11.01.2023
Czy można kąpać psa zimą?
Klaudia i Robert Rejf "Trzy stopy w podróży"
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jeśli nie musisz, lepiej unikaj kąpania swojego psa w okresie zimowym. Czasem jednak nie ma innego wyboru, co wtedy? Przeczytaj artykuł i dowiedz się jakie środki ostrożności zachować podczas kąpieli.
Fot. Shutterstock
Zimą o wiele ciężej jest zadbać o czystość swojego psa. Wystarczy jeden spacer po zabłoconym, rozpuszczającym się śniegu, aby twój pupil wrócił brudny od łapek aż po czubek głowy. Oczywiście możesz zaprowadzić czworonoga do specjalisty, który się tym zajmie, ale chcąc zaoszczędzić, wiele osób decyduje się na wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych w domu. Pamiętaj tylko o podstawowych środkach ostrożności.
Czy można kąpać psa w okresie zimowym?
Jeśli pies jest wyjątkowo brudny, cierpi z powodu dolegliwości skórnej wymagającej szczególnej pielęgnacji lub infekcji bakteryjnej, to oczywiście możesz umyć swojego pupila, zachowując pewne środki ostrożności. Psa należy kąpać regularnie, ale w okresie zimowym lepiej robić to jedynie w przypadku wyższej konieczności.
Jak często powinno kąpać się psa?
Jeśli jesteś opiekunem psa rasowego, upewnij się, że dana rasa nie ma specjalnych wytycznych dotyczących kąpieli. W przypadku większości psów optymalnym odstępem między kąpielami jest miesiąc, ponieważ skóra ma swoje cykle. Jeden trwa około trzech tygodni i warto dostosować tę czynność do naturalnego cyklu ciała zwierzęcia.
W okresie zimowym, o ile nie zachodzi taka konieczność, lepiej unikać kąpieli. Zwierzę nie będzie wtedy narażone na wiele niebezpieczeństw między innymi choroby i infekcje.
O czym należy pamiętać, przygotowując kąpiel dla psa zimą?
Zadbaj o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, w którym zazwyczaj kąpiesz swojego czworonoga. Jeśli jest zimno, warto dodatkowo dogrzać je farelką, żeby twój psiak nie zachorował po wyjściu z wanny.
Dobrze dobrany szampon to podstawa. Powinien być on wysokiej jakości i dostosowany do rodzaju sierści twojego psa, dzięki czemu z łatwością będziesz mógł go później rozczesać, a włos będzie wyglądał zdrowo i świeżo. Jeśli kąpiel wymusiły względy zdrowotne, dopytaj weterynarza, jakiego szamponu użyć, aby nie zaszkodzić pupilowi.
Odpowiednia temperatura wody jest ważna zarówno zimą, jak i latem. Woda powinna być jak najbardziej zbliżona swoją temperaturą do temperatury ciała psa. Zanim włożysz swojego pupila do wanny z wodą, sprawdź ją na swojej skórze. Pamiętaj, że choroby przewlekłe na przykład sercowe, mogą wymagać ustawienia niższej temperatury.
Według specjalistów suszenie psa jest najważniejszą czynnością i należy ją wykonać dokładnie i starannie. Jeśli nie wytrzesz psa, jego skóra pozostanie wilgotna, co w połączeniu z ciepłotą ciała stworzy idealne warunki do rozwijania się grzybów i bakterii powodujących różne choroby skóry. W okresie zimowym spada też odporność twojego psa. Dlatego nie kąp pupila, jeśli wiesz, że niedługo będzie wychodził na zewnątrz.
Po wytarciu psa ręcznikiem pozwól mu się otrzepać i wysusz go dokładnie suszarką. Część zwierząt bardzo to lubi, ale wiele z nich boi się odgłosu urządzenia. Jeśli jesteś opiekunem czworonoga z tej drugiej grupy, spróbuj zmniejszyć obroty suszarki. Unikaj osuszania jednego miejsca przez długi czas, bo możesz spowodować poparzenia skóry u zwierzaka.
Dobierz szczotkę do typu sierści
Innym istotnym elementem pielęgnacji zwierzaka niezależnie od pory roku jest odpowiedni dobór szczotki. Regularne czesanie psa ułatwi ci jego mycie, dzięki temu włosy nie będą się skręcały w kołtuny, a woda z szamponem z łatwością dotrze w każdy zakamarek ciała twojego pupila.
Kąpanie zimą jest dopuszczalne, ale tylko w wyjątkowych przypadkach. Jeśli jesteś opiekunem psa z rodowodem lub w typie rasy, dokładnie zapoznaj się z jego wymaganiami pielęgnacyjnymi. Postępuj zgodnie z naszymi wytycznymi, a zminimalizujesz ryzyko zachorowania swojego pupila, jednocześnie dbając o jego czystość i zdrowie.
Żyjemy w drodze, a do Polski zamiast pamiątek przywozimy bezdomne zwierzaki. Promujemy ideę adopcji, wyjazdów z psem, weganizmu i etycznych podróży. Przygody z wypraw opisujemy na naszym blogu oraz kanałach social media.
Zobacz powiązane artykuły
23.09.2023
Czy długi spacer z psem zawsze jest lepszy niż krótki?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy długi spacer z psem jest zawsze lepszy niż krótki? To pytanie powinien sobie zadać każdy opiekun czworonoga. Wydaje się banalne? Odpowiedź nie jest wcale taka prosta. Sprawdź, od czego zależy!
undefined
19.09.2023
Podcinanie psom strun głosowych – naukowcy zbadali konsekwencje
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W wielu krajach sposobem na szczekającego namiętnie psa jest... podcinanie strun głosowych. Zabieg ten, zwany też dewokalizacją, w Polsce jest zakazany. Nadal jednak wykonuje się go w niektórych miejscach w Stanach Zjednoczonych. Dziś wiemy już, jakie są jego konsekwencje – nie tylko behawioralne, ale również fizyczne.
undefined
18.09.2023
Buty dla psa. Kiedy warto je kupić i jakie wybrać?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Buty dla psa występują w wielu wariantach. Mogą chronić łapy psa przed warunkami atmosferycznymi, zapobiegać podrażnieniu skóry na opuszkach i zapewniać przyczepność na śliskich powierzchniach. Tylko jak nauczyć psa chodzenia w butach?
undefined