Atlas – Pies Wspaniały


Weteran wojny w Iraku zwalczył syndrom stresu pourazowego dzięki swojemu psu o imieniu Atlas. Teraz razem pomagają żołnierzom wracającym z wojny, którzy znajdują się w podobnej sytuacji.

Kenny Bass służył w armii amerykańskiej w oddziale marines podczas wojny w Iraku. W 2003 roku jego oddział wpadł w zasadzkę. Kilku towarzyszy broni Kenny’ego zginęło, on sam wyszedł z opresji żywy, ale ranny. Stracił częściowo słuch, miał kłopoty z poruszaniem się, a po powrocie do Stanów Zjednoczonych zaczął odczuwać objawy długotrwałego stresu pourazowego (ang. PTSD) przejawiającego się – naprzemiennie  depresją i nadmierną agresją. Z trudem walczył o zachowanie równowagi. Znajomy poradził mu, żeby postarał się o psa-terapeutę.

W Stanach Zjednoczonych jest kilka organizacji szkolących psy na potrzeby weteranów. Kenny długo wzbraniał się przed tą decyzją, nie przyjmując do wiadomości, że potrzebuje pomocy, ale w końcu się przełamał. I tak pewnego dnia w domu żołnierza pojawił się Atlas – piękny owczarek niemiecki.

Zwierzak pomógł weteranowi pozbyć się depresji. Dzięki niemu Kenny łatwiej komunikuje się z otoczeniem i ma pozytywne nastawienie do świata. Owczarek i jego pan są praktycznie nierozłączni. Kenny podkreśla, że ważny jest charakter jego czworonożnego przyjaciela. Pies jest zrównoważony, cierpliwy i wyrozumiały, toteż często razem odwiedzają szkółki, w których przygotowuje się szczenięta do przyszłych zadań psów terapeutycznych. Atlas traktuje szczenięta łagodnie i nigdy się nie denerwuje podczas zabawy z nimi.

Stan Kenny’ego poprawił się tak bardzo, że z kolegą z wojska, Joshua Riversem oraz jego bratem zdecydował się założyć fundację o nazwie The Battle Buddy. Jak piszą sami założyciele, to organizacja, w której „weterani wspierają weteranów”. Organizacja pomaga żołnierzom, którzy wracają z misji, odnaleźć się w cywilu: znaleźć pracę czy rozwiązać problemy rodzinne. Dla osób z uszkodzeniami mózgu czy PTSD szkoli psy asystujące. Atlas stał się symbolem fundacji i zyskał przydomek „The Wonderdog” – Pies Wspaniały. Ma nawet własny profil na Facebooku. PŁ

Oto krótki film o fundacji Kenny’ego:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments