16.06.2023
Czy tabletki na kleszcze dla psów są bezpieczne?
Marta Tomala
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Sezon na spędzanie czasu w plenerze trwa – a wraz z nim niestety okres największej aktywności kleszczy. Te małe pajęczaki nie tylko są uciążliwe, ale też mogą przenosić groźne choroby. Czy tabletki na kleszcze to dobry wybór? Jak skutecznie, a zarazem bezpiecznie, chronić naszego pupila przed tymi pasożytami?
fot. Shutterstock
Co z tymi kleszczami?
Samo ukąszenie kleszcza nie jest dla zwierząt specjalnie szkodliwe. Mała ranka, odrobina wypitej krwi i miejscowe podrażnienie – a więc o co tyle szumu? Niestety kleszcze bardzo często mają pasażerów, którymi mogą podzielić się z naszym zwierzakiem. Zakażenia chorobami odkleszczowymi są nagminne i brzemienne w skutki. Babeszjoza, borelioza, anaplazmoza, i nie tylko – każda z nich sieje spustoszenie organizmie, zaburzając pracę wielu układów i niszcząc różne narządy. Szczególnie niebezpieczna, a zarazem najczęściej spotykana u psów, jest babeszjoza.
Zakażenie pierwotniakiem z rodzaju Babesia bez podjęcia leczenia jest zawsze śmiertelne. Również rozpoczęcie leczenia zbyt późno lub zachorowanie u psa już przewlekle chorego, starszego, osłabionego może zakończyć się tragicznie. Sama babeszjoza ma również mało specyficzne, łatwe do przeoczenia objawy – nietrudno pomylić niewielką osowiałość czy brak apetytu wskutek rozwoju choroby ze zwyczajnym zmęczeniem po wakacyjnych szaleństwach. Stawka jest więc wysoka – ochrona przed kleszczami ratuje zdrowie, a nawet życie naszych psów!
Czy tabletki na kleszcze są bezpieczne dla psa?
Podanie psu jakiegokolwiek preparatu lub przeprowadzenie procedury medycznej niesie za sobą jakieś ryzyko, np. wystąpienia reakcji uczuleniowej lub innego działania niepożądanego. Pamiętajmy jednak o bardzo istotnym fakcie… Badania nad bezpieczeństwem środków przeciwkleszczowych nie ustają! Najnowszy preparat doustny AdTab zawiera tylko jedną, w pełni oczyszczoną z form nieaktywnych substancję czynną – Lotilaner.
Zastosowanie wyłącznie formy aktywnej tej substancji przekłada się na mniejsze obciążenie organizmu psa. Dodatkowo obniża ryzyko wystąpienia działań niepożądanych i zapewnia wyższą skuteczność przy użyciu takiej samej dawki preparatu. To samo dotyczy stosowania tabletek miesięcznych, w których substancja czynna utrzymuje się w ciele psa jedynie 4 tygodnie, a do nich należy wspomniany AdTab. Jeśli w tym wszystkim nadal martwimy się o zdrowie naszego pupila, pamiętajmy o największym zagrożeniu… W niektórych rejonach Polski ponad połowa kleszczy przenosi babeszjozę!
Tabletki AdTab możesz kupić nie tylko u lekarza weterynarii, ale także w sklepach zoologicznych. Nie musisz szukać otwartego gabinetu na wakacjach ani spędzać słonecznych dni w poczekalni. Zapewnienie pupilowi niezbędnej ochrony jest teraz jeszcze wygodniejsze i bezpieczniejsze niż kiedykolwiek!
Lepiej zapobiegać, niż leczyć
Tabletki to najnowsza generacja środków chroniących psa przed kleszczami i pchłami. Ich działanie nie jest w żaden sposób obniżone u psów o gęstej obfitej szacie ani przez kontakt z wodą. Skuteczność niezmieniająca się pod wpływem spaceru w deszczową pogodę czy po harcach w wodzie może być niezwykle istotne podczas wakacyjnych wyjazdów! Spać spokojnie mogą również opiekunowie psów długowłosych, np. yorków – wymagających bardzo częstych zabiegów pielęgnacyjnych i nawet cotygodniowych kąpieli.
Niewątpliwą zaletą tabletek jest łatwość stosowania. Mają wyraźny mięsny smak i aromat, dzięki czemu bez problemu podasz je pupilowi jak smakołyk. Dostępne są w różnych wersjach dopasowanych do wagi psa – nie musisz niczego liczyć, odmierzać, kłopotać się z prawidłową aplikacją. Pamiętaj, nawet najlepszy środek działa tylko wtedy, gdy jesteśmy w stanie prawidłowo go podać. Nie zawsze warto utrudniać sobie to zadanie.
Artykuł powstał we współpracy z marką AdTab.
AdTab to mała tabletka o atrakcyjnym smaku do rozgryzania i żucia dla psów i kotów. Szybko zwalcza kleszcze i pchły, działa przez 1 miesiąc. AdTab jest dostępny bez recepty w sklepach zoologicznych tradycyjnych i internetowych. Przed użytkiem leku weterynaryjnego zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania.
Inż. zootechnik, zoopsycholog, behawiorysta psów i kotów, konsultant ds. żywienia zwierząt. Właścicielka hodowli psów rasy staffordshire bull terrier zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce (FCI). Absolwentka Wydziału Nauk o Zwierzętach warszawskiego SGGW
Zobacz powiązane artykuły
13.12.2024
Poznaj 4 naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zdrowe gruczoły okołoodbytowe u psa nie sprawiają żadnych problemów. Dlatego niektórzy opiekunowie mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z ich istnienia. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy gromadzi się tam wydzielina, co z kolei prowadzi do zaczopowania kanalików. Co wtedy robić? Poznaj naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych!
undefined
13.12.2024
Kupa od Święta, czyli jakie błędy popełniasz, że twój pupil ma biegunkę
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Biegunka u psa w okresie świątecznym to wyjątkowo uciążliwy problem… Co zrobić, by uchronić pupila przed rozwolnieniem i uniknąć przykrych niespodzianek?
undefined
13.12.2024
Biegunka stresowa u psa. Jak pomóc psu, który ze stresu dostał biegunki?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Wiele domowych czworonogów pod wpływem stresu cierpi na problemy trawienne. Jakie sytuacje mogą wywołać u psa biegunkę stresową i jak temu zaradzić?
undefined