22.09.2022
Twój pies ćwiczy tyle, co ty! To od ciebie zależy jego kondycja!
Klaudia i Robert Rejf "Trzy stopy w podróży"
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jaki związek ma kondycja opiekuna z masą ciała psa? Czy pupile osób uprawiających sporty są bardziej aktywne fizyczne? Odpowiedzi na te pytania udzielają naukowcy z Uniwersytetu Lincoln.
Fot. Shutterstock
Według szacunków naukowców nawet 40% psów cierpi z powodu nadwagi lub otyłości. To wyjątkowo niepokojące dane, ponieważ nadmierna masa ciała wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na wiele chorób oraz skróceniem długości życia zwierzaka. Co jest przyczyną takiego stanu? Dowiedz się więcej z artykułu!
Aktywność fizyczna – korzyść dla psa i człowieka
Brytyjscy badacze postanowili zapytać opiekunów zwierząt o częstotliwość ćwiczeń wykonywanych przez nich samych oraz tych wykonywanych przez ich podopiecznego. Wyniki nie były zaskakujące i potwierdzały przypuszczenia naukowców. Psy osób aktywnych fizycznie również częściej spędzały czas w ruchu.
Ciekawość wzbudza wpływ motywów opiekunów na częstotliwość ćwiczeń ich pupili. Psy właścicieli deklarujących, że lubią wychodzić na spacery ze swoim podopiecznym lub uważają ruch za ważny element dbania o swoje zdrowie, spędzały więcej czasu na aktywnościach fizycznych. Z kolei zwierzaki opiekunów angażujących się w we wspólne spacery z powodu poczucia winy bądź strachu przed oceną innych osób były aktywne znacznie rzadziej.
Otyłość a aktywność fizyczna
Naukowcy postanowili przeanalizować także postawy opiekunów psów cierpiących z powodu otyłości. Większość z nich co prawda skrupulatnie zmniejszała porcje karmy bytowej swojego podopiecznego, ale jednocześnie dokarmiała go innymi produktami (na przykład smakołykami czy odpadkami z kuchennego stołu). Tego typu praktyki są wyjątkowo niebezpieczne, ponieważ zwierzęta przeważnie wciąż są na dodatnim bilansie energetycznym, ale ze względu na małe dawki zbilansowanej karmy cierpią z powodu niedoborów żywieniowych.
Co interesujące motywacja właścicieli otyłych zwierząt do przestrzegania zaleceń żywieniowych były wyższa niż ta do przestrzegania wytycznych dotyczących aktywności fizycznej. Naukowcy zwracają uwagę na poważny problem, jakim jest brak dokładnego sprecyzowania odpowiedniej częstotliwości ćwiczeń. Podczas gdy niemalże każda karma dla zwierząt posiada tabelę z dokładnie rozpisanymi porcjami posiłków, większość opiekunów psów nie ma pojęcia, ile czasu ich pupile powinni spędzać w ruchu.
Dlaczego psy tyją?
Weterynarze, którzy wzięli udział w badaniu, twierdzą, że do głównych przyczyn otyłości wśród ich pacjentów należą: dieta, przyczyny społeczno-ekonomiczne oraz brak ćwiczeń. Niestety jednocześnie za trzy najlepsze strategie odchudzania uważają oni ograniczanie ilość spożywanego pokarmu, wyeliminowanie smakołyków i zmianę diety, tym samym całkowicie pomijając rolę aktywności fizycznej. Ankietowani opiekunowie przyznają, że za najbardziej wartościowe uważają wskazówki lekarzy, w związku z czym ci powinni przykładać większą wagę do ich prawidłowego edukowania.
Źródło: https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0272299#sec001
Żyjemy w drodze, a do Polski zamiast pamiątek przywozimy bezdomne zwierzaki. Promujemy ideę adopcji, wyjazdów z psem, weganizmu i etycznych podróży. Przygody z wypraw opisujemy na naszym blogu oraz kanałach social media.
Zobacz powiązane artykuły
19.08.2023
Toksokaroza – przyczyny, objawy i leczenie zakażenia glistą psią
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Toksokaroza to jedna z najpowszechniejszych chorób pasożytniczych. Wywoływana jest przez glistę psią Toxocara canis lub glistę kocią Toxocara cati. Pasożyty te niebezpieczne są nie tylko dla czworonogów – mogą także zaatakować człowieka.
undefined
17.08.2023
Mata chłodząca dla psa. Jak działa i jaką wybrać?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
W czasie upałów opiekunowie zwierząt domowych chwytają się każdego sposobu, który zmniejszy ryzyko udaru cieplnego u ich pupila. Sprawdź, czym jest mata chłodząca dla psa i czy faktycznie pomoże schłodzić psa!
undefined
07.08.2023
Choroba lokomocyjna u psa. Jak przetrwać podróż z psem?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Choroba lokomocyjna dotyka psy tak samo, jak ludzi – cierpi na nią co szósty czworonóg, a prym w tym zestawieniu wiodą szczenięta. Przeczytaj, jak objawia się choroba lokomocyjna u psa i jak pomóc psu, który wymiotuje podczas jazdy samochodem.
undefined