23.07.2021
Jak spanie z psem wpływa na jakość snu opiekuna?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zmagasz się z bezsennością, a może jesteś niespokojny? Mamy na to lek - wspólne spanie z psem! O jakich innych korzyściach mówią jeszcze naukowcy?
fot. Shutterstock
Większość psów bez ceregieli wprasza się do łóżka opiekuna. I chociaż wielu psiarzy zarzekało się, że nigdy na to nie pozwoli, to ostatecznie niewielu z nich wytrwało w swoich postanowieniach. Czy to źle? Część naukowców przekonuje, że wspólne spanie z psem niesie za sobą wiele korzyści. Jakich? Zapraszamy do lektury!
Na dobry sen
Dzielić łóżko z psem czy nie? To jeden z wielu dylematów, przed którym stoją psiarze. Obecność zwierzęcia w sypialni niewątpliwie wpływa na jakość snu opiekuna. Według doniesień Christy L. Hoffman psy, w przeciwieństwie do kotów i innych ludzi, mniej zakłócają sen. Dodatkowo z badań przeprowadzonych przez behawiorystkę z Canisius College wynika, że zasypianie u boku psa kojarzy się kobietom z większym poczuciem bezpieczeństwa i komfortem.
Z kolei naukowcy z kliniki Mayo przeprowadzili niewielkie badanie u 40 dorosłych osób. Analiza wykazała lepszą efektywność snu u opiekunów, którzy wpuszczali psa do sypialni. Niewiele gorzej przesypiali ci, którzy dzielili łóżko z pupilem. W obu tych grupach jakość snu oscylowała na poziomie 80%.
Na zaburzenia snu
Stres, niepokój czy inne negatywne emocje mają ogromny wpływ na jakość snu. Znacząco obniżają też naszą zdolność do zapadania w głęboki sen. Według psychologa, autora wielu książek i psiego eksperta Stanleya Corena spanie z psem pomaga osobom, które cierpią na zaburzenia snu. Kiedy zasypiamy u boku czworonoga, uwalnia się bowiem oksytocyna, która łagodzi stres i pozytywnie wpływa na nasz sen. Profesor Mary W. Rose z Baylor dodaje, że spanie razem z psem może również pomóc w takich chorobach, jak bezdech senny, który jest niebezpieczny dla naszego zdrowia, a nawet życia.
Chociaż wspólne spanie z psem ma wiele udowodnionych naukowo korzyści, to są jednak sytuacje, w których opiekun nie powinien dzielić łóżka ze swoim pupilem. Więcej o tym dowiesz się TUTAJ.
źródła: www.healthline.com, mamadu.pl
Zobacz powiązane artykuły
30.04.2025
Trawa wypalona przez psi mocz? Wiemy, jak sobie z tym poradzić!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jeśli masz ogród, a twojemu psu zdarza się w nim załatwić, na pewno znasz ten problem, jakim jest „wypalona” trawa przez psi mocz. Czy można coś na to zaradzić?
undefined
27.04.2025
8 sposobów na ochłodę psa. Jak pomóc psu podczas upału?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psy pocą się jedynie na opuszkach łap. Poza tym mogą się ochłodzić tylko dysząc, dlatego nigdy nie zakładajmy im ciasnego kagańca! Jak możemy pomóc pupilowi podczas gorącego lata? Sprawdź, jak schłodzić psa podczas upałów!
undefined
25.04.2025
Twój pies sika z emocji? Sprawdź, jak rozwiązać ten problem!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psiak, który często sika z emocji, może być prawdziwym utrapieniem! Z czego wynika ten uciążliwy problem? Sprawdź, jak można go rozwiązać!
undefined