12.08.2022
Borówka dla psa. Czy pies może jeść borówki?
Anna Marciniak
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Borówki to jedne z ulubionych owoców wielu ludzi. Sporo opiekunów czworonogów zastanawia się, czy ich pupil może bez konsekwencji pałaszować te pyszne fioletowe kuleczki. No właśnie, czy pies może jeść borówki?
Fot. Shutterstock
Dla naszych czworonożnych przyjaciół zrobimy naprawdę wiele. A gdy pies podchodzi do nas, gdy akurat coś jemy i patrzy na nas tymi swoimi pięknymi oczami, to tylko najwięksi twardziele nie wymiękają. Niestety, choć bardzo byśmy chcieli psu dorzucić co nieco do miski, sporo rzeczy z ludzkiego menu jest dla niego zakazanych. Również niektóre owoce. A jak jest z borówkami? Czy pies może jeść borówki? Mamy dobrą wiadomość. Pupil może je jeść, ale z umiarem!
Borówki dla psa. Wartości odżywcze
Borówki są nie tylko smaczne, lecz także mają wiele cennych składników. Znane są na całym świecie i polecane do jedzenia wielu osobom ze względu na swoje właściwości. Polecane są szczególnie tym dbającym o zdrowie.
Borówka amerykańska m.in.:
-
poprawia wzrok;
-
przeciwdziała powstawaniu komórek nowotworowych;
-
zapobiega marskości wątroby;
-
wpływa na ciśnienie tętnicze krwi, pomaga je unormować i zapobiega rozwojowi nadciśnienia;
-
przyczynia się do detoksykacji organizmu.
Regularne jedzenie borówek dodatkowo znacząco poprawia wygląd włosów, skóry i paznokci oraz uzupełnia niedobór witamin i minerałów w organizmie.
Czy pies może jeść borówki?
Pies może jeść borówki, ale oczywiście z umiarem. Borówki posiadają również wiele właściwości korzystnych dla zdrowia czworonogów. Między innymi:
-
posiadają wysoką zdolność antyoksydacyjną, w tym flawonoidy;
-
są bogate w witaminy C i K, które wspierają układ odpornościowy psa;
-
mają wysoką zawartość błonnika;
-
są bogate w składniki odżywcze i są niskokaloryczne;
-
posiadają 85% wody, co daje dodatkowe nawilżenie;
Mimo że borówki mają dobre właściwości i wspierają zdrowie naszych czworonożnych przyjaciół, warto je podawać z rozwagą. Należy zwrócić uwagę na zbilansowaną dietę. Owoce warto podawać po prostu jako przekąski, np. w formie nagrody podczas treningu, dodawać do posiłku czy traktować jako specjalny smakołyk przygotowany na gorące letnie dni.
Pamiętajmy, żeby podawać psu świeże borówki. Przetworzone i gotowe produkty, np. z syropami, zawierają zbyt dużą ilość cukru, która jest szkodliwa dla zwierzaka. Niektóre produkty z borówkami zawierają ksylitol, a ten z kolei może zabić czworonoga!
Źródło: https://be.chewy.com
Absolwentka dziennikarstwa, od zawsze kochająca pisać. Prywatnie wielka miłośniczka zwierząt. Kocha naturę, a w szczególności ceni sobie zapach lasu, do którego często zagląda w towarzystwie swojego 3-letniego mieszańca.
Zobacz powiązane artykuły
01.09.2024
Liście spadają, waga rośnie - dlaczego pies tyje jesienią?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wszyscy podziwiali twojego psa latem, że taki jest zgrabny i zwinny, że tak pięknie wygląda w biegu, niczym koń w galopie. Ostatnio jednak widzisz, że boki mu się nieco zaokrągliły i jakby go trochę więcej. Co się dzieje? Czy to moja wina? - myślisz. Sprawdźmy!
undefined
01.09.2024
Mały problem, duże szkody - konsekwencje braku apetytu u psa
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
“Zgłodnieje, to zje” - te słowa przynajmniej raz słyszał każdy zmartwiony opiekun psiego niejadka. Zdarza się, że jest w tym ziarnko prawdy, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z rozpieszczonym pupilem, zbyt często dokarmianym między posiłkami. Niekiedy jednak brak apetytu u psa może nieść za sobą poważniejsze konsekwencje… Co może się wydarzyć, gdy nasz pies nie chce jeść, i jak temu przeciwdziałać?
undefined
12.08.2024
Mięso w diecie psa: Jakie jest najlepsze?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Soczysta wołowina, lekkostrawny drób, a może egzotyczny kangur… Miłośnicy psów wciąż toczą spory, które mięso dla psa jest najlepsze. Wątpliwości dotyczą również tego, których gatunków mięsa wręcz nie powinno się podawać psu. Przyjrzymy się tutaj niektórym z nich.
undefined