19.08.2013
Podróż samolotem z psem
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Wybierając się na wakacje nie zawsze mamy z kim zostawić swojego ukochanego psiaka. Czasami chcemy po prostu, aby razem z nami mógł cieszyć się wymarzonym urlopem. Niestety, podróżowanie samolotem nie zawsze jest dla zwierzaków komfortowe. Jak wygląda taki przelot w praktyce?
rys. Thinkstock
Pies w samolocie
Przede wszystkim pamiętajmy, że pies również jest pasażerem, dlatego musi posiadać osobny bilet. Warto wcześniej zatroszczyć się o jego zdobycie, ponieważ miejsc dla zwierzaków nie ma zwykle na pokładzie zbyt wiele. Sprawdźmy dokładnie, jak wybrany przez nas przewoźnik rozwiązał kwestię przewozu psów – czasami możemy przewozić je na pokładzie, w ramach bagażu podręcznego. Jeśli zdecydujemy się na tanie bilety lotnicze musimy liczyć się jednak z brakiem takiej możliwości – tanie linie zezwalają na przewóz zwierząt jedynie w luku bagażowym. To, czy nasz pies trafi na pokład, czy też do luku bagażowego, zależy również od jego wagi, zazwyczaj granicą jest 10 kg.
Podróż w luku bagażowym
O ile przelot razem z pasażerem, w niewielkiej klatce lub pojemniku nie przysparza większych problemów, o tyle przebywanie przez długi czas w luku bagażowym jest dla większości zwierząt sporym stresem. Dlatego lepiej unikać takiej sytuacji, jeśli tylko mamy taką możliwość. Jeżeli jednak pies musi w ten sposób podróżować, zapewnijmy mu odpowiednie warunki. Podstawą jest odpowiednia klatka lub pojemnik, pokryty materiałem chłonnym. Musi być duży, umożliwiające swobodne poruszanie się. Nie może również mieć kółek (możemy odkręcić je przed nadaniem bagażu). Pamiętajmy, aby zapewnić zwierzęciu dostęp do jedzenia i wody, w wystarczającej ilości. Dobrze jest też włożyć do klatki zabawkę, która zabije nudę. Jeśli nasz psiak jest wyjątkowo płochliwy, możemy podać mu przed lotem leki uspokajające.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Podróżując z psem musimy pamiętać o paru formalnościach. Wybierając się do wielu krajów potrzebować będziemy zaświadczenia o weterynarza, gwarantującego, że zwierzę jest zdrowe i nie stanowi zagrożenia. Niekiedy potrzebny będzie również paszport dla psa. Nigdy nie zapomnijmy o oznakowaniu zwierzęcia w widoczny sposób bądź przyczepienia do klatki czy pojemnika tabliczki, na której znajdą się nasze dane wraz z numerem kontaktowym. Na specjalne traktowanie mogą liczyć psy przewodnicy – wchodzą na pokład najczęściej bezpłatnie, nie muszą spełniać wymogów wagowych oraz mieć kagańca (muszą jedynie być na smyczy).
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
01.07.2025
Dzień Psa! 3 sposoby na uczczenie tego wyjątkowego święta
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
1 lipca w Polsce obchodzimy wyjątkowe święto – Dzień Psa! Jak spędzić tę wyjątkową okazję z ukochanym zwierzakiem? Oto nasze pomysły!
undefined
27.06.2025
Letnie niebezpieczeństwa. Na co musisz uważać podczas wakacji z psem?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wakacyjny wyjazd z psem może być pełen niespodzianek – nie tylko tych pozytywnych! Podpowiadamy, jak ustrzec się przed największymi niebezpieczeństwami podczas urlopu z psem!
undefined
26.06.2025
Mity o suchej karmie. Czego nie mówią nam producenci karm?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Karmisz swojego pupila suchą karmą? Nie ma w tym nic złego, ale powinieneś wiedzieć, co trafia do miski twojego pupila... Poznaj najpopularniejsze mity o suchej karmie dla psów!
undefined