26.01.2022
Orzechy włoskie dla psa. Czy pies może jeść orzechy włoskie?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Bogate w witaminy i cenne tłuszcze orzechy włoskie mogą być ciekawym urozmaiceniem diety psa. Nie można ich jednak podawać zbyt często!
fot. Shutterstock
Orzechy włoskie to obowiązkowy składnik każdej zdrowej diety. Mają bowiem wiele cennych właściwości. Zawarte w nich składniki wspomagają pracę całego organizmu, poprawiają odporność i chronią przed nowotworami. Czy pies też może jeść orzechy włoskie?
Co zawierają orzechy włoskie?
Orzechy włoskie to jedne z najbardziej kalorycznych orzechów. W 100 g tej przekąski znajduje się bowiem prawie 700 kcal! Nie są to jednak puste kalorie. Ukryte pod zdrewniałą łupiną jądro orzecha składa się wprawdzie aż w 60% z tłuszczu, jednak przeważają w nim kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 i -6, które mają wiele prozdrowotnych właściwości. W orzechach włoskich znajdziemy także sporo białka zawierającego między innymi niezbędne aminokwasy egzogenne, a także witaminę B6, witaminę E oraz magnez, miedź, cynk i magnez. Regularne ich spożywanie ma więc pozytywny wpływ na pracę serca, mózgu i zdrowie skóry. Zawarte w nich składniki mają też działanie przeciwnowotworowe i bakteriobójcze.
Czy pies może jeść orzechy włoskie?
Świeże orzechy włoskie nie zawierają żadnych szkodliwych dla psa substancji. Są natomiast dobrym źródłem zdrowych tłuszczów i cennych dla czworonoga aminokwasów. Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie orzechy zawierają ogromne ilości tłuszczu, dlatego nie powinny być podawane zwierzakowi zbyt często ani w dużych ilościach. Przesadna dawka tłuszczu może bowiem nie tylko doprowadzić psa do otyłości, lecz także wywołać biegunkę, wymioty i zapalenie trzustki. Orzechów nie powinny jeść czworonogi o wrażliwych żołądkach ani te wymagające specjalistycznej diety.
Chcąc podać psu orzechy, powinniśmy zadbać o to, by nie były one zawilgocone ani stare. W źle przechowywanych łupinach mogą rozwinąć się pleśnie wytwarzające szkodliwe mykotoksyny. Stare orzechy będą natomiast pozbawione cennych składników ze względu na proces jełczenia. Zwierzakowi nie wolno także pozwalać na samodzielne rozgryzanie łupin – grozi to bowiem złamaniem zęba i skaleczeniem pyska.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.