04.11.2023
Jak przeliczać wiek psa na ludzkie lata? Zobacz naszą tabelę!
Marianna Adamska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wielu opiekunów psów chciałoby wiedzieć, jak przeliczać psie lata na ludzkie. W końcu innej opieki wymagać będzie nastolatek, a innej senior! Niestety nie wystarczy pomnożenie psiego wieku razy siedem – sprawa ta jest bardziej skomplikowana... Podpowiadamy, jak możesz przeliczyć psi wiek na ludzkie lata życia!
fot. Shutterstock
Jako troskliwi opiekunowie chcemy wiedzieć nie tylko, jak określić wiek psa, którego często nie mamy od szczenięcia. Pragniemy również wiedzieć, jak przeliczyć na ludzkie lata psi wiek. O ile w ocenie wieku przyda się zerknięcie na uzębienie czy zachowanie psa, o tyle nie pomoże nam określić, ile lat w ludzkiej mierze ma pies.
Wiek psa na ludzki – mnożenie razy 7 nie wystarczy!
Bardzo często można spotkać się z przekonaniem, że jeden rok życia psa odpowiada siedmiu latom ludzkim. Przez długi czas uważano, że pomnożenie wieku psa razy siedem to najbardziej prawdopodobny przelicznik wieku psa na ludzkie lata. Metoda ta opierała się na statystyce średniej długości życia człowieka, która wynosiła 70 lat, oraz średniej długości życia czworonożnych pupili wynoszącej około 10 lat. Obecnie nie jest to jednak wiarygodny przelicznik, bo wiele różnych aspektów ma wpływ na zdrowie psa i długość jego życia. Jak więc oszacować psi wiek?
Jak liczyć wiek psa i co na niego wpływa?
Rozwój psiego organizmu postępuje znacznie szybciej niż u ludzi. W przypadku większości psów przyjmuje się, że półrocznego psa można porównać z 10-letnim dzieckiem, a pies w wieku dwóch lat ma 24 lata ludzkie. Potem sprawa staje się trochę bardziej skomplikowana, gdyż rasy małe żyją dłużej, niż psy ras olbrzymich. Dlatego właśnie rozmiar oraz rasa mogą mieć znaczący wpływ na psi wiek.
Wiek a wielkość psa i rasa
Chcąc przeliczyć wiek psa na ludzkie lata, należy wziąć pod uwagę rasę psa i jego wielkość. Małe psy rozwijają się znacznie szybciej, niż psy ras dużych – zazwyczaj już po pierwszym roku życia mogą być uznane za dorosłe. Natomiast większe czworonogi mogą rosnąć nawet do drugiego roku życia i znacznie dłużej będą zachowywać się jak ludzkie nastolatki. Nie znaczy to jednak, że małe czworonogi starzeją się szybciej!
Tempo starzenia się dorosłego organizmu również będzie zależne od wielkości psa. Psy ras dużych i olbrzymich żyją krócej niż maluchy i często już w wieku 6 lat uznawane są za starsze. Żyją krócej niż pieski małych ras, które w wieku 6 lat mogą cieszyć się całkiem dobrym zdrowiem i kondycją fizyczną. Dlatego lata psa nie zawsze można porównywać również w ramach samego gatunku, a raczej w zależności od wielkości pupila.
Istotna jest również rasa psa. Istnieją rasy znane z tego, że dożywają do późnej starości. Mogą to być na przykład takie rasy jak:
Z kolei psy brachycefaliczne często żyją krócej z uwagi na problemy z układem oddechowym. Również psy olbrzymie, jak dogi niemieckie albo wilczarze irlandzkie, często żyją krócej niż psy od nich mniejsze. Wiele kundelków również żyje dość długo, choć w tym przypadku szacunki są orientacyjne i decyduje raczej rozmiar niż podobieństwo do różnych ras.
Jak przeliczyć wiek psa na ludzki? Pomoże tabela
Przeliczanie wieku psa na wiek ludzki jest dla ciebie zbyt skomplikowane? Poniższa tabela wieku psa pozwoli ci sprawdzić, jak możesz przeliczyć wiek psa na ludzkie lata.
Od czego zależy długość życia psa?
To, że wiemy, jak przeliczyć psie lata na ludzkie albo obliczyć wiek psa, nie znając jego daty narodzin, to nie wszystko. Musimy pamiętać, że mamy bardzo duży wpływ na to, jak długo żyje nasz pies. Zbilansowana dieta, dbanie o zęby stałe u psa, regularne kontrole weterynaryjne i zrównoważona aktywność fizyczna – te aspekty mogą wydłużyć życie naszego pupila. Każdy lekarz weterynarii zwróci uwagę na to, że właściwa profilaktyka i utrzymanie prawidłowej wagi psa, bez tendencji do otyłości i nadwagi, to kluczowe aspekty, aby żył on długo. W przypadku psów rasowych ważne jest też wybranie dobrej hodowli z przebadanymi rodzicami.
Zobacz powiązane artykuły
01.11.2023
TOP 5 żarłocznych ras psów. Jak o nie dbać?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kto z nas nie zna błagalnego spojrzenia pupila podczas ludzkich posiłków… Nasze jedzenie bywa nie lada pokusą dla psów. Niekoniecznie jest jednak dla nich zdrowe i wskazane. A są zwierzaki, których apetyt wydaje się nie mieć granic.
fot. Shutterstock
02.11.2023
Stres u psa – co warto o nim wiedzieć?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierny poziom stresu jest bolączką dzisiejszych czasów – nasze życie, szczególnie w środowisku wielkomiejskim, obfituje w czynniki wywołujące stres. Nie każdy jednak wie, że napięcie towarzyszy również naszym domowym pupilom! I nie chodzi tylko o coroczne pokazy fajerwerków. Zobacz, jaki wpływ na organizm ma stres u psa.
fot. Shutterstock
25.03.2023
10 najpopularniejszych ras psów do towarzystwa
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Podobnie jak na wszystko inne, również na rasy psów panują rozmaite mody. Od pewnego czasu prym wiodą rasy ozdobne, których celem jest po prostu towarzyszenie człowiekowi. Dlatego sprawdziliśmy, jakie czworonogi znajdą się w zestawieniu 10 najpopularniejszych ras psów do towarzystwa!
fot. Shutterstock