12.12.2021
3 sposoby na pokazanie psu, że jest częścią rodziny
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dla domowego czworonoga miłość, wsparcie i akceptacja opiekuna są najważniejsze! Jak pokazać psu, że jest częścią rodziny?
fot. Shutterstock
Coraz więcej psiarzy traktuje domowego czworonoga jak pełnoprawnego członka rodziny. Zwierzak jest nie tylko doskonałym towarzyszem codzienności, ale także powiernikiem naszych najskrytszych sekretów i pocieszeniem w trudnych chwilach. I powinien czuć, jak bardzo nam na nim zależy! Tylko jak mu to okazać tak, by nie miał żadnych wątpliwości, że też jest częścią rodziny?
1. Pozwól psu być psem
Psy nie są miniaturką człowieka czy dziecka. To zwierzęta, które mają specyficzne dla gatunku potrzeby, naturalne instynkty i swój własny sposób postrzegania świata. Jeśli chcemy, by pies poczuł się jak pełnoprawny członek rodziny, musimy to po prostu zaakceptować.
Nie znaczy to oczywiście, że psiakowi powinniśmy na wszystko pozwalać! Zadaniem odpowiedzialnego opiekuna jest pokazanie zwierzakowi zasad panujących w domu i podczas spacerów, a także cierpliwe nauczenie zwierzaka, jak ich przestrzegać. Wprowadzone reguły życia nie powinny być przy tym zbyt ograniczające – psiak musi czerpać radość z życia.
2. Pozwól mu być blisko
W psim świecie członkowie rodziny zawsze trzymają się razem – w dzień, w nocy, podczas snu, zabawy i jedzenia. Rozłąka z nimi jest dla większości czworonogów źródłem ogromnego stresu, który przybiera nieraz skrajną formę całkowitej paniki. Niestety życie często zmusza nas, byśmy pozostawiali zwierzaka samego w domu na czas pracy czy zakupów. Jak wynagrodzić psu ten czas i pokazać mu, że mimo to jest częścią rodziny?
To niezwykle proste! Będąc w domu, staraj się nie izolować od psa. Nie zamykaj przed nim drzwi pokoju, w którym pracujesz, nie zganiaj go z kanapy, gdy chcesz obejrzeć film, a co najważniejsze – pozwól zwierzakowi spać z tobą w jednym pokoju. Istnieje naprawdę niewiele przypadków, w których wpuszczanie psa do sypialni, na kanapę czy na łóżko może zaszkodzić waszej relacji. Pozwolenie psu na bycie blisko to doskonały sposób na okazanie mu, jak bardzo jest dla nas ważny.
3. Zadbaj o jego samopoczucie
Zadaniem członków rodziny jest wzajemne dbanie o siebie – wspieranie w trudnych chwilach, wspólne rozwiązywanie problemów i sprawianie, by wszyscy czuli się akceptowani. Jeśli chcemy, by pies czuł, że jest częścią rodziny, musimy zadbać o niego także w ten sposób.
Nie zrobimy tego jednak bez znajomości psiej psychiki! Odpowiedzialny opiekun, któremu zależy na szczęściu czworonoga, powinien stale poszerzać swoją wiedzę o pupilu tak, by jak najlepiej go rozumieć. Dzięki zdobytym informacjom będziemy w stanie prawidłowo odczytać nastrój psa, zauważyć, czy coś mu dolega i zapewnić mu to, co w każdej rodzinie jest najważniejsze – zrozumienie, poczucie bezpieczeństwa i bezwarunkową miłość.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
05.12.2024
Nadmierne przywiązanie u psa. Jak rozwiązać ten uciążliwy problem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierne przywiązanie psa do opiekuna to nie tylko uciążliwość dla człowieka. Może być także przyczyną o wiele poważniejszych problemów! Jak pracować z psem, który nie może oderwać się od opiekuna?
undefined
03.12.2024
Szelki czy obroża – co jest lepsze dla psa? Wyjaśnia zoofizjoterapeuta
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Odwieczny dylemat psiarzy – co będzie dla psa lepsze? Szelki czy obroża? Co założyć szczeniakowi, a co psu ze skróconym pyskiem? Z pomocą zoofizjoterapeuty rozwiewamy wszystkie wątpliwości!
undefined
03.12.2024
Jak przygotować dom na przyjęcie nowego zwierzęcia domowego
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przyjęcie nowego zwierzęcia do domu to wielka decyzja, która wiąże się z wieloma emocjami. Niezależnie od tego, czy mówimy o psie, kocie, gryzoniu czy ptaku, przygotowanie odpowiedniego środowiska w domu jest kluczowe, aby zarówno zwierzę, jak i jego opiekunowie czuli się komfortowo i bezpiecznie. Jak zatem krok po kroku przygotować dom na przyjęcie nowego pupila i jakie akcesoria będą niezbędne w codziennej opiece?
undefined