14.02.2022
Twój pies i… twój nowy chłopak. Czy się polubią?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Poznałaś fajnego chłopaka i jesteś szczęśliwa. Najlepiej od razu zadbaj o to, by polubili się również z twoim psem!
Fot. Shutterstock
Był stabilny układ: ty i twój pies, ale teraz nagle wtargnął do niego ktoś obcy. Co na to twój pupil? Nie martw się na zapas. Jest spora szansa, że od razu zaakceptuje twojego chłopaka! Z czego to wynika?
Faceci górą
Przeciętny facet dostaje od losu, a właściwie od biologii, kilka punktów więcej. Ma niższy głos, spokojniejsze ruchy i… testosteron, co powoduje, że pies łatwiej mu się podporządkowuje. Dlatego może nagle się okazać, że to, co my musiałyśmy osiągać, stosując pomysłowe sztuczki i wybiegi, naszemu chłopakowi przychodzi jakoś naturalnie. A my możemy jedynie pozazdrościć: „To ja daję michę, czeszę, pielęgnuję i wymyślam sto zabaw, a wystarczy, że on tylko gwizdnie i zwierzak już jest przy nim!”. Tak się dzieje zwłaszcza wtedy, gdy nasz nowy chłopak jest zwierzolubem i ma doświadczenie z psami.
Sztuka dyplomacji
Teraz pozostaje ustalić wspólną linię wychowania psa. To ważne, żeby w psim łebku nie powstał mętlik spowodowany tym, że np. pani pozwala wskakiwać na kanapę, a pan – nie… Musimy również dyplomatycznie powstrzymać chłopaka od eksperymentów z wychowaniem czworonoga. Nasze uwagi musimy mu przekazać w delikatny sposób, żeby nie poczuł się urażony.
Cokolwiek by się działo, nie doprowadzajmy do ostrej konfrontacji. Lepiej od początku rozmawiać o tym, jak sobie wyobrażamy funkcjonowanie czworonoga we wspólnej przestrzeni, i uzgodnić podstawowe zasady, niż potem się kłócić o to, że pies wchodzi na kanapę.
1. Wspólne spacery
Nie ma jak wspólna wyprawa na spacer, który dla psa jest odpowiednikiem… wyjścia na polowanie. Jeśli będziemy często razem wędrować, w psiej głowie pojawi się przekonanie, że widocznie stworzyliśmy wspólne stado, skoro razem chodzimy na łowieckie wyprawy. W czasie spacerów chłopak powinien co jakiś czas wołać psa do siebie i nagradzać go za przyjście, nawet jeśli nasz czworonóg to stary wyga i przywołanie ma opanowane do perfekcji.
2. Gry i zabawy
Namówmy chłopaka, by pobawił się z naszym psem w taki sposób, jaki zwierzak najbardziej lubi. Jeśli psiak jest nieśmiały i uległy, to pewnie się nie skusi na szarpanie zabawki, ale może pobiegnie za rzuconą piłeczką? Czworonóg bardziej przebojowy i energiczny będzie zachwycony zabawą w przeciąganie sznurka. Jeśli zaś uczyłyśmy psa jakichś sztuczek albo zabaw węchowych, niech je zaprezentuje przed naszym chłopakiem, który go za to sowicie nagrodzi.
3. Wydawanie posiłków
Ręka, która dzierży miskę, rządzi całym psim światem. Nic dziwnego, że pies docenia osobę stawiającą przed nim tę miskę… A ponieważ samo podanie jedzenia nie wymaga specjalnie dużo wysiłku, namówmy chłopaka, by przez jakiś czas pełnił funkcję mistrza obiadowej ceremonii. Poprośmy go jednak stanowczo, żeby przy okazji nie bawił się przypadkiem w odbieranie psu jedzenia! Czasami ludziom przychodzą do głowy takie niemądre pomysły, a to prosta droga do zrobienia sobie z psa… wroga.
4. Zabawa pod kontrolą
Zwłaszcza jeśli twój chłopak nie miał psa, może próbować nieodpowiednich zabaw, doprowadzając do konfrontacji. Może to być przekomarzanie się ze zwierzakiem powodujące u niego dyskomfort. Dlatego warto zerkać, co się dzieje w trakcie pozornie beztroskiej zabawy z naszym pupilem – czy nie zaczyna on warczeć w charakterystyczny sposób? Czy nie jeży mu się sierść na grzbiecie? A może usiłuje się wycofywać? Wtedy warto – niby przypadkiem – przerwać zabawę i skierować uwagę obu jej uczestników na coś innego.
5. Sportowe emocje
Jeśli na co dzień robimy z psem coś więcej niż tylko chodzenie na spacery – trenujemy agility, pracę węchową, posłuszeństwo sportowe albo gramy we frisbee na poziomie zawodniczym – lepiej od razu zaprośmy chłopaka w ten rejon naszego życia. Nawet jeśli nie połknie bakcyla sportowej rywalizacji, warto zadbać o to, by nie czuł się wykluczony, gdy ty z pupilem wspaniale się bawicie. A przy okazji sam się przekona, jakiego mądrego masz psa!
Autor: Paulina Łukaszewska
Zapisz się do newslettera Psy.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
30.09.2023
Pies w tłumie? Żaden nie czuje się komfortowo! Dlaczego tego nie dostrzegamy?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Pies w tłumie to zły pomysł. Nawet w zbiorowisku obcych psów nasz pupil mógłby nie być szczęśliwy, bo często psy wolą grono małe, ale znane i życzliwe. A co dopiero, gdy w grę wchodzi tłum ludzi...
undefined
30.09.2023
Jak wspierać dziecko po śmierci psa?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Prędzej czy później każdy z nas mierzy się z odejściem ukochanego pupila. Niezależnie od wieku psa i przyczyny śmierci, taka strata jest sporym obciążeniem dla naszej psychiki. Dla najmłodszych bywa to pierwsze zetknięcie się z tym zjawiskiem. Dzieci bardzo przeżywają śmierć ukochanego pupila – wiele z nich nawet nie pamięta świata, w którym nie było w rodzinie psiaka. Jak pomóc im zmierzyć się z tym doświadczeniem? Sprawdź z nami – o opinię zapytaliśmy ekspertów z Akademii Esthima.
undefined
29.09.2023
GPS dla psa – fakty i mity. Co powinieneś wiedzieć?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Wokół tego urządzenia narosło wiele mitów – zarówno na temat zasadności jego stosowania, jak i wygody, skuteczności i bezpieczeństwa użytkowania. Poznaj z nami prawdę na temat GPS dla psa – kiedy może nam pomóc i czego nie ma sensu się obawiać!
undefined