23.09.2022
Weight pulling – sport dla psich siłaczy. Czy każdy pies może go uprawiać?
Klaudia i Robert Rejf "Trzy stopy w podróży"
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czym jest weight pulling i czy każdy pies może go trenować? Jak zacząć przygotowania zwierzaka oraz przeprowadzać pierwsze treningi? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule!
Fot. Shutterstock
- Weight pulling – na czym polega?
- Jakie psy mogą uprawiać ten sport?
- Od czego zacząć przygotowanie psa?
- Pierwsze treningi siłowe z czworonogiem
- Dlaczego warto ćwiczyć siłowo?
Opiekunowie psów coraz częściej są świadomi tego, że aktywność fizyczna to niezbędny element zdrowego życia nie tylko człowieka, ale także zwierzaka. Twój pupil ma tyle energii, że nie sposób go zmęczyć podczas zwykłego spaceru? Być może weight pulling to doskonały sport dla waszej dwójki!
Weight pulling – na czym polega?
W przypadku większości psich sportów najważniejsza jest szybkość oraz zwinność. Jednak w weight pullingu liczy się przede wszystkim siła i wola walki zwierzaka. Podczas zawodów zadaniem czworonoga jest jak najszybsze przeciągnięcie jak najcięższego ciężaru. Obecny rekord został ustanowiony przez przedstawiciela rasy alaskan malamute, który przetransportował do mety ładunek o wadze 5400 funtów, czyli niemalże 250 kilogramów.
Czworonożni uczestnicy zawodów są dzieleni według ich masy ciała na 10 kategorii wagowych, a samice oraz samce startują w oddzielnych kategoriach. Wyróżnia się trzy rodzaje tej dyscypliny sportowej. Dwie z nich polegają na ciągnięciu ładunku po przygotowanym torze pokrytym dedykowaną wykładziną i biorą w nim udział przede wszystkim amstaffy oraz pitbulle. Trzeci rodzaj wymaga przeciągnięcia ciężaru po śniegu, co najlepiej wychodzi przedstawicielom ras północnych.
Jakie psy mogą uprawiać weight pulling?
Weight pulling to sport, który wymaga nienagannej kondycji, w związku z czym w zawodach nie mogą brać udziału szczenięta, psi seniorzy oraz suki w ciąży. Organizatorzy imprez i profesjonalni trenerzy wymagają wykonania badań kontrolnych jeszcze przed rozpoczęciem ćwiczeń siłowych. Poza standardową biochemią oraz morfologią krwi, niezbędne jest także dostarczenie wyników echa serca, RTG kręgosłupa i stawów, a także innych badań zaleconych przez weterynarza ortopedę
Od czego zacząć przygotowanie psa?
Jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek treningów, należy udać się ze swoim pupilem do lekarza weterynarii specjalizującego się w badaniu psich sportowców. Dopiero po jego akceptacji możecie zacząć działania.
Na początek potrzebujesz dobrze dopasowanej uprzęży dedykowanej do przeciągania ciężarów. Absolutnie nie wolno korzystać z szelek typu guard czy sled, ponieważ zwiększają one ryzyko kontuzji oraz powstania nieodwracalnych uszkodzeń. Niestety znalezienie specjalistycznych produktów do uprawiania niezbyt popularnego sportu nie jest łatwe, ale istnieją firmy szyjące uprzęże do weight pullingu na miarę.
Weight pulling. Pierwsze treningi siłowe z czworonogiem
Jeśli masz pewność, że nie ma przeciwwskazań zdrowotnych oraz zaopatrzyłeś się już w odpowiednie szelki, możesz rozpocząć treningi ze swoim podopiecznym. Tak jak w przypadku każdego sportu należy zaczynać powoli i stopniowo zwiększać trudność ćwiczeń.
Na początku pozwól psu oswoić się z noszeniem uprzęży. Wygląda ona zupełnie inaczej niż klasyczne szelki i kończą się za ciałem zwierzaka. U wielu czworonogów może to wywoływać dyskomfort, dlatego nie oczekuj, że twój pupil od razu poczuje się w niej swobodnie.
Pierwsze ćwiczenia mają na celu jedynie przyzwyczajenie się do sytuacji i nie wymagają doczepiania dużych ciężarów. Czego użyć w roli ładunku? Doskonale sprawdzi się metalowy łańcuch o odpowiednio dobranej masie lub plastikowa butelka wypełniona kamykami. Na wielu fotografiach psów przeciągających ciężary można ujrzeć oponę, ale to opcja dla zaawansowanych zwierzaków, które spędziły miesiące na treningach!
Dlaczego warto ćwiczyć siłowo?
Weight pulling u psów tak samo, jak ćwiczenia siłowe u ludzi przynosi wiele korzyści zdrowotnych i nie tylko. Przede wszystkim wzmacnia mięśnie zwierzaka, poprawia wydolność oddechową oraz ogólną kondycję. W dodatku pozwala zaspokoić potrzeby ruchu najbardziej energicznych zwierzaków, a także skutecznie wyciszyć się i zrelaksować. Ćwiczenia podnoszą również pewność siebie psa, co jest niezwykle istotne w przypadku zaburzeń lękowych. Przeciąganie ciężarów pomaga także uporać się z innymi problemami behawioralnymi, takimi jak na przykład agresja, niszczenie przedmiotów czy nadmierna wokalizacja.
Żyjemy w drodze, a do Polski zamiast pamiątek przywozimy bezdomne zwierzaki. Promujemy ideę adopcji, wyjazdów z psem, weganizmu i etycznych podróży. Przygody z wypraw opisujemy na naszym blogu oraz kanałach social media.
Zobacz powiązane artykuły
01.10.2024
Akcja JESIEŃ: Jak przygotować siebie i psa?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Choć słupek na termometrze wciąż wskazuje względnie wysokie temperatury, a trawa nadal się zieleni, możemy już zauważyć pierwsze oznaki zmieniającej się aury. Chłodne i rześkie poranki, coraz więcej złotych liści na drzewach, ptaki szykujące się do odlotu… To wszystko zwiastuny nadchodzącej chłodniejszej, ciemniejszej i wilgotniejszej pory roku - jesieni. Co to oznacza dla naszych psów?
undefined
27.08.2024
5 zaskakujących sposobów, w jakie psy wyrażają uczucia
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy wyrażają uczucia na wiele sposobów. Niektóre są oczywiste, inne subtelniejsze. Oto 5 zachowań, po których rozpoznasz, że twój pies naprawdę cię kocha!
undefined
26.08.2024
Międzynarodowy Dzień Psa 2024 – jak go uczcić?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Duże, małe, leniwe, spokojne, rasowe, kundelki, niepełnosprawne czy bezpańskie – 26 sierpnia jest dniem wszystkich psów domowych. Bez wyjątku. Jak obchodzić tę okazję i sprawić nieco radości czworonogom? Sprawdźmy!
undefined