12.03.2024
Żywienie psa po kastracji i sterylizacji – jak to zrobić, aby pies zanadto nie przytył?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Sterylizacja wpływa na gospodarkę hormonalną organizmu psa. To bezpośrednio przekłada się na przykład na tycie i chudnięcie. Właśnie z tego powodu żywienie psa po sterylizacji i kastracji powinno wyglądać nieco inaczej niż przed zabiegami.
fot. Shutterstock
Każdego roku coraz więcej psów i suk w Polsce poddawanych jest zabiegowi kastracji. Ma on wiele zalet, które sprawiają, że opiekunowie się na niego decydują. Żywienie psa po sterylizacji czy kastracji wymaga jednak odpowiedniej ostrożności. O czym warto pamiętać?
Jak kastracja wpływa na psa?
O tym, jakie są zalety zabiegu i kiedy warto go przeprowadzić, napisaliśmy we wpisie o kastracji. W kontekście żywieniowym zabieg wpływa przede wszystkim na przemianę materii, a także ośrodki poczucia głodu oraz sytości. Wszystko dlatego, że oznacza zmianę w gospodarce hormonalnej. Dodatkowo bardzo często pies przestaje być tak aktywny po zabiegu, czemu sprzyja również okres wydłużonej rekonwalescencji np. u suk. To wszystko sprawia, że ryzyko rozwoju nadwagi i otyłości jest znacznie wyższe niż u psów bez zabiegu.
Sama kastracja zmniejsza zapotrzebowanie kaloryczne psa po zabiegu znacząco – nawet o 20%. Wiąże się to przede wszystkim ze zmianami hormonalnymi. To jednak nie wszystko! Bardzo często zabiegi wykonywane są u psów u progu dorosłości. Oznacza to, że niezależnie od zabiegu, również zapotrzebowanie energetyczne czworonoga, który kończy fazę wzrostu, jest mniejsze. A jako opiekunowie często o tym zapominamy...
Żywienie psa po sterylizacji – o czym pamiętać?
Przede wszystkim o tym, że musimy uwzględnić mniejsze zapotrzebowanie na kalorie u psa po zabiegu. W przeciwnym razie szybko zauważymy, że nasz pupil tyje, i to w ekspresowym tempie. Aby trzymać się odpowiedniej dawki jedzenia, warto ważyć je na wadze kuchennej i trzymać się zaleceń producenta. Jeżeli pies zjada jedzenie gotowane albo surowy BARF, zoodietetyk powinien dostosować jego dietę do aktualnych potrzeb.
Jaką karmę stosować dla psów po kastracji?
Wiele osób stosuje karmy typu „light” w odżywianiu zwierzęcia po zabiegu, jednak dużo korzystniejsza jest – jeśli zwierzę nie wymaga odchudzania – karma dla zwierząt po zabiegu sterylizacji. Ma ona przeważnie inną kaloryczność. Dzięki czemu można dawać jej tyle samo, a czasem nawet więcej niż zwykłej karmy dla psów dorosłych. U zwierzaka po zabiegu z czasem rozwija się poczucie zwiększonego łaknienia i wtedy obniżenie kaloryczności pozwala podawać większą dzienną porcję, dzięki czemu zwierzę szybciej osiąga uczucie sytości.
Dzienną porcję pokarmu warto podzielić na trzy do pięciu posiłków. Jeśli pracujemy, możemy zainwestować w kilkukomorowe miski automatyczne, które dawkują psu porcje w określonym czasie. Nie dawajmy dostępu do jedzenia cały czas, bo jest to zwyczajnie niezdrowe – układ pokarmowy stale w fazie trawienia nie będzie pobierał tylu składników odżywczych.
W karmach dla psów po sterylizacji obniżono zawartość tłuszczu, aby zmniejszyć odkładanie się tłuszczu zapasowego. Zwykle jest w nich więcej wysokowartościowego białka pochodzącego ze świeżego kurczaka lub jagnięciny, co rekompensuje zmiany zachodzące w organizmie zwierzęcia po zabiegu.
Co ze smakołykami?
Smakołyki podawane psu np. podczas szkolenia także nie powinny zawierać dużo tłuszczu. W związku z tym trzeba wyeliminować wędliny, sery czy okrawki mięs. Tłuszcz zapasowy tworzy się też z łatwostrawnych węglowodanów, takich jak ciastka, chleb, ziemniaki, makaron, ryż, a nawet niektóre warzywa i owoce zawierające dużo cukrów prostych.
Smakołyki niezawierające zbyt dużo tłuszczu czy węglowodanów (np. służące do czyszczenia zębów przysmaki z włókien roślinnych czy odtłuszczone suszone paski mięsne) można podawać w ilości nieprzekraczającej 10 proc. masy zalecanej dziennej porcji suchej karmy.
Autor: Sybilla Berwid-Wójtowicz
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
08.12.2024
Twój pies je łapczywie? Sprawdź, jak go spowolnić!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zbyt szybkie jedzenie może być przyczyną przeróżnych problemów zdrowotnych. Dlaczego pies je łapczywie i jak sprawić, by psiak zjadał posiłek w normalnym tempie?
undefined
01.12.2024
Nie dla psa… bigos. 5 błędów, które popełniasz przy wigilijnym stole
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Coraz bliżej święta… Już wkrótce zasiądziemy wraz z całą rodziną przy wigilijnym stole. Chcemy, by pies również poczuł świąteczną atmosferę - bywa jednak, że nasze wysiłki okazują się dla niego niedźwiedzią przysługą, a dobre chęci nie wystarczą, by uroczysta kolacja przebiegła bez przeszkód. Sprawdź, jakich błędów warto unikać!
undefined
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined