01.07.2022
Karma mokra i sucha – różnice, wady i zalety
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wybór sposobu żywienia czworonoga jest jedną z podstawowych kwestii, z którymi musi zmierzyć się każdy opiekun. Część osób decyduje się na samodzielne przyrządzanie jedzenia, co podyktowane jest znajomością zasad właściwego komponowania posiłków.
Fot. Shutterstock
Duża liczba opiekunów wybiera karmy komercyjne, które są tak zbilansowane, aby zaspokoić potrzeby żywieniowe zwierząt w konkretnym wieku i ze specjalnymi wymaganiami. Zawężona pula związana z wyborem pozostawia jeszcze jedno zasadnicze pytanie, na które trzeba znaleźć odpowiedź: serwować suchą czy mokrą karmę?
Czym różnią się karmy wilgotne i suche?
Najważniejszą i widoczną na pierwszy rzut oka różnicą jest oczywiście konsystencja posiłku. Karmy mokre mają postać mniej lub bardziej zwartą, przypominającą pasztet, mielonkę albo filety w sosie tudzież galaretce. Suche karmy występują w formie krokietów, których wielkość i kształty są rozmaite, typowe dla danego rodzaju jedzenia. Granulki mają o wiele niższą zawartość wody, która oscyluje na poziomie około 8-9%. W karmach wilgotnych zawartość wody ma udział na poziomie powyżej 75%. Przekłada się to również na kaloryczność pokarmu. Bardziej uwodnione karmy mokre mają zdecydowanie mniej kalorii, wpływa to na różnicę w porcjach pomiędzy tymi dwoma typami posiłków. Do różnic należy również dodać sposób przechowywania. Otwartą, mokrą karmę należy przechowywać zdecydowanie krócej i do tego w niższej temperaturze niż suchy odpowiednik. Worek z karmą trzeba trzymać w możliwym oddaleniu od potencjalnego zawilgocenia.
Karma mokra
- Zalety
Mokra karma ulega szybszemu trawieniu. Nie pęcznieje w żołądku, co jest niekwestionowaną zaletą w przypadku psów, które mają tendencję do skrętu żołądka lub problemów trawiennych. Ze względu na swoją konsystencję zdecydowanie lepiej nadaje się dla czworonogów, które cierpią z powodu dużych ubytków zębowych i silnych stanów zapalnych jamy ustnej, bo nie wymaga gryzienia i jest łatwa do połknięcia. Często jest w związku z tym polecana starszym pupilom. Warto wspomnieć, że seniorzy mają również słabszy węch, a to właśnie powonienie gra główną rolę przy wyborze pokarmu. Mokra karma atrakcyjniej pachnie, a do tego zawiera dużo wody, co dobrze wpływa na działanie nerek i całego układu moczowego. Wielu opiekunów ocenia również, że na tego typu karmie pies pozostaje dłużej syty.
- Wady
Przede wszystkim zmniejszona kaloryczność wpływa na ilość karmy, którą dziennie trzeba podawać. Jest ona sporo wyższa niż w przypadku suchego odpowiednika. Psi niejadek może nie mieć siły przejeść proponowanej porcji, ale za to zwierzęta otyłe mają szansę zgubić na niej nadmiar kilogramów – dawka jest objętościowo duża i sycąca. Niestety jest to związane z wyższymi kosztami utrzymania zwierzęcia. Otwarta puszka lub saszetka może być przechowywana wyłącznie w lodówce, a jej przydatność nie jest wtedy długa. Karmienie wyłącznie mokrą karmą powoduje również szybsze odkładanie się kamienia nazębnego, a brak możliwości żucia i gryzienia pokarmu może u części psów skutkować zanikiem mięśni pyska. Nie jest to również zbyt wygodny sposób żywienia, jeśli pies należy do rodziny podróżników. Ciężkie puszki mogą stanowić nie lada problem w trakcie wyjazdu.
Kilka z powyższych wad można zniwelować, proponując 300g saszetki Carnilove Dog Pouches. Pełnoporcjowa karma zawiera aż 85% mięsa z takich źródeł jak: łosoś, kaczka, bawół, dzik, karp, przepiórka, bażant i struś. Uzupełnione są smakowitymi i prozdrowotnymi dodatkami w postaci warzyw, ziół i owoców. Do ciekawych składników można z pewnością zaliczyć tymotkę jako źródło błonnika, czarną marchew obniżającą poziom cholesterolu we krwi oraz liście malin, bogactwo przeciwutleniaczy.
