19.03.2017
Przynieś piłkę! Jak nauczyć psa aportować?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Większość psów biegnie po rzuconą zabawkę, ale jej nie przynosi ani nie chce oddać. Nauczmy psa aportowania krok po kroku!
fot. Shutterstock
Dlaczego piłka, a nie patyk? Aportowanie kojarzy się z przynoszeniem patyka. To wygodne, bo kijki prawie zawsze są pod ręką. Ale taka zabawa jest bardzo niebezpieczna. Wiedzą coś o tym weterynarze, bo trafia do nich wiele psów, które zrobiły sobie w ten sposób krzywdę: skaleczyły się w pysk lub nawet w oko. W szalonej zabawie łatwo się też zadławić podłużnym przedmiotem. Na dodatek w pysku może utkwić drzazga.
Postępom w szkoleniu używanie patyka też nie sprzyja, bo zamiast go przynosić, pies może woleć go obgryzać. A wtedy nawet nagroda, którą dla niego przygotowaliśmy, może się okazać mniej atrakcyjna od perspektywy rozgryzienia kija w drobny mak. Dlatego do aportowania zawsze używajmy bezpiecznej gumowej zabawki – na tyle dużej, by zwierzakowi nie groziło zadławienie się, i na tyle małej, by psu było wygodnie ją nosić w pysku.
Jeśli nasz pupil przyzwyczaił się już do przynoszenia patyka, spróbujmy go zachęcić do tego, by go porzucił dla zabawki. Pokażmy mu ją najpierw w domu i bawmy się nią z nim. Na pewno od razu ją polubi!
- Pokaż psu piłeczkę, idąc raźnym marszem. Gdy się nią zainteresuje – zacznie się w nią wpatrywać i doskakiwać do niej – rzuć ją jak najdalej za siebie.
- Gdy tylko pies dogoni i złapie piłkę, zacznij uciekać biegiem, jednocześnie przywołując pupila. Zapewne nie porzuci zdobyczy, tylko będzie cię gonił z piłką w pysku.
- Gdy pies cię dogoni, odwróć się i pokaż mu smakołyk na tyle blisko, by się nim zainteresował i spróbował go sięgnąć pyskiem – upuści wtedy piłkę. Podnieś zabawkę i daj psu smakołyk.
Autor: Dorota Jastrzębowska
Polecane przez redakcję
Reklama
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
15.01.2025
Jak zadbać o to, aby dom był przyjazny dla psa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Planujesz adopcję lub zakup zwierzaka? Musisz wiedzieć, jak przygotować przestrzeń, aby była ona bezpieczna dla futrzaka i jednocześnie nie straciła swojej funkcjonalności. Przekonaj się, jak zadbać o to, aby twoje mieszkanie lub dom były przyjazne dla psa, zwłaszcza wtedy, gdy zostaje w nim sam w ciągu dnia.
undefined
05.12.2024
Nadmierne przywiązanie u psa. Jak rozwiązać ten uciążliwy problem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierne przywiązanie psa do opiekuna to nie tylko uciążliwość dla człowieka. Może być także przyczyną o wiele poważniejszych problemów! Jak pracować z psem, który nie może oderwać się od opiekuna?
undefined
03.12.2024
Szelki czy obroża – co jest lepsze dla psa? Wyjaśnia zoofizjoterapeuta
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Odwieczny dylemat psiarzy – co będzie dla psa lepsze? Szelki czy obroża? Co założyć szczeniakowi, a co psu ze skróconym pyskiem? Z pomocą zoofizjoterapeuty rozwiewamy wszystkie wątpliwości!
undefined