23.07.2021
Jak spanie z psem wpływa na jakość snu opiekuna?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zmagasz się z bezsennością, a może jesteś niespokojny? Mamy na to lek - wspólne spanie z psem! O jakich innych korzyściach mówią jeszcze naukowcy?
fot. Shutterstock
Większość psów bez ceregieli wprasza się do łóżka opiekuna. I chociaż wielu psiarzy zarzekało się, że nigdy na to nie pozwoli, to ostatecznie niewielu z nich wytrwało w swoich postanowieniach. Czy to źle? Część naukowców przekonuje, że wspólne spanie z psem niesie za sobą wiele korzyści. Jakich? Zapraszamy do lektury!
Na dobry sen
Dzielić łóżko z psem czy nie? To jeden z wielu dylematów, przed którym stoją psiarze. Obecność zwierzęcia w sypialni niewątpliwie wpływa na jakość snu opiekuna. Według doniesień Christy L. Hoffman psy, w przeciwieństwie do kotów i innych ludzi, mniej zakłócają sen. Dodatkowo z badań przeprowadzonych przez behawiorystkę z Canisius College wynika, że zasypianie u boku psa kojarzy się kobietom z większym poczuciem bezpieczeństwa i komfortem.
Z kolei naukowcy z kliniki Mayo przeprowadzili niewielkie badanie u 40 dorosłych osób. Analiza wykazała lepszą efektywność snu u opiekunów, którzy wpuszczali psa do sypialni. Niewiele gorzej przesypiali ci, którzy dzielili łóżko z pupilem. W obu tych grupach jakość snu oscylowała na poziomie 80%.
Na zaburzenia snu
Stres, niepokój czy inne negatywne emocje mają ogromny wpływ na jakość snu. Znacząco obniżają też naszą zdolność do zapadania w głęboki sen. Według psychologa, autora wielu książek i psiego eksperta Stanleya Corena spanie z psem pomaga osobom, które cierpią na zaburzenia snu. Kiedy zasypiamy u boku czworonoga, uwalnia się bowiem oksytocyna, która łagodzi stres i pozytywnie wpływa na nasz sen. Profesor Mary W. Rose z Baylor dodaje, że spanie razem z psem może również pomóc w takich chorobach, jak bezdech senny, który jest niebezpieczny dla naszego zdrowia, a nawet życia.
Chociaż wspólne spanie z psem ma wiele udowodnionych naukowo korzyści, to są jednak sytuacje, w których opiekun nie powinien dzielić łóżka ze swoim pupilem. Więcej o tym dowiesz się TUTAJ.
źródła: www.healthline.com, mamadu.pl
Zobacz powiązane artykuły
05.12.2024
Nadmierne przywiązanie u psa. Jak rozwiązać ten uciążliwy problem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierne przywiązanie psa do opiekuna to nie tylko uciążliwość dla człowieka. Może być także przyczyną o wiele poważniejszych problemów! Jak pracować z psem, który nie może oderwać się od opiekuna?
undefined
03.12.2024
Szelki czy obroża – co jest lepsze dla psa? Wyjaśnia zoofizjoterapeuta
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Odwieczny dylemat psiarzy – co będzie dla psa lepsze? Szelki czy obroża? Co założyć szczeniakowi, a co psu ze skróconym pyskiem? Z pomocą zoofizjoterapeuty rozwiewamy wszystkie wątpliwości!
undefined
03.12.2024
Jak przygotować dom na przyjęcie nowego zwierzęcia domowego
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przyjęcie nowego zwierzęcia do domu to wielka decyzja, która wiąże się z wieloma emocjami. Niezależnie od tego, czy mówimy o psie, kocie, gryzoniu czy ptaku, przygotowanie odpowiedniego środowiska w domu jest kluczowe, aby zarówno zwierzę, jak i jego opiekunowie czuli się komfortowo i bezpiecznie. Jak zatem krok po kroku przygotować dom na przyjęcie nowego pupila i jakie akcesoria będą niezbędne w codziennej opiece?
undefined