17.08.2022
Mrożone smakołyki dla psów - jak je zrobić w domu?
Dorota Jastrzębowska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Znów upał, ty zjesz loda, a twój pupil? Te bezpieczne mrożone smakołyki dla psów poleca Amerykański Związek Kynologiczny!
fot. Shutterstock
Rekordowo upalne temperatury sprawiają, że każdy chce się ochłodzić fajną przekąską. Twój pies też! I wcale nie musisz go pomijać! Nie częstuj go jednak lodami ze sklepu. Zawierają cukier, który jest szkodliwy i dla psa, i dla ciebie. Możesz jednak sam przyrządzić zdrowe mrożone smakołyki dla psów. Te przepisy poleca American Kennel Club (AKC) – trudno o lepszą rekomendację! Na dodatek są bardzo łatwe do przygotowania! Potrzebujesz zaledwie paru składników: kilku psich ciasteczek, jogurtu naturalnego, bananów i masła orzechowego. Niezbędne będą też tacki do robienia kostek lodu oraz foremki. Te drugie możesz ewentualnie zstąpić sztywnymi papilotkami do muffinek.
Mrożone smakołyki dla psów: lodowe kostki z orzechową niespodzianką
Aby przyrządzić lodowe kostki z orzechową niespodzianką, wystarczy najpierw włożyć na spód pojemnika na lodowe kostki po odrobinie masła orzechowego. Uwaga! Masło orzechowe musi być w pełni naturalne, bez dodatku cukru i ksylitolu (jest szkodliwy dla psów!), soli oraz konserwantów i ulepszaczy smaku – to bardzo ważne! Następnie dopełnij pojemniczki jogurtem naturalnym lub puree bananowym i zamrozić. Pysznie i zdrowo! O ile zwierzę nie cierpi na nietolerancję laktozy, jogurt naturalny zawarty w tym przysmaku nie tylko mu nie zaszkodzi, ale pomoże. Według AKC kultury bakterii zawarte w jogurcie są świetne dla zdrowia psich jelit.
Mrożone smakołyki dla psów: bananowe lody na jadalnych „patykach”
Trudno o prostszy przepis na orzeźwiający domowy psi przysmak niż lody bananowe. Banany trzeba pokroić w plastry i zamrozić na kilka godzin. Po tym czasie za pomocą blendera lub robota kuchennego wymieszaj owoce z kilkoma łyżkami jogurtu naturalnego, aż uzyskasz gęstość koktajlu mlecznego (jeśli chcesz użyć papilotek do muffinek, a nie foremek do lodów, masa powinna być gęstsza). Ten podstawowy przepis możesz wzbogacić smakowo, dodając do mieszanki puree z dyni lub mrożonych truskawek.
Gdy wszystkie składniki dobrze się połączą, wlej mieszaninę do foremek na lody lub muffinek. Następnie włóż w środek jadalny „patyk” w postaci podłużnego psiego ciasteczka i całość zamroź. Zobaczysz, nawet tobie będzie ciekła ślinka, gdy zobaczysz, jak twój pupil wcina te smakowitości! Pilnuj tylko, by nie jadł ich za dużo – nie chcesz go przecież utuczyć...
Miłośniczka psów, szczególnie terierów. Obecnie opiekunka przygarniętej yoreczki Adelki, wolontariuszka opiekująca się kotami wolno żyjącymi w warszawskiej dzielnicy Ochota, była redaktor prowadząca czasopismo „Mój Pies i Kot".
Zobacz powiązane artykuły
08.12.2024
Twój pies je łapczywie? Sprawdź, jak go spowolnić!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zbyt szybkie jedzenie może być przyczyną przeróżnych problemów zdrowotnych. Dlaczego pies je łapczywie i jak sprawić, by psiak zjadał posiłek w normalnym tempie?
undefined
01.12.2024
Nie dla psa… bigos. 5 błędów, które popełniasz przy wigilijnym stole
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Coraz bliżej święta… Już wkrótce zasiądziemy wraz z całą rodziną przy wigilijnym stole. Chcemy, by pies również poczuł świąteczną atmosferę - bywa jednak, że nasze wysiłki okazują się dla niego niedźwiedzią przysługą, a dobre chęci nie wystarczą, by uroczysta kolacja przebiegła bez przeszkód. Sprawdź, jakich błędów warto unikać!
undefined
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined