04.03.2024
Pies sam w domu – jak nauczyć go zostawać samemu?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Niekiedy pies musi zostać sam w domu. Często są to sytuacje losowe. Jak nauczyć czworonoga, aby zostawał w samotności bez nerwów, wycia i niszczenia? O tym musisz pamiętać!
fot. Shutterstock
Wiele psów dobrze znosi czas nieobecności opiekuna w domu. Często jednak wynika to przede wszystkim z ich spokojnych charakterów oraz faktu, że zostały nauczone zostawania w domu. W innym przypadku sytuacja może się bardzo skomplikować. Jak zostawić psa samego w domu?
1. Samotność nie taka zła, czyli zostawianie psa samego
Wiele osób bierze do domu szczeniaka, a potem zostaje z nim przez kilka tygodni, a młody psiak nie opuszcza ich na krok. Tak samo dzieje się w przypadku czworonogów z adopcji – niektórzy opiekunowie najpierw przebywają z nimi przez całą dobę, a potem... opuszczają je na 8-10 godzin, gdy wychodzą do pracy po skończonym urlopie. Problem z takim rozwiązaniem jest jeden: pies przyzwyczaja się, że zawsze jesteśmy obok. I choć nasza obecność jest ważna, aby przyzwyczaić psa do nowego miejsca i nawiązać z nim więź, to warto nie uzależniać swojego szczeniaka czy dorosłego psa od siebie. Dlatego nie warto pozwalać psu chodzić za sobą nawet do toalety...
Dlaczego to takie ważne? Jeśli pupil będzie przebywał obok nas prawie ciągle, to może się okazać, że brak naszej obecności poważnie go przestraszy. A tego nie chcemy! Żeby temu zapobiec, musimy zadbać o to, aby z pupilem nie łączyła nas pępowina, a nasza nieobecność w pokoju nie powodowała u niego ataku paniki. Jeśli natomiast mamy innego psa, to dobrze wziąć drugiego czworonoga, gdy ten pierwszy umie zostawać sam. W ten sposób w stadzie nowy domownik poczuje się pewniej. Pamiętajmy – psy to zwierzęta społeczne!
2. Bezpieczna przestrzeń jest niezbędna, aby nauczyć psa zostawać samemu w domu
I mowa tutaj o bezpieczeństwie z dwóch perspektyw. Aby nauczyć psa samotności, musimy być pewni, że ma swój bezpieczny azyl. Dla jednych psiaków to klatka kennelowa, a dla innych całe mieszkanie – musisz ocenić, czym ta przestrzeń jest dla twojego psa. Jeśli do niej przywyknie i będzie się w niej czuł komfortowo, to ryzyko wpadnięcia w panikę podczas przebywania samemu jest o wiele niższe.
Drugą sprawą jest faktyczne fizyczne bezpieczeństwo. Część osób zamyka psy np. w łazience, bo tam łatwiej posprzątać. A załatwiać się w domu mogą szczenięta, ale i czworonogi z lękiem separacyjnym. Tymczasem w łazience na naszego pupila czyha wiele niebezpieczeństw w postaci środków chemicznych. I niektórych zwierzaków nie zatrzyma nawet zamknięta szafka...
3. Zostaw psu zajęcie – zabawki na czas wyjścia
Psy to zwierzęta stadne, dlatego bardzo tęsknią, gdy ich towarzyszy nie ma w domu. Niemniej jednak często wycie czy niszczenie są po części efektami... nudy i frustracji. Pies, który nie ma zaspokojonych potrzeb, niechętnie zostanie sam w domu i na pewno nie będzie zrelaksowany w czasie rozłąki. Z tego powodu warto zapewnić mu zajęcie, które jednocześnie po części pozwoli mu zrealizować potrzeby. Sami musimy dowiedzieć się, co będzie najlepsze dla naszego pupila. Sprawdzają się jednak:
- maty węchowe,
- zabawki na smakołyki,
- gryzaki, których pies nie zje w krótkim czasie.
Dzięki takim atrakcjom, zwłaszcza polegającym na węszeniu, żuciu czy gryzieniu, nasz piesek będzie bardziej zrelaksowany.
4. Spacer, ale przemyślany
Lubisz szkolić swojego psa? To świetnie, ale musisz też wiedzieć, że poranny spacer powinien polegać raczej na spokojnym węszeniu, wykonaniu kilku komend i spacerowaniu, niż na dzikim bieganiu, wielokrotnym aportowaniu piłek czy wyczerpującej aktywności. Wiele psów będzie wracać do domu z poczuciem fizycznego zmęczenia, ale i psychicznego nakręcenia. Z tego powodu, aby czworonożny przyjaciel nie reagował potem nerwowo na nasze wyjście, postarajmy się go nie nakręcać podczas spaceru. Dajmy mu natomiast szansę na realizację wszystkich potrzeb związanych np. z węszeniem.
5. Jak zostawić psa samego w domu? Zaspokój wszystkie potrzeby
Aby nasze wyjście z domu nie było dla psa traumatycznym doświadczeniem, starajmy się uniknąć podstawowych błędów. Mowa na przykład o zostawianiu szczeniąt czy dorosłych psów bez jedzenia – warto podać posiłek przed wyjściem, ale w pewnej odległości czasowej od spaceru. Jeśli mamy w domu małe szczenię, które nie wytrzymuje jeszcze bez załatwiania potrzeb przez czas naszej nieobecności, zapewnijmy mu bezpieczną przestrzeń i matę położoną w odstępie od miski z wodą i legowiska. Możemy też włączyć psu cichą muzykę, aby nie irytowały go dźwięki dochodzące z zewnątrz.
Przyzwyczajanie psa do bycia samemu w domu jest stresujące dla niego... i dla opiekuna! Z tego powodu warto nauczyć się zostawiania czworonoga w bezpiecznych, komfortowych dla niego warunkach. I wrócić do niego, gdy to możliwe, a jeśli jest taka potrzeba i możliwość – zapewnić mu dodatkową opiekę w trakcie dnia. Jeżeli trudno jest nam poradzić sobie z nauczeniem psa zostawania, pomocny może okazać się behawiorysta.
Autor: Biały Jack
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
05.12.2024
Nadmierne przywiązanie u psa. Jak rozwiązać ten uciążliwy problem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierne przywiązanie psa do opiekuna to nie tylko uciążliwość dla człowieka. Może być także przyczyną o wiele poważniejszych problemów! Jak pracować z psem, który nie może oderwać się od opiekuna?
undefined
03.12.2024
Szelki czy obroża – co jest lepsze dla psa? Wyjaśnia zoofizjoterapeuta
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Odwieczny dylemat psiarzy – co będzie dla psa lepsze? Szelki czy obroża? Co założyć szczeniakowi, a co psu ze skróconym pyskiem? Z pomocą zoofizjoterapeuty rozwiewamy wszystkie wątpliwości!
undefined
03.12.2024
Jak przygotować dom na przyjęcie nowego zwierzęcia domowego
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przyjęcie nowego zwierzęcia do domu to wielka decyzja, która wiąże się z wieloma emocjami. Niezależnie od tego, czy mówimy o psie, kocie, gryzoniu czy ptaku, przygotowanie odpowiedniego środowiska w domu jest kluczowe, aby zarówno zwierzę, jak i jego opiekunowie czuli się komfortowo i bezpiecznie. Jak zatem krok po kroku przygotować dom na przyjęcie nowego pupila i jakie akcesoria będą niezbędne w codziennej opiece?
undefined