01.07.2024
Internet mądrzejszy od… kury. Kurczak w diecie psa – fakty i mity
Dorota Jastrzębowska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czym karmić psa? Odpowiedź dla wielu z nas może nie być taka prosta, jak się wydaje. Na rynku jest wiele gotowych karm, ale właśnie szeroki wybór może utrudniać decyzję. Zwłaszcza że czasami opieramy swoje wybory na nieprawdziwych "informacjach" wyczytanych w internecie. Ich ofiarą padł między innymi kurczak, który cieszy się się w sieci złą sławą - całkiem niesłusznie! Czy kurczak w diecie psa to rzeczywiście najczęstszy alergen?
fot. Shutterstock
Mity na temat kurczaka w diecie psa
Wokół mięsa z kurczaka narosło szczególnie dużo mitów. Powielane są one szeroko w internecie, gdzie nieraz można natrafić na komentarze, że karmy z drobiem nie powinny być pierwszym wyborem w diecie psa. Czy warto zatem z nich rezygnować? Zdecydowanie nie. Jednak gdy opiekun psa naczyta się różnych opinii, może unikać kupowania karm z kurczakiem – ze szkodą dla swojego pupila.
Pierwszy mit to rzekome częste uczulenia powodowane przez ten gatunek mięsa. Kurczaka łatwo o to oskarżyć, bo jest powszechnie wykorzystywany – znajduje się w wielu karmach w rozmaitych formach: mięsa mięśniowego, podrobów czy mączki. Te karmy mają często kilka źródeł białka, które mogą wywoływać alergię, ale skłonni jesteśmy oskarżać o to właśnie kurczaka.
Drugi mit mówi o tym, że kurczakom podaje się hormony, żeby szybciej rosły, i jest to szkodliwe zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, które będą potem jadły ich mięso. Pewnie niejednokrotnie spotkaliście się z opiniami, jakoby kurczaki były tak duże, bo pasze zawierają hormony wzrostu. Mit tuczenia kurczaków jest głęboko zakorzeniony w społeczeństwie i wciąż obecny w przestrzeni publicznej.
Trzeci mit każe nam wierzyć, że hodowlane kurczaki są faszerowane antybiotykami, by uniknąć szerzenia się różnych chorób, które mogłyby spowodować straty w hodowli. W obiegowym przekonaniu kurczakom podaje się duże ilości leków, które po spożyciu z mięsem, wpływają negatywnie na nasze organizmy.
Kurczaka w diecie psa – FAKTY!
Prawda o kurczaku w diecie psa jest jednak inna. Owszem, mięso kurczaka czasem uczula, lecz alergie spowodowane kurzym białkiem stanowią jedynie 10-15 proc. przypadków. O wiele częstszym alergenem jest choćby wołowina – w niemal 50 proc. przypadków. Alergie pokarmowe są specyficzną odpowiedzią organizmu na uczulający czynnik, a badania naukowe nie potwierdzają informacji, jakoby mięso z kurczaka było wysoko alergizujące.
Jeśli chodzi o obecność w kurzym mięsie hormonów i antybiotyków, to Unia Europejska wydała zakaz stosowania antybiotykowych stymulatorów wzrostu już 18 lat temu! Drób można wprawdzie leczyć antybiotykami i lekami w razie choroby, lecz z ubojem trzeba odczekać wyznaczony czas po takiej kuracji, a wszystko odbywa się pod nadzorem Inspekcji Sanitarnej i Inspekcji Weterynaryjnej. Dlaczego więc kurczaki są tak duże? To zasługa postępu jaki zaszedł na fermach i w hodowlach. Pasza dla drobiu jest odpowiednio zbilansowana, stosuje się nowoczesne metody chowu i dobiera się odpowiednie rasy kurczaków. Mit o sztucznym pędzeniu kurczaków można odstawić do lamusa!
Niezaprzeczalnym faktem jest natomiast duża wartość odżywcza kurczaka w diecie psa. To mięso dietetyczne, czyli jak mówimy potocznie – chude, bo zawiera stosunkowo dużo białka, a mało tłuszczu. Poza tym jest bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega, składniki mineralne i witaminy, zwłaszcza z grupy B, oraz A, D i E, a także taurynę. Kurczak w diecie psa jest wartościowym składnikiem i nie ma powodów, by traktować go gorzej niż kaczkę, królika czy dzika.
Karma z kurczakiem to dobry wybór
Wobec tych danych nie trzeba się obawiać sięgania po karmy zawierające kurczaka, a nawet te, których skład głównie na nim bazuje. Dobrym wyborem będzie karma Mr. Bandit Chicken od Vet Planet, której pełnoporcjowa formuła oparta jest na jednym źródle białka – właśnie kurczaku. Zawiera ona zdrowe dodatki funkcjonalne, które wspierają organizm naszego zwierzaka: dynię (naturalny antyoksydant), marchew (bogactwo błonnika) i żurawinę (dla zdrowego układu moczowego). To optymalna opcja dla psów z alergią na białka innych gatunków zwierząt. Jeśli natomiast nasz pies nie jest alergikiem, mamy do wyboru karmy z dwoma źródłami białka w różnych kombinacjach: Mr. Bandit Chicken with Salmon, Mr. Bandit Chicken with Tuna oraz Mr. Bandit Chicken with Beef.
Karmy z kurczakiem są lekkostrawne, nietuczące i bezpieczne! Warto przestać demonizować drób i nie powielać mitów, które – nie oszukujmy się, sprawiają nam trudność w wyborze posiłku dla naszego pupila. Karma z kurczakiem może być podawana wszystkim psom, które nie mają stwierdzonej na to mięso alergii. A zwłaszcza tym z wrażliwym przewodem pokarmowym i skłonnością do nadwagi.
Artykuł powstał we współpracy z marką Mr. Bandit.
Miłośniczka psów, szczególnie terierów. Obecnie opiekunka przygarniętej yoreczki Adelki, wolontariuszka opiekująca się kotami wolno żyjącymi w warszawskiej dzielnicy Ochota, była redaktor prowadząca czasopismo „Mój Pies i Kot".
Zobacz powiązane artykuły
08.12.2024
Twój pies je łapczywie? Sprawdź, jak go spowolnić!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zbyt szybkie jedzenie może być przyczyną przeróżnych problemów zdrowotnych. Dlaczego pies je łapczywie i jak sprawić, by psiak zjadał posiłek w normalnym tempie?
undefined
01.12.2024
Nie dla psa… bigos. 5 błędów, które popełniasz przy wigilijnym stole
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Coraz bliżej święta… Już wkrótce zasiądziemy wraz z całą rodziną przy wigilijnym stole. Chcemy, by pies również poczuł świąteczną atmosferę - bywa jednak, że nasze wysiłki okazują się dla niego niedźwiedzią przysługą, a dobre chęci nie wystarczą, by uroczysta kolacja przebiegła bez przeszkód. Sprawdź, jakich błędów warto unikać!
undefined
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined