08.05.2020
Czy psy mogą pomóc nam na odległość w czasie pandemii?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Domowe czworonogi to ogromne wsparcie psychiczne dla swoich opiekunów. Czy psy mogą pomóc nam także w czasach społecznej izolacji?
fot. Shutterstock
Nie tylko psy ratownicze mogą pomóc ludziom. Zwykłe, domowe kanapowce potrafią dawać swoim opiekunom i innym osobom nieocenione wsparcie nawet w najtrudniejszych chwilach! Jak możemy skorzystać z ich pomocy podczas izolacji społecznej spowodowanej pandemią koronawirusa?
Jak psy mogą pomóc ludziom?
Wielokrotnie udowodniono, że już sama obecność domowego pupila znacznie poprawia komfort psychiczny i zdrowie ludzi. Na tym właśnie opiera się dogoterapia stosowana przy pracy z chorymi dziećmi czy osobami starszymi cierpiącymi na Alzheimera. Jednak by korzystać ze wsparcia czworonoga, wcale nie trzeba do tego wyszkolonego zwierzaka. Także najzwyklejszy rodzinny psiak może pomóc swojemu opiekunowi i jego bliskim w trudnych chwilach. Szczególnie gdy cierpimy z powodu ograniczonej możliwości kontaktów z innymi ludźmi.
Psy mogą pomóc w czasach społecznej izolacji!
Kontakty społeczne to dla wielu osób kluczowa część codziennego życia. Pozbawieni regularnych spotkań ze znajomymi, obecności bliskich osób czy nawet pocieszającego uścisku członka rodziny możemy czuć się zagubieni i popaść w przygnębienie. Również psiaki odizolowane od znanych im ludzi czy czworonożnych kolegów mogą stać się smutne i zgaszone. Na szczęście dzisiejsza technologia daje ludziom przynajmniej namiastkę bliskich kontaktów z innymi. Rozmowy wideo to jeden z lepszych sposobów na komunikację z bliskimi w okresie izolacji społecznej. Okazuje się jednak, że takie rozmowy nie muszą odbywać się z udziałem samych ludzi! Stwierdzono bowiem, ze czworonogi potrafią rozróżnić to, co widzą na ekranach komputerów, a także bez problemu rozpoznają znajomy głos dochodzący z głośników.
Czat wideo z gościnnym wystąpieniem czworonożnego pupila to doskonałe lekarstwo na samotność spowodowaną pandemią koronawirusa. Twoja najbliższa rodzina i przyjaciele tęsknią najprawdopodobniej nie tylko za tobą – zobaczenie znajomego, uśmiechniętego psiaka na pewno poprawi ich nastrój! Rozmawiając z bliskimi, możesz poprosić zwierzaka o wykonanie kilku prostych sztuczek, głaskać go w trakcie rozmowy po brzuchu lub po prostu ustawić kamerę tak, by zwierzak był widoczny w tle. Badania udowodniły, że samo patrzenie na domowego pupila podnosi poziom hormonu przywiązania – oksytocyny – który odpowiada także za poczucie bezpieczeństwa i wyciszenie. Jeśli więc któryś z twoich znajomych lub członków rodziny także posiada psiaka, przy następnej okazji poproś o pokazanie go w trakcie rozmowy. Kto wie, może twój zwierzak rozpozna na ekranie swojego kumpla i też ucieszy się z takiego spotkania?
#zwierzwczasachzarazy
Trwa cykl portalu Psy.pl #zwierzwczasachzarazy. Opisujemy różne sytuacje, w których psy pomagają ludziom przetrwać trudny czas zagrożenia koronawirusem i jak pozytywnie wpływają na nasze codzienne życie. A jak tobie pies pomaga w czasie izolacji, co mu zawdzięczasz? Czekamy na wasze historie, spostrzeżenia i odczucia! Piszcie: redakcja@psy.pl.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
01.05.2025
Co zrobić, gdy pies ucieka z ogrodu? Oto kilka przydatnych wskazówek!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Psie ucieczki potrafią nieźle zszargać nerwy niejednego opiekuna… Są także ogromnym niebezpieczeństwem! Co zrobić, gdy nasz pies ucieka z ogrodu?
undefined
30.04.2025
Trawa wypalona przez psi mocz? Wiemy, jak sobie z tym poradzić!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jeśli masz ogród, a twojemu psu zdarza się w nim załatwić, na pewno znasz ten problem, jakim jest „wypalona” trawa przez psi mocz. Czy można coś na to zaradzić?
undefined
27.04.2025
8 sposobów na ochłodę psa. Jak pomóc psu podczas upału?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psy pocą się jedynie na opuszkach łap. Poza tym mogą się ochłodzić tylko dysząc, dlatego nigdy nie zakładajmy im ciasnego kagańca! Jak możemy pomóc pupilowi podczas gorącego lata? Sprawdź, jak schłodzić psa podczas upałów!
undefined