11.07.2023
Kuweta dla psa. Czy dorosły pies może załatwiać się do kuwety?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Kuweta dla psa – czy to obciach? A może dowód na lenistwo opiekuna? Czasem to dobre rozwiązanie, o ile się go nie nadużywa. Sprawdź, kiedy warto kupić psią kuwetę i jak nauczyć psa, by z niej korzystał.
fot. Shutterstock
- Kiedy warto kupić kuwetę dla psa?
- Kuweta dla szczeniaka przy nauce czystości
- Jaką kuwetę wybrać?
- Jak nauczyć psa sikania do kuwety?
- Kiedy kuweta dla psa nie jest dobrym rozwiązaniem?
Kuweta to akcesorium kojarzące się jednoznacznie z kotami – zwierzakami, które załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne w wyznaczonym miejscu w domu. Za to stosowanie kuwet w przypadku psów ma wielu przeciwników. Umożliwienie psu korzystania z kuwety może bowiem skłonić niektóre osoby do zrezygnowania z regularnych spacerów, które potrzebne są psu nie tylko do opróżniania pęcherza, ale także węszenia, socjalizacji, aktywności fizycznej...
Kiedy warto kupić psią kuwetę dorosłemu psu?
Psy żyjące w domach to jedyne zwierzęta, które nie mogą załatwić swoich potrzeb w dowolnie wybranym momencie – to człowiek wybiera moment, w którym jego pupil będzie miał taką możliwość! Zmuszanie zwierzaka do powstrzymywania swoich potrzeb fizjologicznych podczas kilku(nasto)godzinnej nieobecności opiekuna jest po prostu nie w porządku. Jeszcze bardziej nieetyczne jest krzyczenie na psa, który nie wytrzymał 12 godzin do kolejnego spaceru.
Większość dorosłych, zdrowych psów nie ma problemu z załatwianiem się co 8 godzin. Są jednak zwierzaki, które muszą wychodzić na spacer znacznie częściej, na przykład ze względu na chorobę nerek, cukrzycę czy po prostu mały pęcherz (typowy dla psich miniaturek). Opiekun czworonoga nie ma w takiej sytuacji zbyt dużego wyboru – może zrezygnować z chodzenia do pracy, wyprowadzić się do domu z ogrodem albo swoją nieobecnością zmusić zwierzaka do załatwiania się w domu.
W przypadku świadomego wyboru tej ostatniej możliwości trzeba pamiętać, że będzie to uciążliwe nie tylko dla człowieka sprzątającego nieczystości z podłogi. Również sam psiak nie będzie czuł się dobrze z faktem, że brudzi w mieszkaniu! Zakładanie psu pieluchy też nie jest idealnym wyborem – wprawdzie ułatwi utrzymanie czystości, jednak równocześnie sprawi, że skóra czworonoga będzie miała kontakt z jego odchodami i stanie się podatna na infekcje, odparzenia i otarcia. W takim przypadku dobrym pomysłem może być wyznaczenie zwierzakowi toalety w domu, czyli kupienie kuwety dla psa.
Przyzwyczajony do załatwiania się na zewnątrz pies zawsze będzie miał opory, by nabrudzić w domu. Przeznaczenie konkretnego miejsca w domu na psią toaletę może pomóc zwierzakowi w przełamaniu się - szczególnie jeśli kuweta dla psa ustawiona będzie w innym pomieszczeniu niż legowisko czworonoga.
Kuweta dla szczeniaka przy nauce czystości
Znacznie bardziej oczywistym zastosowaniem kuwety dla psa jest moment nauki czystości u szczeniąt. Plastikowy pojemnik z powodzeniem zastąpi podkłady higieniczne i często jest znacznie lepszym wyborem w przypadku szczeniaków dużych ras, które miewają naprawdę pojemne pęcherze. Kuweta dla psa sprawdzi się zarówno w przypadku szczeniąt, których opiekunowie nie chcą zabierać na spacery przed zakończeniem szczepień, jak i podczas silnych mrozów niebezpiecznych dla młodego organizmu.
Oczywiście podobnie jak z nauką sikania na matę, przy stosowaniu kuwety dla szczeniaka należy zachować ostrożność. Psiak, który skojarzy sobie sikanie z plastikowym pudełkiem lub chłonnym materiałem może mieć potem trudność w przestawieniu się na załatwianie podczas spacerów. Może też obsikiwać różne inne przedmioty kojarzące mu się ze swoją kuwetą!
Kuweta dla psa – jaką kuwetę wybrać?
Decydując się na używanie tego sprzętu podczas nauki czystości, warto kupić kuwetę dla psa z trawą. Zielony wkład (często też nasączany zapachem trawy) pozwoli szczeniakowi na zbudowanie odpowiednich skojarzeń i sprawi, że przestawienie się na sikanie podczas spacerów może być trochę prostsze. W przypadku dorosłych psów skojarzenie może zadziałać na odwrotnej zasadzie – nauczony załatwiania się na trawie zwierzak chętniej załatwi się na czymś, co choć trochę ją przypomina.
