01.06.2024
Dlaczego pies krzywo chodzi? Przyczyny, leczenie i profilaktyka
Marta Tomala
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Krzywe stawianie łap przy biegu lub chodzeniu może wyglądać zabawnie dla postronnego obserwatora. Psiak kicający jak zając, “przeskakujący” kroki na obu tylnych łapach jednocześnie; szczeniak dużej rasy, którego przednie łapki pokracznie wywijają się na wszystkie strony… Gdy poznamy możliwe przyczyny takiego chodu, mogą one wywołać uzasadniony niepokój o zdrowie zwierzaka!
fot. Shutterstock
Krzywica - ta choroba nie odeszła do lamusa!
Wychudzone ciałko, wystające żebra i wykrzywione łapki - taki obraz mamy w głowie, gdy pomyślimy o krzywicy czy innych chorobach powstających na tle niedoborów żywieniowych. Wbrew pozorom, krzywica może przybierać o wiele łagodniejsze formy: nie musi się wiązać z wychudzeniem i ogólnym niedożywieniem. Wystarczy np. zachwianie stosunku wapnia i fosforu w diecie dorastającego zwierzaka. Miękkie, jakby “uginające się” pod ciężarem ciała nogi, rozcapierzone palce oraz… nietypowy chód, mogą świadczyć o rozwijającym się problemie! Szczenięta z wadami postury wynikającymi z błędów żywieniowych mogą mieć chwiejny, podskakujący chód - ich kończyny nie zapewniają bowiem należytego oparcia. Łapki takiego podrostka nie będą się też poruszać równolegle do siebie, a w ruchu będą “uciekać” w którąś stronę. Takie problemy w okresie rozwoju najczęściej dotyczą psów ras olbrzymich.
Ich potrzeby żywieniowe w okresie rozwoju są bardzo specyficzne. Pokarm musi zaspokajać ich duże zapotrzebowanie na składniki budulcowe, a jednocześnie nie przyspieszać nadmiernie procesu wzrostu i nabierania masy, której rozwijające się stawy nie będą w stanie udźwignąć. Odchowując szczenię, które w przyszłości ma osiągnąć pokaźne rozmiary, najlepiej skorzystać z karmy komercyjnej dopasowanej do potrzeb takich zwierząt, a jeśli zdecydowaliśmy się na dietę ze świeżych produktów, przygotowywaną samodzielnie - zasięgnąć porady zoodietetyka. Błędy popełnione w tym okresie mogą rzutować na całe życie psa. W przypadku ras olbrzymich warto w okresie wzrostu konsultować sylwetkę i ruch psa u doświadczonego hodowcy lub zoofizjoterapeuty! Zabawny, krzywy chód przestanie nas śmieszyć, jeżeli nieprawidłowy wzorzec ruchu utrzyma się na całe życie i… doprowadzi do bolesnych zwyrodnień. W tym przypadku zdecydowanie lepiej zapobiegać, niż leczyć!
Zabawne podskakiwanie czy… oznaka bólu?
Kicanie to sposób poruszania się typowy dla zajęczaków - z pewnością nie dla naszych psów! Jeśli pupil w ruchu podskakuje, przenosząc obie tylne kończyny jednocześnie z miejsca na miejsce, jest to powód do niepokoju i… zarezerwowania wizyty u psiego ortopedy. Taki sposób chodzenia często jest objawem bólu i ograniczenia ruchomości w jednym lub obu stawach biodrowych. Może być też wywołany problemami ortopedycznymi w obrębie kolana. Dysplazja stawu biodrowego czy zwyrodnienia w obrębie innych stawów wcześniej czy później wiążą się niestety z bólem i ograniczeniem sprawności zwierzaka. Chrząstki stawowe ulegają degeneracji, a wokół rozwija się bolesny stan zapalny. Niestety nie każda jednostka chorobowa czy określony przypadek mogą być wyleczone w pełni… Nikt również nie znalazł jeszcze leku na starość - a to psy w podeszłym wieku najczęściej cierpią z powodu dolegliwości na tle ortopedycznym. Do tego zaburzony wzorzec chodu prowadzi do przeciążeń i powstawania kolejnych ognisk zapalnych w układzie ruchu. Trzeba temu przeciwdziałać! Oprócz diagnozy u doświadczonego psiego ortopedy i wdrożenia niezbędnego leczenia (operacyjnego lub zachowawczego), ogromne znaczenie ma nasza troska o psa na co dzień.
