05.11.2018
Jak sprawdzić, czy mój pies jest zdrowy? Sierść prawdę ci powie!
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy słyszałeś kiedyś o analizie pierwiastkowej włosów, w której próbka materiału jest testowana pod kątem zawartości pierwiastków odżywczych i szkodliwych metali ciężkich?
fot. Shutterstock
Jest to badanie stosowane u ludzi do wykrywania potencjalnych problemów zdrowotnych na długo przed pojawieniem się ich objawów. Biorąc pod uwagę jego skuteczność i nieinwazyjność, czy nie byłoby wspaniale, gdyby nasze psy również mogły z niego skorzystać? Cóż, teraz mogą. Dzięki współpracy laboratorium Lifeline Diag i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, które opracowały analizę pierwiastkową sierści EHAA.
Analiza pierwiastkowa sierści to proste i bezinwazyjne badanie, które warto wykonać, jeśli:
- chcesz sprawdzić, czy dieta, którą proponujesz swojemu psu, dostarcza mu wszystkich niezbędnych składników mineralnych,
- jesteś hodowcą psów rasowych lub właścicielem psów wystawowych, dbasz o ich szczytową kondycję i piękny wygląd,
- u twojego przyjaciela występują problemy zdrowotne i potrzebna jest dodatkowa diagnostyka,
- posiadasz psa ze stwierdzoną jednostką chorobową, która wymaga odpowiedniego sposobu odżywiania,
- twój pupil zmaga się z otyłością lub jej nawrotami, problemami trawiennymi, skórnymi, chorobami zębów i przyzębia, dokucza mu świąd i wypadanie sierści,
- twój pies to twój przyjaciel, a ty chcesz za pomocą prawidłowej diety w widoczny sposób zwiększyć jego jakość życia.
Przewaga EHAA nad badaniem krwi czy moczu
Dawniej, jedynym sposobem, aby określić poziom składników mineralnych w organizmie, było zlecenie testów krwi lub moczu. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, ponieważ gdy u psa występuje niedobór np. wapnia, krew „pożycza” go z kości, aby za wszelką cenę utrzymać swój stały skład. Oznacza to, że poziom wapnia w badaniu krwi zostanie wykazany jako „norma”, nawet jeśli w rzeczywistości występuje jego deficyt. Choć czujemy się uspokojeni, kondycja naszego psa może się pogarszać, a jego organizm wykazywać groźne objawy niedoboru tego pierwiastka.
Tymczasem sierść nie ma zdolności do regulowania swojego składu i jest wyjątkowo wrażliwa na wahania stężeń składników mineralnych, dzięki czemu daje dużo bardziej miarodajny wynik na zawartość pierwiastków w organizmie. Zawartość składników mineralnych w sierści jest nawet o kilkaset razy wyższa niż we krwi. Stąd ich oznaczenie z włosów jest znacznie dokładniejsze, a badanie umożliwia szybsze wykrycie niedoborów odżywczych i wczesną reakcję, zapobiegającą rozwinięciu się stanu chorobowego.
Również poziom pierwiastków toksycznych zostaje określony w badaniu EHAA dokładniej niż w przypadku badania krwi. Ukłucie igły wywołuje bowiem u psa stres, powodujący wzrost poziomu pierwiastków toksycznych we krwi i zniekształcenie wyniku morfologii.
Dlaczego warto wykonać badanie EHAA?
Wiemy, że pierwiastki toksyczne mogą przyczyniać się do rozwoju wielu schorzeń. Jednak nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że mogą kumulować się w organizmie przez długie miesiące lub nawet lata, zanim dadzą o sobie znać klinicznymi objawami choroby. Dzięki szybkiemu wykryciu podwyższonej zawartości metali ciężkich oraz niedoborów mineralnych, badanie EHAA umożliwia przywrócenie równowagi biochemicznej w organizmie psa, zanim jeszcze zdąży rozwinąć się w nim choroba.
