19.01.2009
Umowa to podstawa
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zmuszeni sytuacją życiową, zdecydowaliśmy się oddać psa. Niestety, nie sprawdziliśmy wystarczająco nowego właściciela. Okazało się, że zamiast w dobre ręce zwierzak trafił prawdopodobnie do handlarza psów. Czy możemy go ścigać prawnie?
fot. Shutterstock
Z prawnego punktu widzenia, oddając psa, dokonali Państwo aktu darowizny – doszło do przeniesienia własności. Zgodnie z treścią art. 893 kodeksu cywilnego „darczyńca może włożyć na obdarowanego obowiązek oznaczonego działania lub zaniechania… ”.
Niestety, aby skutecznie wyegzekwować swoje prawa, musieliby Państwo mieć dowód zawarcia umowy na określonych warunkach. Takim dowodem byłaby np. spisana umowa, jasno określająca obowiązki nałożone na obdarowanego. Powoływanie się na słowne ustalenia praktycznie nie daje nadziei na wygranie sporu. W efekcie obdarowana osoba stała się właścicielem psa i może swobodnie przenieść to prawo na inne osoby (także poprzez sprzedaż).
To przykre zdarzenie jest kolejnym przypomnieniem, że nawet w pozornie prozaicznych sprawach dobrze jest zawierać umowy na piśmie. Możemy wtedy uniknąć nieporozumień co do treści zawartej umowy, a w razie naruszenia jej postanowień będziemy mieć koronny dowód naszych racji.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
05.12.2024
Nadmierne przywiązanie u psa. Jak rozwiązać ten uciążliwy problem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierne przywiązanie psa do opiekuna to nie tylko uciążliwość dla człowieka. Może być także przyczyną o wiele poważniejszych problemów! Jak pracować z psem, który nie może oderwać się od opiekuna?
undefined
03.12.2024
Szelki czy obroża – co jest lepsze dla psa? Wyjaśnia zoofizjoterapeuta
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Odwieczny dylemat psiarzy – co będzie dla psa lepsze? Szelki czy obroża? Co założyć szczeniakowi, a co psu ze skróconym pyskiem? Z pomocą zoofizjoterapeuty rozwiewamy wszystkie wątpliwości!
undefined
03.12.2024
Jak przygotować dom na przyjęcie nowego zwierzęcia domowego
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przyjęcie nowego zwierzęcia do domu to wielka decyzja, która wiąże się z wieloma emocjami. Niezależnie od tego, czy mówimy o psie, kocie, gryzoniu czy ptaku, przygotowanie odpowiedniego środowiska w domu jest kluczowe, aby zarówno zwierzę, jak i jego opiekunowie czuli się komfortowo i bezpiecznie. Jak zatem krok po kroku przygotować dom na przyjęcie nowego pupila i jakie akcesoria będą niezbędne w codziennej opiece?
undefined