Nie tylko ludzie rozpoznają słowa. Psy również!


Twój pupil rozumie więcej, niż ci się wydaje. Naukowcy z University of Sussex w Brighton uważają, że nie tylko ludzie, ale także psy rozpoznają słowa!

Chyba każdy psi opiekun od czasu do czasu rozmawia ze swoim pupilem. Niektórych może to dziwić (prawdopodobnie jedynie tych, którzy nie są opiekunami psów), a jeszcze inni uparcie twierdzą, że czworonóg i tak nic nie rozumie z potoku słów skierowanych w jego stronę. Czy aby na pewno? Brytyjscy naukowcy z University of Sussex w Brighton są innego zdania. Twierdzą oni, że psy rozpoznają poszczególne słowa tak samo jak ludzie!

Jednosylabowe wyrażenia

Grupa naukowców pod przewodnictwem badaczki Holly Root-Gutteridge przeprowadziła obserwację 42 psów – przedstawicieli różnych ras. Swój eksperyment naukowcy udokumentowali nagraniem. Badanie polegało na puszczaniu czworonogom z głośników jednosylabowych, podobnie do siebie brzmiących słów. Wyrażenia były wypowiadane nie tylko przez różne osoby – i kobiety, i mężczyzn – ale też z rozmaitym akcentem. Naukowcy wybrali takie słowa, aby jak najmniej kojarzyły się one psom ze znanymi im komendami.

Psy rozpoznają słowa

Z obserwacji badaczy wynika, że psy – słysząc dane słowo po raz pierwszy – nie kryły się ze swoim zainteresowaniem. Poruszały uszami bądź pochylały się w stronę głośnika. W momencie, gdy dane słowo było ponownie wypowiadane, ale przez inną osobę, zwierzęta nie zwracały już na nie uwagi. Zmieniało się to jednak, kiedy pies usłyszał nowe, nieznane wyrażenie. Według naukowców oznacza to, że psy bez wątpienia zauważają różnice między słowami i to niezależnie od tego, kto je wypowiada.

Co to właściwie oznacza? Dr Holly Root-Gutteridge wyjaśnia, że obserwacje, które przeprowadzili na 42 psach dowodzą, iż czworonogi są w stanie rozpoznać poszczególne słowa. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że psy znają znaczenie konkretnego wyrażenia.

Nieważne, z jakim akcentem i kto wypowiada dane słowo, psy rozpoznają poszczególne wyrażenia tak samo, jak my. Umiejętność rozróżniania słów przypisywano jedynie ludziom. Do teraz – podkreśla Dr Holly Root-Gutteridge.

Jesteście zaskoczeni?

źródła: tech.wp.pl , www.rmf24.pl

Autor: Magdalena Olesińska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments