Brązowe labradory żyją krócej


Dane dotyczące ponad 33 tys. labradorów retrieverów przeanalizowali naukowcy z uniwersytetu w Sydney. Okazało się, że brązowe labradory żyją krócej, a poza tym są bardziej narażone niż ich biszkoptowi i czarni kuzyni na choroby uszu i skóry.

Labradory retrievery od 1991 roku okupują pierwsze miejsce wśród najpopularniejszych ras psów w rankingu ogłaszanym przez American Kennel Club (AKC). W wielu innych krajach psy rasy reprezentowanej przez bohatera książki „Marley i ja” Johna Grogana, spopularyzowanej przez film będący jej ekranizacją, również należą ulubionych zwierzaków miłośników psów. Te sympatyczne, żywiołowe psy występują w trzech umaszczeniach: biszkoptowym, brązowym i czarnym. Najnowsze badania naukowców z uniwersytetu w Sydney ogłoszone w magazynie „Canine Genetics and Epidemiology” wykazały, że brązowe labradory żyją krócej niż ich biszkoptowi i czarni kuzyni.

Brązowe labradory żyją krócej

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące ponad 33 tys. labradorów, które uzyskali od lekarzy weterynarii z Wielkiej Brytanii. Z analizy tych danych wynikło, że brązowe labradory żyją krócej. Średnia długość życia brązowych labradorów wynosi 10,7 lat, i jest o 1,4 roku krótsza niż labradorów biszkoptowych i czarnych.

Bardziej podatne na choroby uszu i skóry

Długość życia to niejedyna rzecz, która wyróżnia brązowe labradory. Częściej zapadają też one na choroby uszu. Dotyczy to 23,4 proc. brązowych labradorów, podczas gdy w wypadku biszkoptowych i czarnych jest to odpowiednio 17 i 12,8 proc. Brązowe labradory są też cztery razy bardziej niż ich biszkoptowi i czarni kuzyni podatne na choroby skóry.

Związek między umaszczeniem a chorobami może wynikać z hodowli psów pod kątem określonej pigmentacji. Ponieważ kolor brązowy jest recesywny, by urodziło się brązowe szczenię, gen o nim decydujący musi występować u obojga rodziców. Ograniczenie puli tych genów może skutkować proporcjonalnym zwiększeniem liczby genów sprzyjających chorobom uszu i skóry – wyjaśnia dziennikarzom portalu University of Sydney (www.syndey.edu.au) prof. Paul McGreevy.

Wyniki badań ogłoszone w magazynie „Canine Genetics and Epidemiology”, które wykazują, że brązowe labradory żyją krócej, zmartwią pewnie ich właścicieli, ale być może sprawią też, że hodowcy wszystkich ras psów będą mniej eksperymentować.

Autor: Magdalena Ciszewska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments