09.08.2016
Zabierz psa na nocny spacer!
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pierwsze na Mazowszu zawody dogtrekkingowe rozgrywane nocą odbędą się 13 sierpnia w Hipolitowie. Zaprasza na nie Mazowiecka Liga Dogtrekkingu.
fot. Facebook
To już drugi sezon zawodów dogtrekkingowych na Mazowszu. Jak mówią organizatorzy, zawody rozegrane w zeszłym roku były swoistym testem, czy taka forma aktywności z psami przyjmie się w tej części Polski.
– Okazało się, że zawody cieszą się dużym zainteresowaniem, dlatego ten sezon będzie pierwszym, w którym planujemy klasyfikację roczną i wyłonienie zwycięzców całej Mazowieckiej Ligi Dogtrekkingu – mówi Beata Staniszewska, jedna z pomysłodawczyń Mazowieckej Ligi Dogtrekkingu.
Ale to nie jedyna nowość. W sierpniu organizatorzy zawodów przygotowali dla startujących niespodziankę: pierwszy na Mazowszu nocny dogtrekking. Ma on dostarczyć uczestnikom dodatkowych wrażeń.
Nocne – mocne przeżycie
Nocne zawody w samym sercu Puszczy Bolimowskiej będą niesamowitym przeżyciem. Nocą w lesie panuje niespotykany spokój. Można się zrelaksować, skupić na odczuciach tu i teraz, ale także wyciszyć i pomyśleć. Spacer nocą po lesie to świetna szkoła życia i lekcja pokory. Uczy orientacji w terenie i odpowiedzialności, a także respektu do przyrody. Nocą nie tylko trzeba bardziej się skupić i skoncentrować na mapie, ale też bardziej uważać na siebie i świat zwierząt. Odczucia i doznania są dużo mocniejsze.
Nocne zawody dogtrekkingowe to też wyjście naprzeciw potrzebom osób zainteresowanym dogtrekkingiem, które ze względu na wykonywany zawód często nie mogą dotrzeć na zawody rozgrywane w ciągu dnia.
– W gronie zawodników mamy m.in. lekarzy, weterynarzy, informatyków, sprzedawców – cały przekrój społeczny. Wiele z tych zawodów związanych jest z pracą w nienormowanym wymiarze czasu. To ukłon w ich stronę. Las nocą jest też najlepszą opcją dla ludzi i psów nielubiących wysokich temperatur. Jest tam wówczas najchłodniej i czasami to jedyne miejsce i jedyna pora, kiedy bez szkody dla zdrowia (zwłaszcza psiego) latem można pokusić się o ekstremalny wysiłek – mówi Beata Staniszewska.
Sport dla każdego
Tak jak w przypadku zawodów rozgrywanych w dzień, organizatorzy przygotowali dla startujących trzy trasy do wyboru: MINI o długości 7 km, MID – 12 km i LONG – 18 km.
– Staramy się, żeby trasa była jak najbardziej urozmaicona i ciekawa. Punkty kontrolne ustawiamy przy zbiornikach wodnych czy pomnikach przyrody. Trasa MINI dostosowana jest do osób z małymi dziećmi i wózkami turystycznymi; MID i LONG to już większe wyzwanie, wymagające choć minimalnej orientacji w terenie i umiejętności nawigowania przy użyciu mapy i kompasu. Ale trasy te pokonają także osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z dogtrekkingiem. W razie jakichkolwiek trudności na trasie można liczyć na pomoc innych startujących. Nasi zawodnicy to osoby niezwykle sympatyczne i pomocne – nie zostawią nikogo w potrzebie – zachęca organizatorka zawodów.
Potrzebna pomoc sponsora
– Organizatorzy Mazowieckiej Ligi Dogtrekkingu to grupa zapaleńców, działamy niekomercyjne. Zależy nam jednak na tym, żeby zawody, które organizujemy, reprezentowały najwyższy możliwy poziom. Aby tak było, my też potrzebujemy pomocy – sponsora, który wziąłby Ligę pod swoje skrzydła i zapewnił nagrody dla zwycięzców biegów w poszczególnych kategoriach. Jednocześnie dziękujemy tym firmom, które wsparły nas do tej pory – apeluje Beata Staniszewska.
Pierwszy mazowiecki nocny dogtrekking odbędzie się wieczorem 13 sierpnia w Hipolitowie, 26 kilometrów od Warszawy. Wcześniej tego samego dnia odbędzie się też dzienna edycja zawodów pod hasłem: „Zapolujmy na wakacje”. Można też wziąć udział w obu biegach.
Więcej informacji o zawodach znajdziecie na stronie internetowej Mazowieckiej Ligi Dogtrekkingu: http://mazowieckaligadogtrekkingu.pl/, na Facebooku oraz pod numerem telefonu: 506 295 424. AB
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
11.02.2025
Twój pies tyje od przysmaków? Sprawdź, jak to zmienić!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Smaczki to nieodłączny element każdego udanego treningu! Musimy jednak pamiętać, że każda przekąska podawana zwierzakowi to źródło dodatkowych kalorii… Czy pies tyje od przysmaków? I czy można temu zaradzić?
undefined
10.02.2025
Sprzątanie po psie - dlaczego jest aż tak ważne?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Za niesprzątanie po psie opiekun czworonoga może otrzymać wysoki mandat. Jednak kary finansowe to nie jedyny powód, dla których należy sprzątać nieczystości po zwierzaku!
undefined
07.02.2025
Zabawki, które wypełnia się jedzeniem. To warto o nich wiedzieć
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zabawki na jedzenie to doskonały sposób na uatrakcyjnienie zwierzakowi posiłku i zapewnienie mu długotrwałego, przyjemnego zajęcia. Jakie zabawki wybrać i jak ich używać?
undefined