Sucha karma
- Zalety
Sucha karma jest bardziej kaloryczna, więc wymaga podawania znacznie mniejszych objętościowo porcji. To z kolei przekłada się na aspekt ekonomiczny – żywienie tego typu jest mniej kosztowne. Worek suchych granulek jest znacznie łatwiejszy do przechowywania i przewożenia, jednak nie powinien stać on otwarty zbyt długo, dlatego jego gramaturę należy dostosować do potrzeb konkretnego psa. Krokiety nie tylko wspomagają ścieranie kamienia nazębnego i działanie mięśni pyska, ale także są zwykle bogatsze w błonnik, co jest znaczącym argumentem w przypadku psów ze skłonnościami do biegunek lub problemami trawiennymi. Zwykle lepiej tolerują one karmę zawierającą wyższą zawartość włókna. Oczywiście granulki nie ulegają szybkiemu zeschnięciu się i zepsuciu, więc są częściej wybierane przy karmieniu ad libitum. Ponadto, zawsze można ją zwilżyć lub namoczyć w wodzie, aby zmienić jej konsystencję.
- Wady
Sucha karma po spożyciu pęcznieje w żołądku, więc jej trawienie zabiera więcej czasu. Jej spożywanie jest związane z większym poborem wody przez psa, ponieważ nie otrzymuje on jej dostatecznie dużo wraz z pokarmem. Należy zawsze monitorować ten fakt, bo część czworonogów wykazuje problemy z pobieraniem odpowiedniej ilości płynów, przede wszystkim psy ras małych. Granulki są z pewnością mniej atrakcyjne zapachowo, przez co nie wszystkie będą cieszyły się uznaniem, w szczególności psich niejadków. Problemy z gryzieniem i pobieraniem pokarmu, które powoduje ból, może spowodować niechęć do jedzenia. Również połykanie karmy, zamiast jej gryzienia może grozić zachłyśnięciem się lub problemami trawiennymi.
W tym przypadku warto zaserwować psu karmę Carnilove True Fresh, która gwarantuje wysoką smakowitość, dzięki zawartości świeżego mięsa pochodzącego tylko z zatwierdzonych hodowli. W listopadzie 2021 została ona poddana testom smakowitości wykonanym przez Niemiecki Instytut Badawczy SAW Marktforschung. Instytut SAW ma blisko 20-letnie doświadczenie w prowadzeniu badań produktów dla zwierząt, dysponując odpowiednią bazą odpowiednio przystosowanych testerów oraz wyspecjalizowanych analityków. Wynik badania okazał się zdumiewający! Carnilove True Fresh uzyskała najwyższe wyniki w historii badań prowadzonych przez SAW! Mięso indycze, wołowe lub z ryb uzupełnione zostało grochem, ciecierzycą i czerwoną soczewicą. Rośliny strączkowe nie powodują dolegliwości w postaci wzdęć, ponieważ występują w połączeniu ze świeżym mięsem, poprawiającym strawność wszystkich składników.
Zobacz powiązane artykuły
20.03.2025
Najlepsze karmy dla psów dostępne w popularnych sklepach RTV i AGD
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wybór odpowiedniej karmy dla psa to jedno z kluczowych zadań każdego opiekuna czworonoga. Prawidłowe żywienie wpływa nie tylko na zdrowie, ale również na poziom energii, wygląd sierści oraz ogólne samopoczucie pupila.
undefined
11.03.2025
Mokre karmy dla psów. Czy warto karmić psa mokrą karmą?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Czy mokra karma dla psa jest zdrowa? Sprawdź, jakie są zalety mokrej karmy i na co zwrócić uwagę, wybierając karmę mokrą dla pupila!
undefined
03.03.2025
Karma weterynaryjna – kiedy jest potrzebna?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy zalecona przez lekarza weterynarii karma to konieczność w przypadku chorego psa? Jak dieta weterynaryjna może pomóc w leczeniu czworonoga? Tłumaczymy, czym się różni od zwykłej karmy!
undefined