Poczucie bezpieczeństwa to klucz do psiego szczęścia

fot. Shutterstock

Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z najważniejszych potrzeb naszych psów (zaraz po potrzebach biologicznych). Jego brak generuje lęki, frustrację, niestabilność i jest główną przyczyną niepożądanych zachowań psa.

Warto od pierwszego dnia w naszym domu zapewnić psu poczucie bezpieczeństwa. Jak to zrobić w mądry i odpowiedni sposób? Z pozoru proste rzeczy w praktyce mogą sprawiać problemy…

Czym jest poczucie bezpieczeństwa?

To nic innego jak brak lęku i stabilność oraz ład. Na poczucie bezpieczeństwa składają się też jasne zasady panujące w domu oraz w naszej relacji z psem. Musimy chronić psa, jeśli tego potrzebuje i nie pchać go na siłę w zbyt trudne dla niego sytuacje. Nie wystarczy kochać i rozpieszczać psa. Trzeba umieć kochać miłością mądrą i pozwolić psu na bycie psem. Jeśli któryś z fundamentów psiego poczucia bezpieczeństwa zacznie się chwiać, to mamy problem.

Zapewnij psu poczucie bezpieczeństwa krok po kroku

Czasem, zamiast kolejnego drogiego szkolenia, weekendowych szaleństw z innymi psami, wybiegania z piłeczką i kolejnych wymagań, warto skupić się na podstawach. Bez poczucia bezpieczeństwa twój pies nigdy nie będzie szczęśliwy. Ale jak mu je zapewnić? To prostsze niż myślisz!

Dom i rodzina

Dom powinien być dla psa przede wszystkim miejscem odpoczynku i azylem. To bezpieczna przystań, do której psiak chętnie wraca i nikt go nie niepokoi. A miejsce odpoczynku psa już w ogóle powinno być święte. Nikt z domowników nie powinien przeszkadzać odpoczywającemu lub jedzącemu psu. Ustal jasne zasady, które panują u was w domu. Wszyscy członkowie rodziny oraz goście powinni być z nimi zaznajomieni i się do nich stosować. Nie ma nic gorszego niż brak konsekwencji w podejściu do psa. Dom to miejsce przepełnione miłością, spokojem i dające podstawy głębokiej więzi międzygatunkowej.

Spacery

Powinny być dopasowane do wieku, temperamentu i potrzeb psa. Dbaj o ich różnorodność, zmieniaj trasę, nie popędzaj psa i daj mu w spokoju zbierać zapachy. Nie zmuszaj do kontaktów z obcymi psami i ludźmi, jeśli psiak nie ma na nie ochoty. Wspólne spacery mają być dla psa dobrze spędzonym czasem z przewodnikiem. Nigdy nie powinny polegać na przysłowiowym wybieganiu się z kumplami, gdzie nikt nie panuje nad sytuacją. Nie ignoruj psa! Obserwuj, słuchaj i komunikuj się z nim – także gestami i postawą ciała. Dbaj o dobre samopoczucie psa przez cały spacer i udzielaj mu wsparcia zawsze, kiedy o nie poprosi lub jeśli widzisz, że sobie nie radzi i go potrzebuje. Pies, któremu damy poczucie bezpieczeństwa, będzie zawsze przy nas czuł się dobrze i pewnie. Łatwiej będzie mu zapanować nad emocjami. Mądrze dobieraj psich kumpli do spacerów i zabawy. Nie karć psa, jeśli z czymś sobie nie radzi. Nie dokładaj mu problemów!

Przewodnik

Okazuj psu zrozumienie, empatię i szanuj jego przestrzeń, także jeśli obca osoba lub pies próbują ją przekroczyć. Nigdy nie wyładowuj swoich frustracji na psie, on tego nie zrozumie. Pamiętaj o tym, aby jak najczęściej dawać psu wybór. Zawsze wspieraj psa i słuchaj uważnie, co ma ci do powiedzenia, reaguj, zanim to on weźmie sprawy w swoje łapy. Bądź przewidywalny, konsekwentny i stabilny. Możesz być czasem zły na psa, nawet najlepszym się zdarza. Idź jednak ochłonąć w samotności, zamiast okazywać psu złość i próbować się na nim wyżywać. Emocje zawsze są złym doradcą, a pies nie zrozumie twoich intencji. Może przenieść twoją złość na przypadkowo napotkanego psa lub człowieka. A tego byśmy nie chcieli…

Nigdy nie jest za późno na danie psu poczucia bezpieczeństwa!

Każdy z nas popełnia błędy. Ich efektem często są problemy behawioralne naszego psa i złe zachowanie, które nas irytuje. Błędne koło się zamyka. Nasze emocje i emocje psa przeplatają się ze sobą, udzielają i problemy rosną. Co robić? Spróbuj przeanalizować waszą relację, schemat spacerów, aktywność, ilość psiego snu, zasady panujące w domu, twoje emocje. Dzień po dniu możesz zacząć wprowadzać małe zmiany na lepsze.

Pies, który czuje się bezpiecznie ze swoim opiekunem, to szczęśliwy pies. To pies, który zwraca się o pomoc do człowieka, jeśli sobie nie radzi. Stabilny pies jest też odzwierciedleniem naszej sytuacji emocjonalnej, atmosfery panującej w domu, w relacjach z innymi domownikami. Poza tym każdą zmianę należy zacząć od siebie. Rzadko źródłem psich problemów jest sam pies. Pies nie robi nam na złość – pamiętaj o tym! Pies swoim zachowaniem pokazuje, jak się czuje, co się dzieje w domu, jak ktoś dba o jego wszystkie potrzeby i jaką ma relację ze swoim człowiekiem. Mówiąc krótko – czy jest szczęśliwy. A czy twój pies jest?

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments