22.09.2021
Sałata dla psa. Czy pies może jeść sałatę?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Sałata to zdrowe warzywo, które powinno znaleźć się w diecie każdego, kto o siebie dba. Psa również możemy poczęstować sałatą… Byle nie w nadmiarze!
fot. Shutterstock
Sałata to niezwykle różnorodne warzywo o wielu odmianach. Dzięki temu znajduje wiele zastosowań w domowej kuchni – może być składnikiem zdrowych kanapek, dodatkiem do sałatki, a także piękną ozdobą potraw. Czy sałata może stanowić odpowiedni dodatek do codziennej diety domowego czworonoga? Sprawdź, czy pies może jeść sałatę!
Co zawiera sałata?
Sałata to roślina z rodziny astrowatych. Nie ma więc nic wspólnego z kapustą! Jest natomiast blisko spokrewniona z mleczem, cykorią i ostropestem. Warzywo to jest wyjątkowo niskokaloryczne – w 100 g liści znajduje się zaledwie 13 kcal. Nie znaczy to jednak, że roślina ta jest pozbawiona wartości odżywczych. W jej składzie znajduje się nie tylko wysoka dawka błonnika, ale także cenne witaminy, w tym witamina A, K i witamina B9, czyli kwas foliowy. Zielone liście sałaty zawierają również żelazo i mangan oraz antyoksydanty. Dzięki temu jedzenie sałaty wzmacnia odporność, wspomaga odchudzanie, poprawia trawienie i pozytywnie wpływa na układ nerwowy. Czy zielone liście tego warzywa mogą znaleźć się także w diecie psa?
Czy pies może jeść sałatę?
W przeciwieństwie do kapusty, liście sałaty lodowej, masłowej czy rzymskiej nie zawierają żadnych szkodliwych substancji dla psa. Domowy czworonóg może więc jeść to warzywo nawet na surowo, ale po dokładnym umyciu. Sałata może być dla psa zdrowym urozmaiceniem diety i uzupełnić ją o cenne witaminy oraz składniki mineralne. Jest także dobrym źródłem włókna pokarmowego, które poprawia perystaltykę jelit. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt duża dawka błonnika zawarta w tej roślinie może wywołać u zwierzaka biegunkę. Dlatego chcąc poczęstować psiaka sałatą, powinniśmy zachować umiar. Odrobinę liści sałaty możemy podać psiakowi zarówno jako przekąskę między posiłkami, jak i przyozdobić tym warzywem gotowany posiłek.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
30.04.2025
To nie musi być alergia! Jak rozpoznać nietolerancję pokarmową u psa małej rasy?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Problemy trawienne u małych psów nie zawsze oznaczają alergię! Jak rozpoznać przyczynę nawracających zaburzeń trawienia u psa małej rasy i jak pomóc pupilowi?
undefined
26.04.2025
Woda dla psa. Czy pies może pić wodę mineralną?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Psy nie powinny pić wysokozmineralizowanej wody z butelki ani wody gazowanej. Jaka w takim razie powinna być woda dla psa?
undefined
21.04.2025
Jak urozmaicić dietę psa?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Rano sucha karma, wieczorem sucha karma… Ile można jeść to samo? Sprawdź, jak urozmaicić dietę psa w bezpieczny i zdrowy sposób!
undefined