01.08.2024
Ile powinien jeść mały pies?
Dorota Jastrzębowska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy mały pies powinien dostawać tyle samo jedzenia na kilogram masy ciała, co pies duży? Przelicznik nie jest taki prosty. Poza tym dużo zależy nie tylko od jakości pożywienia, ale też od trybu życia psa.
fot. Shutterstock
Mały pies je... więcej niż duży?
Rzeczywiście – w pewnym sensie tak jest! Jak to możliwe? Mały pies ma szybszą przemianę materii niż duży czworonóg. Jeśli więc spojrzymy na zalecenia dotyczące ilości karmy na kilogram masy ciała, to zobaczymy, że są one różne dla psów różnej wielkości. Małe psy jedzą nieco więcej niż duże w stosunku do swojej wagi. Ta zasada jest widoczna nawet w wypadku stosunkowo niewielkich różnic w wadze zwierzaków. Przykładowo: mokrej karmy Brit Care Mini (85 g) miniaturowy piesek ważący 2 kg powinien zjeść 2 saszetki dziennie, a pięciokrotnie cięższemu psu (10 kg) wystarczy 7 saszetek na dzień. Zalecenia żywieniowe dotyczące ilości karmy nie są całkiem sztywne, zwykle na opakowaniach podawane są przedziały, w których mieszczą się potrzeby większości psów. Oczywiście jeśli mamy na przykład bardzo aktywnego czworonożnego sportowca, będzie on potrzebował więcej kalorii od zwierzaka wiodącego bardziej spokojny tryb życia. W sytuacji, gdy potrzeby naszego psa znacznie odbiegają od standardowych zaleceń, a przy tym jest on zbyt chudy lub za gruby, warto zasięgnąć porady lekarza weterynarii. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być problem zdrowotny, na przykład z trzustką lub tarczycą i należy to zbadać.
Jaka karma dla małego psa?
Co powinien jeść mały pies? Z karmy przeznaczonej dla dużego psa nie będzie miał pożytku, bo jest ona nieprzystosowana do jego szczególnych potrzeb. Zaspokoi je karma uwzględniająca słabości przedstawicieli małych ras. Jaka ona powinna być, by mały pies czerpał z niej maksimum korzyści dla zdrowia?
- Pełnoporcjowa
Oznacza to, że karma zapewnia wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i nie trzeba jej niczym uzupełniać. To szczególnie ważne w wypadku psów małych ras, w których żołądku niewiele się mieści. Mogą zjeść dokładnie to, czego potrzebują dla zdrowia, bez "zapychania się" niepełnowartościowym pożywieniem.
- Korzystnie działająca na zęby
Małe psy często mają skłonność do odkładania się kamienia nazębnego i chorób przyzębia. Przyjęło się, że sucha karma jest dobra dla zębów, bo mechanicznie ściera nalot, ale mokra również może zawierać składniki pomagające zapobiegać takim problemom.
- W małych opakowaniach
Małe psy nierzadko cierpią z powodu wrażliwego przewodu pokarmowego. Trzeba bardzo uważać, zwłaszcza w upały, by karma nie zepsuła się, zanim zdążą ją zjeść. Nie warto oszczędzać, kupując duże puszki. Często jest to oszczędność pozorna, bo i tak część jedzenia zwykle się marnuje, z kolei to, co trafi do psiej miski kolejnego dnia, może się okazać nie całkiem świeże. Porcja mokrej karmy "na raz" to zdecydowanie bezpieczniejsza opcja – i bardziej smakowita dla czworonoga.
- Łatwo przyswajalna
Skoro małe psy mają wrażliwe żołądki i jelita, karma dla nich powinna to uwzględniać. Musi być lekkostrawna, a najlepiej wzbogacona o prebiotyki wspomagające florę bakteryjną jelit.
- Smakowita
Małe psy są często bardzo wybredne. Dosmaczanie karmy jest kłopotliwe, a na dodatek bywa niezbyt zdrowe. Chcemy podać naszemu psu posiłek i po chwili zabrać wylizaną do czysta miskę – by mieć pewność, że pupil otrzymał odpowiednią porcję energii i składników odżywczych. Aby tak się stało, karma musi być po prostu smaczna!
Wartościowy posiłek dla małego psa
Wszystkie wymienione cechy ma pełnoporcjowa karma w saszetkach Brit Care Mini. Została dodatkowo wzbogacona o goździki korzystnie działające na zęby, a także cały zestaw składników przyjaznych dla psich jelit: prebiotyki FOS i MOS, kurkumę oraz jagody. Delikatne fileciki są tak smakowite, że zje je z apetytem nawet wyjątkowo wybredny pies czy staruszek o słabszym powonieniu – zwłaszcza że dostępne są różne wersje smakowe: mięsne i rybne. Saszetkę karmy o pojemności 85 g zjada na raz większość nawet najmniejszych psów, więc również w upały nic się nie zmarnuje. Karma Brit Care Mini w saszetkach dostępna jest też w wersji dla szczeniąt (od 4. tygodnia do 10. miesiąca życia) oraz psów po sterylizacji.
Artykuł powstał we współpracy z marką Brit Care.
Miłośniczka psów, szczególnie terierów. Obecnie opiekunka przygarniętej yoreczki Adelki, wolontariuszka opiekująca się kotami wolno żyjącymi w warszawskiej dzielnicy Ochota, była redaktor prowadząca czasopismo „Mój Pies i Kot".
Zobacz powiązane artykuły
08.12.2024
Twój pies je łapczywie? Sprawdź, jak go spowolnić!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zbyt szybkie jedzenie może być przyczyną przeróżnych problemów zdrowotnych. Dlaczego pies je łapczywie i jak sprawić, by psiak zjadał posiłek w normalnym tempie?
undefined
01.12.2024
Nie dla psa… bigos. 5 błędów, które popełniasz przy wigilijnym stole
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Coraz bliżej święta… Już wkrótce zasiądziemy wraz z całą rodziną przy wigilijnym stole. Chcemy, by pies również poczuł świąteczną atmosferę - bywa jednak, że nasze wysiłki okazują się dla niego niedźwiedzią przysługą, a dobre chęci nie wystarczą, by uroczysta kolacja przebiegła bez przeszkód. Sprawdź, jakich błędów warto unikać!
undefined
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined