Badania o psiej inteligencji. Czy psy rozumieją ludzkie intencje?


Najnowsze badania o psiej inteligencji wykazały, że domowe czworonogi doskonale wiedzą, kiedy robisz coś przypadkiem, a kiedy celowo!

Każdy, kto choć raz nadepnął niechcący psu na ogon, zastanawiał się, czy psiaki rozumieją różnicę między tym, co robimy przypadkiem i naszymi celowymi działaniami… Tegoroczne badania o psiej inteligencji sugerują, że przynajmniej w niektórych sytuacjach psy potrafią zauważyć, gdy zrobimy coś tylko przypadkiem!

Badania o psiej inteligencji

Zdolności umysłowe psów badano już wielokrotnie i na przeróżne sposoby. Naukowcom udało się sprawdzić, że zwierzaki te rozpoznają poszczególne słowa, zdają sobie sprawę ze swoich rozmiarów, rozumieją, co dzieje się na ekranie telewizora i wiedzą, kiedy ich opiekun wróci z pracy. Wciąż jeszcze ich pojmowanie otaczającego nas świata skrywa wiele tajemnic. Tym razem naukowcy z Niemiec postanowili sprawdzić, czy domowe czworonogi potrafią rozróżnić przypadkowy błąd człowieka od celowego działania na szkodę zwierzaka. Co z tego wyszło?

Czy psy rozumieją ludzkie intencje?

Do udziału w badaniu zaproszono 51 psów wraz z opiekunami. W warunkach laboratoryjnych czworonogom podawano najpierw niewielkie przysmaki przez otwór w szklanej ścianie oddzielającej osobę od psa tak, by zwierzak mógł widzieć jej zachowanie. Gdy zwierzak się do tego przyzwyczaił, wprowadzano zmianę. Przysmak spadał na ziemię po stronie człowieka, poza zasięg psiaka. Czasem smaczek nie docierał do psa „przypadkiem”, wypadając z ręki badacza, czasem osoba nie trafiała nim w otwór… A czasami eksperymentator pokazywał psu przysmak w dziurze, zabierał mu go sprzed nosa i sam kładł go na podłodze w zasięgu wzroku zwierzaka. Za każdym razem psiak miał możliwość obejścia szklanej przegrody i wzięcia jedzenia z ziemi. Jak zachowywały się psy w zależności od tego, co zrobił człowiek?

Psy rozumieją, gdy robimy coś specjalnie!

W przypadku, gdy jedzenie zostało upuszczone niechcący, psiaki bardzo szybko obchodziły barierę i zjadały to, co im się należało. Jednak gdy smaczek trafiał na podłogę specjalnie, wyraźnie zaczynały się zastanawiać. Niektóre zwierzaki w ogóle nie obchodziły bariery w takiej sytuacji, inne wręcz siadały i czekały… Jakby myślały „będę grzecznym psem, może wtedy człowiek da mi to jedzenie, którego wyraźnie teraz nie chce dać”! Naukowcy, którzy przeprowadzili to badanie, nie spodziewali się aż tak dużych różnic w zachowaniu psów. Uważają jednak, że dowiedzenie, iż psy naprawdę rozumieją ludzkie intencje, wymagać będzie kolejnych badań.

Zapisz się do newslettera Psy.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments