17.01.2024
6 rzeczy, których najczęściej boją się psy. Poznaj je!
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Każdy chciałby mieć odważnego psa. Ale fobie u psów wcale nie są rzadkością. Ich przyczyn można upatrywać w nieprawidłowo przeprowadzonej socjalizacji, złych doświadczeniach czy genetyce.
fot. Shutterstock
Psy mają bardzo wyostrzone zmysły, zwłaszcza słuch i węch. Z jednej strony pomagają im one przetrwać, ale z drugiej mogą sprawić, że u czworonogów rozwinie się lęk. Ponadto różne fobie u psów mogą wynikać z genetyki, braku właściwej socjalizacji czy wcześniejszych, negatywnych doświadczeń. Poniżej przedstawiamy 6 rzeczy, których najczęściej boją się psy.
1. Fobie u psów! Burza z piorunami, fajerwerki i inne huki
Istnieje kilka powodów, dla których burze budzą przerażenie u tak wielu psów. Najbardziej oczywistym powodem jest hałas. Słuch czworonogów jest zdecydowanie bardziej czuły niż nasz – dla nich błyskawice i grzmoty są znacznie głośniejsze i bardziej przerażające niż dla nas. Co więcej, większość psów cierpi na nadwrażliwość dźwiękową. Mówiąc wprost, zwierzęta boją się wszelkich głośnych dźwięków.
Ponadto okazuje się, że czworonogi są w stanie znacznie wcześniej wyczuć burzę. O potędze psiego nosa wiedzą wszyscy – ich zmysł węchu jest nieporównywalnie czulszy od naszego. To dlatego psy mogą wyczuć wyładowania elektryczne w atmosferze, jeszcze zanim my je usłyszymy. O tym, co robić, gdy pies boi się burzy, pisaliśmy TUTAJ.
Podobnie jak burze, fajerwerki również są jedną z najczęstszych fobii u psów. W 2013 roku Uniwersytet Weterynarii w Bristolu przeprowadził badanie, w którym uznano wszelkie petardy za najważniejszy czynnik wywołujący u psa lękliwe zachowania. Fajerwerki są nie tylko niezwykle głośne, ale także wydzielają zapach i efekty wizualne.
2. Fobie u psów! Jazda samochodem
Pies może obawiać się jazdy samochodem z kilku powodów. Po pierwsze, może przerażać go ograniczona przestrzeń, z której nie ma ucieczki (oczywiście tylko podczas podróży, o czym pies niekoniecznie musi zdawać sobie sprawę). Ponadto auta poruszają się szybko, trzęsą się i mogą powodować u psów chorobę lokomocyjną. Do tego dochodzi strach związany z celem podróży – jeśli zwierzę przemieszcza się samochodem jedynie do weterynarza, wywołuje to u niego negatywne skojarzenie. Zatem nic dziwnego, że jazda autem znajduje się dość wysoko na liście fobii u czworonogów.
Staraj się zabierać swojego pupila do samochodu tylko po to, by kilka minut w nim posiedzieć, a z czasem na krótkie wycieczki – w miejsce, które bardzo lubi. Dzięki temu pies zrozumie, że nie musi się niczego obawiać, a strach ma tylko wielkie oczy.
3. Fobie u psów! Schody
Tak samo, jak jazdy samochodem, tak i schodów psy mogą obawiać się z kilku powodów. Jeśli w młodości nie miały z nimi styczności, może u nich rozwinąć się lęk przed nieznanym. Traumatyczne przeżycia na schodach lub w ich pobliżu wywołują złe wspomnienia. Najczęstszym powodem jest jednak odczuwany ból, który uniemożliwia wspięcia się na kolejne stopnie, np. dysplazja stawu biodrowego czy artretyzm. W przypadku tej ostatniej przyczyny konieczna jest konsultacja z lekarzem weterynarii.
4. Fobie u psów! Weterynarz
A jeśli już mowa o weterynarzu… U ludzi ta fobia określana jest jako „syndrom białego fartucha”. Lecznice weterynaryjne są pełne nowych, przerażających widoków, dźwięków, zapachów i wrażeń. Poza tyloma różnymi bodźcami nasi pupile są też w stanie intuicyjnie wyczuć strach czy ból innych zwierząt, a może nawet i żal opiekuna, któremu kraja się serce na widok „trzęsącego się jak osika” psa.
Jeśli wizyty u weterynarza są źródłem strachu u twojego psa, spróbuj organizować wycieczki do lecznicy. Ważne jest, aby były one przyjemne i nie kończyły się one bólem u zwierzęcia. Ponadto poproś personel przychodni, do której uczęszczacie, aby przed zabiegiem poświęcił psu czas, np. bawiąc się z nim czy częstując go przysmakami.
5. Fobie u psów! Samotność
Nasze psy są zwierzętami społecznymi, dlatego bardzo szybko nawiązują więź ze swoim właścicielem. Niestety większość z nich pozostaje w domu sama przez wiele godzin, co z kolei może u niektórych psów wywołać lęk separacyjny. Również porzucenie, śmierć poprzedniego właściciela, przeprowadzka do nowego domu czy drastyczne zmiany w harmonogramie mogą przyczynić się do tej fobii. Trenerka psów Victoria Stillwell uważa, że niektóre rasy mają predyspozycje genetyczne do lęku separacyjnego i wymienia rasy pasterskie wśród czworonogów najbardziej narażonych na strach przed samotnością.
Myślę, że są one hodowane tak, aby były wyjątkowo wrażliwe na dźwięki i środowisko – powiedziała Victoria Stillwell.
Jeśli twój pies nie lubi zostawać sam w domu, to wypróbuj nasze sposoby – KLIK!
6. Fobie u psów! Nieznajomi lub inne psy
Wcześniej wspominaliśmy o tym, że psy są zwierzętami społecznymi. I jest to prawda. Dlatego fobia ta dotyka te czworonogi, które w przeszłości doznały wielu krzywd ze strony człowieka – bądź większość czasu przebywały na łańcuchach. Psy mogą denerwować się w pobliżu mężczyzn o głębokich głosach, hałaśliwych dzieci czy kobiet, które używają mocnych perfum.
Szczeniak jeszcze w hodowli, a już na pewno w domu powinien codziennie, przez pierwszych 100 dni życia, mieć styczność z nieznanymi mu osobami, miejscami czy rzeczami. Podobnie jak lęk separacyjny, strach przed nieznajomymi lub innymi psami może być dziedziczony. Badania pokazują jednak, że prawidłowa socjalizacja może idealnie rozprawić się z tym lękiem. Nawet dorosłe psy ze schroniska, przy cierpliwości i wytrwałości opiekuna, mogą przezwyciężyć ten strach.
Fobie u psów…
… mogą być dość poważne, co prowadzi do agresji, zachowań destrukcyjnych i obniżenia jakości życia. Jeśli twój pies cierpi z powodu lęku przed którymś z tych powszechnych bodźców, skontaktuj się z lekarzem weterynarii i behawiorystą.
A twój pies ma jakieś fobie? A może pomogłeś mu się z nimi rozprawić? Jeśli tak, to koniecznie daj nam o tym znać!
Zobacz powiązane artykuły
05.12.2024
Nadmierne przywiązanie u psa. Jak rozwiązać ten uciążliwy problem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierne przywiązanie psa do opiekuna to nie tylko uciążliwość dla człowieka. Może być także przyczyną o wiele poważniejszych problemów! Jak pracować z psem, który nie może oderwać się od opiekuna?
undefined
03.12.2024
Szelki czy obroża – co jest lepsze dla psa? Wyjaśnia zoofizjoterapeuta
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Odwieczny dylemat psiarzy – co będzie dla psa lepsze? Szelki czy obroża? Co założyć szczeniakowi, a co psu ze skróconym pyskiem? Z pomocą zoofizjoterapeuty rozwiewamy wszystkie wątpliwości!
undefined
03.12.2024
Jak przygotować dom na przyjęcie nowego zwierzęcia domowego
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przyjęcie nowego zwierzęcia do domu to wielka decyzja, która wiąże się z wieloma emocjami. Niezależnie od tego, czy mówimy o psie, kocie, gryzoniu czy ptaku, przygotowanie odpowiedniego środowiska w domu jest kluczowe, aby zarówno zwierzę, jak i jego opiekunowie czuli się komfortowo i bezpiecznie. Jak zatem krok po kroku przygotować dom na przyjęcie nowego pupila i jakie akcesoria będą niezbędne w codziennej opiece?
undefined