13.09.2022
Czyszczenie zębów u psa – jak to robić i dlaczego warto?
Klaudia i Robert Rejf "Trzy stopy w podróży"
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czyszczenie zębów u psa to najlepsza profilaktyka chorób jamy ustnej. Jeśli będziesz wykonywać ten zabieg regularnie i starannie, możesz uchronić swojego pupila przed sanacją wykonywaną w narkozie. Jak to robić prawidłowo? Sprawdź!
Fot. Shutterstock
- Od czego zacząć?
- O czym pamiętać podczas czyszczenia zębów u psa?
- Sucha karma, tabletki i gryzaki do czyszczenia zębów dla psa – czy działają?
Mimo rosnącej świadomości opiekunów, wciąż większość z nich nie czyści zębów swojego psa. Niestety często kończy się to między innymi powstaniem kamienia nazębnego, koniecznością ekstrakcji zębów czy bolesnym zapaleniem przyzębia. Na szczęście tym schorzeniom można skutecznie zapobiegać.
Czyszczenie zębów u psa. Od czego zacząć?
Jeśli twój pupil nie ma jeszcze odłożonego kamienia nazębnego, najlepiej jak najprędzej zadbać o higienę jego jamy ustnej, by temu zapobiec. Jednak w przypadku, gdy zauważyłeś u niego jakiekolwiek niepokojące objawy, od razu zabierz go do lekarza weterynarii, który wykona wszystkie niezbędne zabiegi w znieczuleniu ogólnym. Niestety odwrócenie niektórych zmian w domu nie jest możliwe.
Oczywiście na początku, musisz zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Czym czyścić zęby psa? Przede wszystkim należy używać jedynie preparatów przeznaczonych dla zwierząt. Kosmetyki dla ludzi mają inne pH, a w dodatku często zawierają toksyczne dla czworonogów dodatki, takie jak na przykład ksylitol. W asortymencie sklepów zoologicznych możesz znaleźć gotowe waciki nasączone płynem czyszczącym oraz produkty, których należy użyć z odpowiednim czyścikiem.
Jednym z najlepszych rozwiązań do czyszczenia zębów u psa są trójgłowicowe szczoteczki. Dzięki takiej konstrukcji włosie obejmuje ząb ze wszystkich stron jednocześnie, co pozwala skrócić czas mycia. Możesz użyć także zwykłej szczoteczki, silikonowej nakładki na palec dla zwierząt, a nawet gazy. O wiele ważniejsza jest systematyczność zabiegów niż produkty, których używasz.
O czym pamiętać podczas czyszczenia psich zębów?
Jak czyścić psu zęby? To czynność, która nie różni się znacznie od tej przeprowadzanej u ludzi. Najlepiej postarać się wykonywać koliste ruchy i pamiętać również o dalej położonych zębach oraz ich wewnętrznej stronie. Nie przejmuj się, jeśli czworonóg połknie trochę pasty lub płynu, to całkowicie normalne, a preparaty dedykowane dla zwierząt są całkowicie bezpieczne. Na początku twój podopieczny może protestować, dlatego niezwykle ważne jest stopniowe wydłużanie czasu czyszczenia i nagradzanie go za każdym razem po tym zabiegu, by zadbać o pozytywne skojarzenia.
Jak często myć psu zęby? Według weterynarzy stomatologów wykonywanie tego zabiegu rzadziej niż co drugi dzień nie przyniesie satysfakcjonujących efektów. Za optymalną częstotliwość uważa się codzienne czyszczenie zębów. Jeśli masz już wprawę, a twój pupil nie protestuje w trakcie wykonywania tej czynności, wystarczy nawet 30 sekund mycia, by usunąć bakterie z jamy ustnej.
Sucha karma, tabletki i gryzaki do czyszczenia zębów dla psa – czy działają?
Mit o tym jakoby sucha karma miała czyścić psie zęby cieszy się ogromną popularnością. Niestety w rzeczywistości nie ma to nic wspólnego z prawdą, a lekarze weterynarii są zgodni co do tego, że nie można traktować suchego pokarmu jako profilaktyki. Ważny jest natomiast skład karmy dla psa. Niedobory witamin, mikro i makroelementów mogą sprzyjać rozwijaniu się chorób przyzębia i innych poważnych schorzeń.
Gryzaki do czyszczenia zębów dla psa również cieszą się dużą popularnością, ponieważ są wygodne dla opiekunów, a zwierzaki je uwielbiają. Jednak czy można traktować je jako metodę mycia uzębienia? Zdecydowanie nie. Tego typu produkty stanowią ciekawe urozmaicenie psiej diety, ale nie zastąpią tradycyjnego szczotkowania.
Suplementy bazujące na algach brunatnych czy dodatki z chlorofilem do wody mogą dawać dobre efekty, ale również jedynie w połączeniu z tradycyjną metodą czyszczenia zębów u psa. Tylko w ten sposób można zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego oraz bolesnym dolegliwościom związanym z jego obecnością.
Żyjemy w drodze, a do Polski zamiast pamiątek przywozimy bezdomne zwierzaki. Promujemy ideę adopcji, wyjazdów z psem, weganizmu i etycznych podróży. Przygody z wypraw opisujemy na naszym blogu oraz kanałach social media.
Zobacz powiązane artykuły
05.12.2024
Nadmierne przywiązanie u psa. Jak rozwiązać ten uciążliwy problem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierne przywiązanie psa do opiekuna to nie tylko uciążliwość dla człowieka. Może być także przyczyną o wiele poważniejszych problemów! Jak pracować z psem, który nie może oderwać się od opiekuna?
undefined
03.12.2024
Szelki czy obroża – co jest lepsze dla psa? Wyjaśnia zoofizjoterapeuta
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Odwieczny dylemat psiarzy – co będzie dla psa lepsze? Szelki czy obroża? Co założyć szczeniakowi, a co psu ze skróconym pyskiem? Z pomocą zoofizjoterapeuty rozwiewamy wszystkie wątpliwości!
undefined
03.12.2024
Jak przygotować dom na przyjęcie nowego zwierzęcia domowego
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przyjęcie nowego zwierzęcia do domu to wielka decyzja, która wiąże się z wieloma emocjami. Niezależnie od tego, czy mówimy o psie, kocie, gryzoniu czy ptaku, przygotowanie odpowiedniego środowiska w domu jest kluczowe, aby zarówno zwierzę, jak i jego opiekunowie czuli się komfortowo i bezpiecznie. Jak zatem krok po kroku przygotować dom na przyjęcie nowego pupila i jakie akcesoria będą niezbędne w codziennej opiece?
undefined