25.05.2022
Jak powinna wyglądać rutyna z psem? Planner do wydrukowania!
Marianna Adamska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wypracuj rutynę i bądź w niej konsekwentny. Dzięki temu ułatwisz psu adaptację do twojego stylu życia i zapewnisz mu poczucie bezpieczeństwa.
fot. Shutterstock
Ten artykuł subskrybenci newslettera Psy.pl mogli przeczytać już miesiąc wcześniej.
Nie da się ukryć, że pojawienie się psa w domu przeorganizowuje nasze dotychczasowe życie. Tak jak i my wypracowujemy sobie codzienną rutynę, tak samo potrzebuje jej nowy domownik. Stały i spójny harmonogram dnia pozwala psu czuć się bezpiecznie i zapewnia mu komfort psychiczny, tobie zaś ułatwi odnalezienie się w nowej wyjątkowej rzeczywistości.
Plan dnia psa
Codzienna rutyna jest częścią budowania silnej i trwałej więzi z psem. Harmonogram pupila powinien obejmować pory karmienia, spacery, zabawę i szkolenie. W codziennej rutynie powinno znaleźć się również miejsce na odpoczynek, a także wspólne spędzanie czasu.
Karmienie
Każdy pies powinien dostawać posiłki regularnie i o stałych porach. Ile? Zależy to m.in. od jego wieku, aktywności czy stanu zdrowia. Należy pamiętać, że harmonogram karmienia szczeniaka różni się od dorosłego i starszego psa.
- Szczeniak – powinien dostawać kilka mniejszych i równych posiłków. Psa do 3. miesiąca życia należy karmić przynajmniej cztery razy dziennie. Od 3. do 6. miesięca – trzy razy dziennie.
- Dorosły (zdrowy) pies – dwa razy dziennie, najlepiej co 12 godzin.
- Starszy pies – dwa lub trzy nieco mniejsze posiłki.
Czy mogę zapewnić psu stały dostęp do pokarmu? Lekarze weterynarii i behawioryści nie polecają tego sposobu. Przede wszystkim nie mamy kontroli nad apetytem pupila, a to z kolei może prowadzić do nadwagi. Ponadto taki sposób karmienia jest niezgodny z psią naturą. Pamiętaj o zapewnieniu dostępu do świeżej wody – wymieniaj ją minimum dwa razy dziennie.
Spacer
Każdy pies potrzebuje regularnych spacerów. Według specjalistów powinien on być wyprowadzany z domu minimum 3 razy dziennie, w tym na jeden długi spacer – najlepiej popołudniowe wyjście, na którym pies może wyzbyć się nagromadzonej energii. Szczenięta, psy starsze czy schorowane należy wyprowadzać na krótsze (nawet kilkunastominutowe), ale częstsze spacery.
Szkolenie
Wielu opiekunów niestety zapomina dodać do harmonogramu czas na treningi. Efektywne sesje treningowe to te, które odbywają się 2-3 razy dziennie i trwają od 5 do 15 minut. Szkolenie może odbywać się w domu albo podczas spaceru.
Zabawa
Oprócz stymulacji fizycznej ważna jest również stymulacja umysłowa. Ponadto zabawa nie tylko zapobiega nudzie, lecz także pozytywnie wpływa na relację pies-opiekun. Ważne jest, aby dostosować ją do potrzeb pupila. Baw się z psem dwa razy dziennie minimum 15 minut.
Pielęgnacja
W życiu psa również ważna jest regularna pielęgnacja, która pozwala utrzymać zwierzę w zdrowiu. Do wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych powinniśmy przyzwyczajać czworonoga już od szczenięctwa. Ich częstotliwość jest uzależniona od kilku czynników, w tym okrywy włosowej zwierzęcia.
- Wyczesywanie – krótkowłose: 1-2 razy w tygodniu, długowłose: co 2-3 dni.
- Obcinanie pazurów – tak często, jak jest to konieczne. Średnio co około 2-3 tygodnie.
- Czyszczenie zębów – najlepiej codziennie, minimum 2-3 razy w tygodniu.
- Dbanie o uszy i oczy – kontroluj ich stan przynajmniej raz w tygodniu.
Rutyna z psem
Aby ułatwić ci ułożenie dobrego planu z psem, publikujemy infografikę do wydrukowania.
Zobacz powiązane artykuły
10.10.2024
Pies czuje się samotny? 5 sygnałów, że powinieneś poświęcać psu więcej uwagi
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Po czym poznać, że pies czuje się samotny i potrzebuje więcej uwagi ze strony opiekuna? Oto 5 najczęstszych sygnałów, które mogą o tym świadczyć!
undefined
09.10.2024
Pies w rytmie miasta - jak zarządzać czasem między pracą, a opieką nad pupilem?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Jeszcze do niedawna całkiem powszechny był pogląd, że pozostawianie psa w samotności na czas naszej pracy jest dla niego męczarnią – a na posiadanie pupila powinny decydować się tylko osoby, w których domu cały czas jest ktoś obecny. Podobne opinie można było usłyszeć o mieszkaniu z psem w bloku. Psy trzymane cały dzień w ogródku, pod okiem starszych członków rodziny czy niepracującej pani domu, miały być o wiele szczęśliwsze i lepiej “wybiegane” niż ich miastowi współplemieńcy. Czasy jednak się zmieniły…
undefined
07.10.2024
Jak obcinać psu pazury i jak często to robić?
Ten tekst przeczytasz w 10 minut
Chociaż psy mogą naturalnie ścierać swoje pazury, to i tak wymagają one pielęgnacji. Tak samo zresztą jak nasze paznokcie. Jak obcinać psu pazury?
undefined