Dlaczego warto rozmawiać z psem?

Prawie każdy opiekun psa od czasu do czasu z nim rozmawia, nawet jak się do tego nie przyznaje. Czy to ma sens?

Niektóre psy rozumieją, co się do nich mówi

Na pewno pamiętacie suczkę Chaser, która zna więcej niż tysiąc słów. Takich zdolnych psów historia zna więcej, a pewnie są też tysiące takich, o których nikt nie słyszał. Niektóre czworonogi potrafią nawet pokazać wynik prostego działania matematycznego. Jak na razie naukowcom nie udało się zbadać, jaką rolę w inteligencji psów pełnią wrodzone predyspozycje (związane np. z rasą), a jaką – intensywne treningi.

Pewne jest jednak to, że psy nas rozumieją. I nie chodzi o konkretne wyuczone komendy, ale o ton głosu, którym mówimy i emocje, które mimowolnie psu przekazujemy.

Rozmawianie z psami pomaga ludziom

Sama obecność zwierzaka już łagodzi obyczaje. W konfliktowych sytuacjach psy czasem same próbują zwrócić na siebie uwagę, co nierzadko zmniejsza napięcie między kłócącymi się ludźmi.

Ale psy pomagają nie tylko dorosłym – dzieci, szczególnie te nieśmiałe, mogą wiele skorzystać na kontakcie z czworonogiem. Widzą w nim one kompana do zabawy, ale też wiernego towarzysza, któremu można powierzyć największy sekret i który go nie zdradzi. A przy tym nigdy nie ocenia, co jest tak ważne w przypadku mniej pewnych siebie dzieci.

Kobieta rozmawia z psem w lesie
fot. Shutterstock

Opiekun, który mówi do swego pupila, to dobry opiekun

Przywiązanie do psa można okazywać w różny sposób, ale jednym z nich jest właśnie mówienie do pupila. Oczywiście nie każdy jest gadułą  i nie każdy chętnie – szczególnie przy świadkach i w miejscu publicznym – zwraca się na głos do czworonoga z pytaniami, na które ten odpowiada machaniem ogona, ale o człowieku wiele mówi fakt, że od czasu do czasu rozmawia z psem.

Powszechnie wiadomo, że do psów częściej mówią kobiety niż mężczyźni, ale to prawdopodobnie wynika akurat z natury, a nie z mniejszego zaangażowania w opiekę nad zwierzakiem.

Mówienie do pierwszy krok do rozmowy

Mówienie mówieniem, ale… warto czasem spróbować się porozumieć, czyli uzyskać jakąś reakcję z drugiej strony. Używane przez nas często sformułowania (np. „idziemy na spacerek?”) są psu znane i może się wydawać, że je rozumie. Z pewnością rozumie też – nawet bardziej niż słowa – nasze gesty. I to warto wykorzystywać  – przykładowo podczas spaceru pokazać ręką kierunek, w którym zaraz się udacie. Czy wasz zwierzak to zrozumiał? To, czy reaguje na rzeczy, które próbujecie mu przekazać, można też sprawdzić, przerywając zabawę z psem i przekierowując swój wzrok na wybrany przedmiot. Czy i pies nie skierował swej uwagi w tę samą stronę? To może i drobiazgi, ale one składają się na porozumienie pomiędzy nami a naszymi podopiecznymi.

Wspaniale jest obserwować, jak zwierzak rozumie nasze słowa, gesty, ton głosu, bo to tworzy wyjątkową, międzygatunkową relację. A gdyby tak jeszcze rozumieć, co pies szczeka… A może już to wiecie?

Autor: Aleksandra Więcławska