Choroby cywilizacyjne i pierwiastki, które z nimi korelują:
- Alergia wapń, magnez, cynk
- Rak aluminium, arsen, kadm, wapń, miedź, żelazo, ołów, magnez, nikiel, selen, sód, cynk
- Niewydolność serca wapń, magnez, potas, sód
- Cukrzyca wapń, chrom, miedź, żelazo, magnez, mangan, fosfor, potas, selen, cynk
- Choroby skóry miedź, żelazo, lit, nikel, selen, cynk
- Otyłość chrom, miedź, cynk
- Choroba zwyrodnieniowa stawów ołów, selen, siarka, cynk
- Choroby przyzębia wapń, magnez, fosfor, cynk
EHAA – innowacja w diagnostyce dla zdrowia zwierząt
- EHAA określa proporcje oraz poziomy 24 pierwiastków odżywczych i toksycznych w organizmie psa. Badanie powinien wykonać każdy właściciel, który pragnie, aby jego pies był zdrowy i cieszył się prawidłową kondycją fizyczną.
- EHAA jest w 100% nieinwazyjne. Wystarczy pobrać próbkę sierści – pies nie jest poddany sytuacji stresowej.
- Każde badanie zawiera konsultację wyniku. Właściciel otrzymuje ocenę poprawności żywienia psa, ewentualne zalecenia żywieniowe i suplementacyjne, a także cenne porady i wskazówki od eksperta w dziedzinie dietetyki zwierzęcej.
- Badanie i konsultacja przeprowadzane są na odległość. Próbka przesyłana jest do laboratorium korespondencyjnie, wynik dostępny jest on-line, a konsultacja odbywa się za pośrednictwem skype lub telefonicznie.
- Właściciel psa otrzymuje dostęp on-line do panelu PetsDiag. Czyli możliwość kontaktu z ekspertem oraz gromadzenia w jednym miejscu spersonalizowanych porad żywieniowych i dokumentacji medycznej swojego psa.
Dlaczego diagnostyka jest taka ważna?
Składniki mineralne pełnią wiele ważnych funkcji, m.in. regulują pracę mięśni, układu nerwowego, przemianę materii i stanowią materiał budulcowy. Niestety organizm psa nie potrafi sam ich wytwarzać, dlatego muszą być mu dostarczane wraz z pożywieniem i co bardzo ważne – w odpowiedniej ilości. Niedobór składników mineralnych powoduje wiele zaburzeń i problemów zdrowotnych, ale również ich nadmiar jest bardzo szkodliwy. Zmiana diety lub dodanie suplementów na podstawie wyniku EHAA może pomóc w rozwiązaniu wielu problemów ze zdrowiem twojego psa.
Autor: Dr Olga Lasek
Specjalista w żywieniu zwierząt monogastrycznych, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Wydz. Hodowli i Biologii Zwierząt, konsultant wyników analizy pierwiastkowej sierści EHAA.
Artykuł sponsorowany
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
10.10.2024
Pies czuje się samotny? 5 sygnałów, że powinieneś poświęcać psu więcej uwagi
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Po czym poznać, że pies czuje się samotny i potrzebuje więcej uwagi ze strony opiekuna? Oto 5 najczęstszych sygnałów, które mogą o tym świadczyć!
undefined
09.10.2024
Pies w rytmie miasta - jak zarządzać czasem między pracą, a opieką nad pupilem?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Jeszcze do niedawna całkiem powszechny był pogląd, że pozostawianie psa w samotności na czas naszej pracy jest dla niego męczarnią – a na posiadanie pupila powinny decydować się tylko osoby, w których domu cały czas jest ktoś obecny. Podobne opinie można było usłyszeć o mieszkaniu z psem w bloku. Psy trzymane cały dzień w ogródku, pod okiem starszych członków rodziny czy niepracującej pani domu, miały być o wiele szczęśliwsze i lepiej “wybiegane” niż ich miastowi współplemieńcy. Czasy jednak się zmieniły…
undefined
07.10.2024
Jak obcinać psu pazury i jak często to robić?
Ten tekst przeczytasz w 10 minut
Chociaż psy mogą naturalnie ścierać swoje pazury, to i tak wymagają one pielęgnacji. Tak samo zresztą jak nasze paznokcie. Jak obcinać psu pazury?
undefined