09.03.2022
Owsianka dla psa. Czy pies może jeść płatki owsiane?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Owsianka nie zastąpi psu pełnowartościowego posiłku. Płatki owsiane mogą jednak znaleźć się w diecie psa… pod kilkoma warunkami!
fot. Shutterstock
Owsianka to doskonały pomysł na rozpoczęcie dnia. Płatki owsiane na mleku lub jogurcie z dodatkiem świeżych owoców stanowią pożywny posiłek, który nie tylko zaspokoi głód, lecz także dostarczy wielu cennych składników pokarmowych. Czy pies też może jeść owsiankę? I czy płatki owsiane mogą stanowić wartościowy dodatek do diety domowego czworonoga? Sprawdźmy!
Co zawiera owsianka?
Podstawowym składnikiem owsianki są płatki owsiane produkowane z ziaren owsa zwyczajnego, które są poddawane kolejno czyszczeniu, prażeniu, odłuszczaniu, zgniataniu i suszeniu. W ich składzie znajdują się przede wszystkim węglowodany (68%), a także około 13% białka, 10% błonnika i 7% tłuszczu. Płatki owsiane są dobrym źródłem witamin z grupy B, w szczególności witaminy B1 i B5. Zawierają także znaczne dawki manganu, fosforu, żelaza, magnezu i cynku. W składzie płatków owsianych znaleźć można ponadto beta-glukany – rozpuszczalne włókna o prebiotycznych właściwościach. Sporządzona z płatków owsianych owsianka ma więc wiele prozdrowotnych właściwości. Jej regularne spożywanie wpływa między innymi na zdrowie skóry, włosów i paznokci, reguluje procesy trawienne i wzmacnia odporność. Czy płatki owsiane i przygotowana z nich owsianka mogą znaleźć się w diecie psa?
Czy pies może jeść płatki owsiane?
Płatki owsiane nie zawierają żadnych szkodliwych dla psa substancji. W karmach dla psów owies może stanowić alternatywne źródło węglowodanów dla psów uczulonych na kukurydzę czy pszenicę. Niewielki dodatek płatków owsianych w karmie mokrej lub diecie domowej może regulować procesy trawienne, zapobiegając biegunkom. Trzeba jednak pamiętać, że błonnik pokarmowy podawany psu w nadmiarze może przyczynić się do wzdęć. Może też ograniczać wchłanianie składników odżywczych z przewodu pokarmowego, co skutkować będzie dużą objętością stolców. Dlatego chcąc urozmaicić dietę psa płatkami owsianymi, powinniśmy zachować umiar – średniej wielkości psu podać można w ciągu dnia maksymalnie jedną łyżeczkę drobno zmielonych lub łyżkę stołową zaparzonych płatków owsianych.
Czy pies może jeść owsiankę?
Owsianka również może stanowić ciekawe urozmaicenie diety domowego czworonoga. Przygotowując psu taką przekąskę, trzeba jednak uważać nie tylko na ilość płatków, lecz także na przeróżne dodatki, jakie mogą się w niej znaleźć. Sprzedawane w sklepach gotowe mieszanki z płatkami owsianymi mogą zawierać składniki szkodliwe dla psów, między innymi kawałki czekolady, substancje słodzące czy rodzynki. Owsianki dla psa nie należy zalewać mlekiem ani jogurtem – takie dodatki mogą wywołać u czworonoga objawy alergii lub nietolerancji pokarmowej. Niewielka ilość owsianki przygotowanej na wodzie i uzupełnionej świeżymi, bezpiecznymi dla psa owocami może stanowić smaczną przekąskę między posiłkami. Nie powinna być jednak podawana zbyt często. Podstawę psiej diety powinna stanowić dobrze zbilansowana karma o dużej zawartości mięsa!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
08.12.2024
Twój pies je łapczywie? Sprawdź, jak go spowolnić!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zbyt szybkie jedzenie może być przyczyną przeróżnych problemów zdrowotnych. Dlaczego pies je łapczywie i jak sprawić, by psiak zjadał posiłek w normalnym tempie?
undefined
01.12.2024
Nie dla psa… bigos. 5 błędów, które popełniasz przy wigilijnym stole
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Coraz bliżej święta… Już wkrótce zasiądziemy wraz z całą rodziną przy wigilijnym stole. Chcemy, by pies również poczuł świąteczną atmosferę - bywa jednak, że nasze wysiłki okazują się dla niego niedźwiedzią przysługą, a dobre chęci nie wystarczą, by uroczysta kolacja przebiegła bez przeszkód. Sprawdź, jakich błędów warto unikać!
undefined
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined