22.10.2022
Dlaczego nie powinniśmy dmuchać psu w pysk?
Klaudia i Robert Rejf "Trzy stopy w podróży"
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jeśli próbowałeś kiedyś dmuchać psu w pysk, prawdopodobnie zauważyłeś, że czuł się on niekomfortowo w tej sytuacji. Niekiedy zwierzak może stać się nawet agresywny, nawet jeśli na co dzień nie przejawia takich zachowań. Z czego to wynika?
Fot. Shutterstock
Większość psów uwielbia jeździć autem z głową wystawioną na zewnątrz. Mimo trzepiących fafli oraz latających uszu, w takich momentach ich oczy zwykle są pełne szczęścia, podczas gdy dla ludzi tak silny powiew wiatru byłby conajmniej niekomfortowy. Dlaczego więc dmuchanie czworonogom w pysk powoduje u nich takie reakcje? Wpływa na to kilka czynników.
Dlaczego psy nie lubią dmuchania w pysk?
Zbliżanie twarzy do pyska zwierzęcia
Dmuchnięcie psu w pysk wymaga zbliżenia się do niego twarzą, co samo w sobie dla wielu czworonogów jest bardzo niekomfortowe, zwłaszcza kiedy jednocześnie patrzy im się prosto w oczy. Zwierzaki mogą odczytać to jako oznakę dominacji oraz wyższości, co zwykle wywołuje u nich niepokój, a nawet strach. Jak odczytać to z ich mowy ciała? Niepewny pies może ziewać, oblizywać wargi i odwracać od ciebie pysk.
Po zauważeniu tych oznak należy natychmiast oddalić swoją twarz od zwierzaka. Niestety wysyłane przez zwierzaka sygnały często nie są prawidłowo odczytywane zwłaszcza przez dzieci, co może prowadzić do powarkiwania, a w ostateczności pogryzienia przez czworonoga, który poczuje, że nie ma innego wyjścia z danej sytuacji.
Niektóre psy nie mają problemów ze zbliżaniem się twarzy bliskiej osoby do ich pyska, jednak nie lubią czuć nieoczekiwanego podmuchu powietrza. Prawdopodobnie wiele z nich może być zaskoczonych, ponieważ one same nie mają możliwości wykonania takiej czynności. Najlepiej w ogóle tego nie robić, by nie narażać swojego podopiecznego na niepotrzebny stres.
Czułość psiego nosa
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, z tego, jak wrażliwy jest nos ich podopiecznych. Podczas gdy u człowieka znajduje się 5 milionów receptorów bodźców zapachowych, u psa jest ich aż 250 milionów. Liczba ta jest uogólniona i może różnić się w zależności od wielkości kufy zwierzaka, jednak zdecydowanie będzie o wiele wyższa u czworonogów niż ludzi.
Jednak wyczuwanie woni to nie jedyna wyjątkowa zdolność psiego nosa. Czworonogi mają także doskonałą pamięć zapachową, która pozwala im zapamiętać oraz rozróżnić około 600 tysięcy różnych zapachów (przeciętny człowiek może odróżnić ich jedynie kilkaset). Właśnie dlatego, kiedy my czujemy aromat rosołu, nasi podopieczni są w stanie rozpoznać zapach każdego ze składników zupy.
Jaki ma to związek z dyskomfortem pojawiającym się u psa po dmuchnięciu mu w pysk? Zapach z jamy ustnej może być dla nich zwyczajnie nieprzyjemny, ponieważ są w stanie rozróżnić w nim o wiele więcej aromatów niż ludzie. Warto też pamiętać o tym, że czworonogi zwykle mają inne upodobania, co do zapachu. Podczas gdy ludziom mentol kojarzy się ze świeżością oraz czystością, dla większości zwierzaków jego wąchanie jest odrzucające.
Nie porównuj psa do człowieka
Niektórym osobom zabawy polegające na dmuchaniu w pysk psa mogą wydawać się niewinne. Prawdopodobnie wynika to z tego, że podobne zachowania względem człowieka mogłyby wywołać jedynie zakłopotanie czy zażenowanie, a nie niepokój czy strach, jak ma to miejsce w przypadku czworonogów. Nie należy zapominać o tym, że pies nie jest człowiekiem, a zupełnie odrębnym gatunkiem. Chociaż coraz częściej traktuje się go jak pełnoprawnego członka rodziny, śpi z nim w łóżku i karmi wysokiej jakości pokarmem, nie zmienia to jego natury.
Żyjemy w drodze, a do Polski zamiast pamiątek przywozimy bezdomne zwierzaki. Promujemy ideę adopcji, wyjazdów z psem, weganizmu i etycznych podróży. Przygody z wypraw opisujemy na naszym blogu oraz kanałach social media.
Zobacz powiązane artykuły
05.12.2024
Nadmierne przywiązanie u psa. Jak rozwiązać ten uciążliwy problem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierne przywiązanie psa do opiekuna to nie tylko uciążliwość dla człowieka. Może być także przyczyną o wiele poważniejszych problemów! Jak pracować z psem, który nie może oderwać się od opiekuna?
undefined
03.12.2024
Szelki czy obroża – co jest lepsze dla psa? Wyjaśnia zoofizjoterapeuta
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Odwieczny dylemat psiarzy – co będzie dla psa lepsze? Szelki czy obroża? Co założyć szczeniakowi, a co psu ze skróconym pyskiem? Z pomocą zoofizjoterapeuty rozwiewamy wszystkie wątpliwości!
undefined
03.12.2024
Jak przygotować dom na przyjęcie nowego zwierzęcia domowego
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przyjęcie nowego zwierzęcia do domu to wielka decyzja, która wiąże się z wieloma emocjami. Niezależnie od tego, czy mówimy o psie, kocie, gryzoniu czy ptaku, przygotowanie odpowiedniego środowiska w domu jest kluczowe, aby zarówno zwierzę, jak i jego opiekunowie czuli się komfortowo i bezpiecznie. Jak zatem krok po kroku przygotować dom na przyjęcie nowego pupila i jakie akcesoria będą niezbędne w codziennej opiece?
undefined