc świadczyć o tym, że psu lub dziecku coś się śni. Z tego samego powodu otwartym oczom podczas snu mogą towarzyszyć lekkie skurcze mięśni. Podczas fazy REM zwierzaki mogą także szczekać lub przebierać łapkami. I nie ma w tym nic niepokojącego!
Czy sen z otwartym oczami szkodzi?
O ile w przypadku dzieci spanie z uchylonymi powiekami może doprowadzić do nadmiernego przesuszenia gałki ocznej i jej podrażnień, o tyle u psów nie stanowi takiego zagrożenia. Oczy domowych czworonogów posiadają bowiem trzecią wewnętrzną powiekę, która najczęściej pozostaje zamknięta nawet podczas fazy REM i dba o prawidłowe nawilżenie powierzchni oka.
Jednak u niektórych psów mogą pojawić się problemy z wysychaniem oczu. U ras brachycefalicznych powieki mogą otwierać się podczas snu znacznie częściej niż u innych czworonogów. Odpowiadają za to miedzy innymi nienaturalnie duże, wyłupiaste oczy, których całkowite nakrycie powiekami wymaga większego napięcia mięśni. Jeśli u naszego czworonoga zauważymy problemy z oczami – nadmierne łzawienie, zaczerwienienie, opuchliznę w okolicy powiek – powinniśmy jak najszybciej udać się z nim do lekarza weterynarii.
Otwarte oczy podczas snu – niepokojący objaw?
Niewielkie rozchylenie powiek u śpiącego głęboko psa to całkowicie normalne zjawisko. Jeśli jednak nasz psiak leży nieruchomo z szeroko otwartymi oczami, powinniśmy natychmiast uważnie przyjrzeć się jego zachowaniu. Taka sytuacja może bowiem świadczyć o cichym ataku padaczki. Dlatego jeśli nie mamy pewności, czy nasz zwierzak naprawdę smacznie śpi, czy może cierpi na epilepsję, powinniśmy zawołać go po imieniu. Zdrowy psiak obudzi się i odzyska pełną świadomość. Natomiast czworonóg podczas ataku padaczki nie będzie w stanie w żaden sposób zareagować na nasz głos ani nawiązać kontaktu z otoczeniem.
Ataki epileptyczne u psów trwają zazwyczaj kilka sekund, jednak są objawem wyjątkowo poważnych dolegliwości zdrowotnych. Jeśli więc zauważymy u naszego pupila niepokojące oznaki mogące wskazywać na padaczkę, powinniśmy natychmiast dokładnie przebadać czworonoga i wdrożyć odpowiednie leczenie zalecone przez lekarza weterynarii.
Zapisz się do newslettera Psy.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
07.12.2024
Jak uspokoić zdenerwowanego psa? Oto 7 skutecznych sposobów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój pies nadmiernie stresuje się, słysząc głośne dźwięki lub kiedy zostaje sam w domu? Dowiedz się, jak uspokoić zdenerwowanego psa - oto 7 skutecznych sposobów!
undefined
06.12.2024
Dlaczego psy lubią głaskanie? Dowiedz się, czemu sprawia im ono taką przyjemność!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Wiele czworonogów wprost uwielbia masowanie po brzuchu czy drapanie za uchem. Co sprawia, że psy tak bardzo lubią głaskanie? Dowiedz się, czemu sprawia im ono taką przyjemność!
undefined
05.12.2024
Nadmierne przywiązanie u psa. Jak rozwiązać ten uciążliwy problem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierne przywiązanie psa do opiekuna to nie tylko uciążliwość dla człowieka. Może być także przyczyną o wiele poważniejszych problemów! Jak pracować z psem, który nie może oderwać się od opiekuna?
undefined