Chcesz lepiej spać? Wpuść psa do sypialni! Ale niekoniecznie do łóżka

fot. Shutterstock

Co jest lepsze dla nas, a co dla naszych psów – spanie razem czy osobno? Naukowcy zbadali sprawę i znają odpowiedź!

Ponoć my, psiarze, dzielimy się na tych, którzy wpuszczają psy do sypialni, i na tych, którzy to robią… tylko się do tego nie przyznają. Na pytanie: czy to dobrze, czy to źle, spróbowali odpowiedzieć amerykańscy naukowcy z kliniki Mayo w stanie Arizona, zajmującej się badaniami snu.

Zaprosili 40 opiekunów psów, w większości kobiet w wieku około 40 lat, i przez pięć miesięcy analizowali jakość ich snu. Wszystkie osoby, które brały udział w badaniu, były zdrowe i nie cierpiały wcześniej na zaburzenia snu.

Psy, które znajdowały się pod ich opieką, nie mogły mieć mniej niż sześć miesięcy. Chodziło o to, że szczenię podobnie jak dziecko wymaga w nocy opieki i siłą rzeczy zaburza odpoczynek. Osoby biorące udział w badaniu oraz ich czworonożni podopieczni mieli założone czujniki aktywności, pozwalające kontrolować jakość snu.

Co się okazało? Osoby, które przebywały w jednym pomieszczeniu ze psem, spały głębiej i spokojniej niż wtedy, gdy zwierzaka w nim nie było. I to niezależnie od tego, czy był to kundelek, sznaucer czy dog niemiecki. Zwróćcie jednak uwagę na słowa „w jednym pomieszczeniu”. Właśnie, w jednym pomieszczeniu, ale niekoniecznie w jednym łóżku. Bo to samo badanie wykazało, że gdy wpuścimy psa pod kołdrę, jakość naszego snu się pogarsza – co prawda minimalnie, ale jednak.

Relacje między ludźmi i ich zwierzętami się zmieniają. To zaś zdecydowało o tym, dlaczego wiele osób śpi ze swymi podopiecznymi w jednym pomieszczeniu. Dziś właściciele często spędzają większość dnia z dala od swych zwierzaków, chcą więc maksymalnie wykorzystać czas, gdy są z nimi w domu. Wpuszczenie ich do sypialni to łatwy sposób na zrealizowanie tej potrzeby. Nasze badania wykazały, że mogą być oni teraz spokojni, wiedząc, że nie ma to złego wpływu na ich sen – mówi dr Lois Krahn, która brała udział w badaniach.

Jeśli więc zdarzyło nam się kiedyś nie wpuścić futrzaka do sypialni i odesłać go na jego legowisko, pora udać się po jego ulubiony przysmak i poprosić go o wybaczenie.

Autor: Magdalena Ciszewska
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Sylwia
Sylwia
4 lat temu

Pies zawsze spał, śpi i będzie spać w moim łóżku. W jednym łóżku śpi pies, ja i mąż oraz kotka…jest ciasno, zwierzaki się rozwalają na całym łóżku ale takie w naszym domu panują zasady i koniec kropka:)

dwbem
4 lat temu

Mam trzy psy – wszystkie śpią ze mną w sypialni, dwa na swoich posłaniach a najmniejsza ze mną w łóżku. I mnie to zupełnie nie przeszkadza mimo, że mała co jakiś czas wychodzi spod kołdry a potem trąca mnie, żebym ją znowu pod kołdrę wpuściła.