04.07.2024
Zabawy z psem. Dlaczego są takie ważne i w co się bawić?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zabawy z psem to nie twoja bajka? Mamy nadzieję, że zmienisz zdanie!
fot. Shutterstock
Zabawy z psem to świetny sposób na wspólne spędzanie czasu z pupilem. Długie spacery, rzucanie piłki, węszenie za smaczkami czy uprawianie zaawansowanych psich sportów to same korzyści, zarówno dla psa, jak i jego opiekuna. Dlaczego zabawy z psem są takie ważne i w co się bawić z pupilem?
Zabawy z psem – dlaczego są takie ważne?
Zmęczony pies to szczęśliwy pies? W tym stwierdzeniu jest sporo prawdy. Psy pozostawione same sobie łatwo się nudzą, a to wstęp do problemów. Znudzony pies może szczekać lub wyć, gdy nie ma cię w domu, niszczyć meble lub dewastować kosz na śmieci. Pupil, który całymi dniami nie ma żadnego psiego zajęcia, może również zrobić się markotny, a nawet popaść w depresję! Rozwiązaniem wielu psich problemów jest właśnie zabawa, a wspólne harce to same korzyści!
- Pomogą nawiązać głęboką relację z czworonogiem – zabawa z pupilem to najlepszy sposób na powiedzenie psu „Kocham cię!”. Dzięki niej poznasz lepiej swojego psa, a wasza relacja stanie się wyjątkowa.
- Korzystnie wpłyną na jego kondycję i zdrowie – psy, tak jak inne stworzenia, aby być w dobrym zdrowiu, potrzebują się ruszać. W zdrowym ciele zdrowy duch!
- Pomogą zachować równowagę psychiczną i rozładować stres – w psie, który, np. zostaje cały dzień sam w domu, mogą gromadzić się negatywne emocje. Dzięki wspólnej zabawie łatwo rozładujesz napięcie i pomożesz pupilowi uporać się z tym, co go trapi.
Już 15 minut zabawy dwa razy dziennie wystarczy, aby zaspokoić psią potrzebę rozrywki. Choć oczywiście im więcej czasu poświęcisz pupilowi, tym lepiej.
W co lubią bawić się psy?
Na to pytanie nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Z psami jest jak z ludźmi – każdy lubi co innego. Wszystko zależy od tego, jaką twój pies ma osobowość, czy jest energicznym wariatem, czy to raczej typ kanapowego leniucha. Warto przyjrzeć się zwyczajom swojego pupila, zaproponować mu kilka zabaw i sprawdzić, na które z nich reaguje szczerym psim entuzjazmem.
- Przeciąganie – to naturalne zachowanie psów i ulubiona zabawa wielu czworonogów. Już kilkutygodniowe szczeniaki potrafią “upolować” skarpetkę, a następnie chwytając za oba jej końce, wyrywać ją sobie z pyszczka. Przeciąganie to świetna zabawa, która nie tylko angażuje psie ciało, ale i jego umysł. W tej zabawie dobrze sprawdzą się np. szarpaki lub sznury z węzłami.
- Aportowanie – gonienie za rzuconą zabawką, a następnie oddawanie jej w ręce opiekuna to jedno z ulubionych psich zajęć. Wiele psów wprost przepada za aportowaniem, pamiętaj jednak, że nie wystarczy rzucić psu przedmiot i liczyć, że go przyniesie… Zanim zaczniecie na całego bawić się w “rzucam – przynieś”, koniecznie naucz psa, jakie są zasady gry, bo inaczej niewinne igraszki mogą narobić więcej szkód niż korzyści. Do aportowania najlepiej używaj zabawek przeznaczonych dla psów – np. piłek na sznurku lub dysków. Nie polecamy rzucania patyków, bo pies może skaleczyć się w pyszczek.
- Zabawy węchowe – psi nos jest niesamowity, a do tego daje tak wiele możliwości, żeby dostarczyć psu rozrywki. Dzięki zaangażowaniu psiego nosa do zabawy pupil będzie czuł się spełniony i zrelaksowany. Co więcej, pies podczas wąchania może zmęczyć się (w ten pozytywny sposób) nawet bardziej niż podczas zabaw fizycznych. Dzieje się tak dlatego, że wąchanie angażuje psią głowę, a wiadomo, że zabawy umysłowe, choć to wspaniała rozrywka, to spory wysiłek.
Zabawy z psem. W co się bawić?
Polowanie na śniadanie, sprzątam sam, trzy kubki czy pudełko niespodzianek? Wybierz zabawę, która najbardziej przypadnie wam do gustu!
Polowanie na śniadanie
Tej zabawie nie oprze się żaden psiak! Poukrywaj psie chrupki w zakamarkach mieszkania, między poduszkami kanapy lub na oparciach krzeseł. Zachęć psa, aby za pomocą nosa odnalazł przysmaki. Jeśli bawicie się w to pierwszy raz, psiak może być skołowany, ale po chwili zrozumie, czego od niego oczekujesz i podejmie smaczne wyzwanie.
Sprzątam sam
Ta zabawa to korzyść i dla psa, i dla jego opiekuna. Jeśli twój pies z ciekawością przygląda się, jak wykonujesz codzienne obowiązki, poproś go, żeby ci pomógł! Możesz nauczyć go, aby np. sam sprzątał swoje zabawki lub żeby poukładał buty. Ty będziesz mieć mniej sprzątania, a pies będzie czuł się spełniony.
Trzy kubki
Ukryj psi smakołyk pod jednym z plastikowych kubków. Zachęć psa, aby nosem wskazał, gdzie znajduje się nagroda. Nie masz kubeczków? Nic nie szkodzi. Do tej zabawy możesz wykorzystać też swoje dłonie – chowasz smaczek w jednej z nich, a zadaniem psa jest zgadnąć, w której znajduje się nagroda.
Pudełko niespodzianek
Do tej zabawy możesz wykorzystać zwykły karton – wypełnij go zwiniętymi w kulkę papierami, ręcznikami, a nawet swoimi ubraniami. Pomiędzy wsad wrzuć psie chrupki. Dobrze sprawdzą się takie, które przyciągają psa zapachem i bardzo mu smakują. Taka mieszanka da twojemu psu zajęcie na dłuższą chwilę, a przy tym dostarczy zdrowych witamin, minerałów, białka i tłuszczy.
Zabawa z psem wcale nie wymaga drogich zabawek i wielu poświęconych godzin. Wystarczą chęci, kreatywność i… przydadzą się również psie chrupki. A ty w co lubisz bawić się ze swoim psem najbardziej?
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
05.12.2024
Nadmierne przywiązanie u psa. Jak rozwiązać ten uciążliwy problem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierne przywiązanie psa do opiekuna to nie tylko uciążliwość dla człowieka. Może być także przyczyną o wiele poważniejszych problemów! Jak pracować z psem, który nie może oderwać się od opiekuna?
undefined
03.12.2024
Szelki czy obroża – co jest lepsze dla psa? Wyjaśnia zoofizjoterapeuta
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Odwieczny dylemat psiarzy – co będzie dla psa lepsze? Szelki czy obroża? Co założyć szczeniakowi, a co psu ze skróconym pyskiem? Z pomocą zoofizjoterapeuty rozwiewamy wszystkie wątpliwości!
undefined
03.12.2024
Jak przygotować dom na przyjęcie nowego zwierzęcia domowego
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przyjęcie nowego zwierzęcia do domu to wielka decyzja, która wiąże się z wieloma emocjami. Niezależnie od tego, czy mówimy o psie, kocie, gryzoniu czy ptaku, przygotowanie odpowiedniego środowiska w domu jest kluczowe, aby zarówno zwierzę, jak i jego opiekunowie czuli się komfortowo i bezpiecznie. Jak zatem krok po kroku przygotować dom na przyjęcie nowego pupila i jakie akcesoria będą niezbędne w codziennej opiece?
undefined