Psy z problemami ortopedycznymi powinny regularnie się ruszać (chyba, że zalecenia lekarza to czasowe maksymalne ograniczenie aktywności). Codzienny, spokojny ruch w postaci powolnych spacerów pozwala utrzymać ruchomość stawów, poprawia ukrwienie chrząstki stawowej oraz wspiera utrzymanie prawidłowej masy ciała - kluczowej dla oszczędzania niedomagającego układu ruchu. Suplementacja również może zdziałać cuda! Kolagen w formie dodatku żywieniowego wspiera regenerację chrząstek stawowych i utrzymanie ich elastyczności. Ekstrakt z czarciego pazura posiada udowodnione naukowo działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne - do tego jest silnym antyoksydantem! Substancje te znajdziesz w preparacie PUPIL PREMIUM proFLEXI - wzbogaconej dodatkiem glukozaminy i chondroityny, a także witaminy C i innych składników ułatwiających przyswajanie substancji aktywnych. PUPIL PREMIUM proFLEXI może być stosowany u zwierząt dochodzących do siebie po urazach i operacjach, a także w przewlekłych schorzeniach układu ruchu, takich jak dysplazja stawu biodrowego - i nie tylko!
Krzywy chód to nie zawsze problem ortopedyczny
Wiele schorzeń neurologicznych może przejawiać się na początkowym etapie zaburzeniami w prawidłowym chodzie psa. Powłóczenie jedną lub kilkoma kończynami, chwiejność podczas ruchu, drżenia - każdy z tych objawów powinien skierować nasze kroki do lekarza weterynarii! Przewodzenie impulsów w układzie nerwowym może zostać zaburzone różnymi czynnikami - działaniem substancji toksycznych, urazami, epilepsją, wylewem krwi do mózgu lub nowotworami. Krzywy chód może być też objawem dyskopatii i ucisku przesuniętego krążka międzykręgowego na nerwy obwodowe, lub zatoru w okolicach rdzenia kręgowego… Znalezienie przyczyny i wdrożenie odpowiedniego leczenia jest podstawą do uchronienia zwierzaka przed poważnymi konsekwencjami postępujących uszkodzeń w układzie nerwowym. Pamiętaj - szybka reakcja może uratować sprawność, a nawet życie psa!
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Pupil Karma.
Inż. zootechnik, zoopsycholog, behawiorysta psów i kotów, konsultant ds. żywienia zwierząt. Właścicielka hodowli psów rasy staffordshire bull terrier zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce (FCI). Absolwentka Wydziału Nauk o Zwierzętach warszawskiego SGGW
Zobacz powiązane artykuły
13.12.2024
Poznaj 4 naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zdrowe gruczoły okołoodbytowe u psa nie sprawiają żadnych problemów. Dlatego niektórzy opiekunowie mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z ich istnienia. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy gromadzi się tam wydzielina, co z kolei prowadzi do zaczopowania kanalików. Co wtedy robić? Poznaj naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych!
undefined
13.12.2024
Kupa od Święta, czyli jakie błędy popełniasz, że twój pupil ma biegunkę
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Biegunka u psa w okresie świątecznym to wyjątkowo uciążliwy problem… Co zrobić, by uchronić pupila przed rozwolnieniem i uniknąć przykrych niespodzianek?
undefined
13.12.2024
Biegunka stresowa u psa. Jak pomóc psu, który ze stresu dostał biegunki?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Wiele domowych czworonogów pod wpływem stresu cierpi na problemy trawienne. Jakie sytuacje mogą wywołać u psa biegunkę stresową i jak temu zaradzić?
undefined