Trawiasta kuweta dla psa nie jest jednak jedyną dostępną opcją. Na rynku znaleźć można także:
- kuwety dla psa do napełniania żwirkiem,
- duże, gumowe maty z niewysokim rantem,
- plastikowe pojemniki ze słupkiem i panelem zabezpieczającym ścianę przed obsikaniem.
W przypadku małych piesków sprawdzi się także kuweta dla kota – spód wyłożyć możne wedle potrzeby żwirkiem, piaskiem albo podkładem. Przy wyborze kuwety dla psa należy też zwrócić uwagę na wysokość jej brzegów. Zwierzak powinien przechodzić przez nie w komfortowy sposób. Przykładowo brzegi kuwety dla yorka nie powinny być wyższe niż 10 cm.
Jak nauczyć psa sikania do kuwety?
Nauczenie szczeniaka sikania do kuwety nie jest trudne. Małe psiaki załatwiają swoje potrzeby po śnie, zabawie i jedzeniu – w tym czasie należy więc uważnie obserwować zachowanie malucha. Gdy szczenię zacznie kręcić się w miejscu lub kucnie, trzeba szybko przestawić je do kuwety. Po każdej wizycie w kuwecie malucha należy nagradzać smakołykiem, by zmotywować go do powtarzania tego zachowania. Naukę higieny można także przyspieszyć, ucząc szczeniaka jednej komendy na sikanie i drugiej na wskakiwanie do kuwety. Umiejętności te będzie można potem wykorzystać na świeżym powietrzu.
Przekonanie dorosłego psa do kuwety nie będzie już takie proste. Nauczony czystości zwierzak zazwyczaj za wszelką cenę stara się wytrzymać do spaceru i przetrzymywanie go w domu tak długo, by w końcu kucnął, nie jest najlepszą metodą. Warto jednak zauważyć, ze większość psów chętnie załatwia się w miejscach, które już pachną psim moczem. Dlatego najłatwiej jest nauczyć psa sikania do kuwety, umieszczając w niej obsikaną ziemię, kamień albo patyk. Dzięki temu niektóre psy szybko przekonają się, że to miejsce służy właśnie w tym celu.
Kiedy kuweta dla psa nie jest dobrym rozwiązaniem?
Każdy pies, niezależnie od wieku, wielkości czy rasy potrzebuje spacerów. Niestety część osób, które stosują kuwetę dla psa dorosłego, stopniowo rezygnuje z wychodzenia na spacer z psem. Nawet jeśli kuweta miała stanowić tylko wsparcie na czas przedłużającej się nieobecności opiekuna. Zmęczenie po pracy, deszcz, śnieg, upał... Codziennie znajdzie się dobry powód, by z wyjściem na świeże powietrze poczekać do jutra albo do weekendu. Każdy psiarz wie, jakie ryzyko wiąże się z zamknięciem psa w czterech ścianach!
Kuweta dla psa nie jest dobrym rozwiązaniem także w przypadku czworonogów, które mają skłonność do zjadania swoich odchodów. Ponadto niektóre zwierzaki mogą połykać piasek i żwirek albo zjadać podkłady – w takich przypadkach należy zwrócić szczególną uwagę na wypełnienie kuwety i materiał, z jakiego jest zrobiona.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
05.12.2024
Nadmierne przywiązanie u psa. Jak rozwiązać ten uciążliwy problem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierne przywiązanie psa do opiekuna to nie tylko uciążliwość dla człowieka. Może być także przyczyną o wiele poważniejszych problemów! Jak pracować z psem, który nie może oderwać się od opiekuna?
undefined
03.12.2024
Szelki czy obroża – co jest lepsze dla psa? Wyjaśnia zoofizjoterapeuta
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Odwieczny dylemat psiarzy – co będzie dla psa lepsze? Szelki czy obroża? Co założyć szczeniakowi, a co psu ze skróconym pyskiem? Z pomocą zoofizjoterapeuty rozwiewamy wszystkie wątpliwości!
undefined
03.12.2024
Jak przygotować dom na przyjęcie nowego zwierzęcia domowego
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przyjęcie nowego zwierzęcia do domu to wielka decyzja, która wiąże się z wieloma emocjami. Niezależnie od tego, czy mówimy o psie, kocie, gryzoniu czy ptaku, przygotowanie odpowiedniego środowiska w domu jest kluczowe, aby zarówno zwierzę, jak i jego opiekunowie czuli się komfortowo i bezpiecznie. Jak zatem krok po kroku przygotować dom na przyjęcie nowego pupila i jakie akcesoria będą niezbędne w codziennej opiece?
undefined