Dlaczego chihuahua są wiecznie wściekłe? Sprawdź, o co im chodzi!

fot. Shutterstock

Małe psiaki rasy chihuahua mają specyficzne charaktery i wielu psiarzom mogą wydawać się po prostu wredne. Jaka jest prawda o tych maluchach?

Jeśli spytasz kilka przypadkowych osób, co myślą o chihuahua, z pewnością część z nich będzie miała same negatywne skojarzenia. „Chihuahua są wredne!”, „Gryzą, szczekają i są po prostu okropne!”. Zła reputacja tych małych psiaków nie wzięła się niestety znikąd. Jednak wcale nie chodzi tu o charakter specyficzny dla tej rasy…

Jak chihuahua widzą świat?

Wyhodowane do towarzystwa psiaki w rozmiarze torebkowym są maciupkie… I niestety doskonale o tym wiedzą. Z ich punktu widzenia wszystko jest ogromne, przez co najczęściej straszne. Przestraszony wyciągniętą ręką, innym psem czy nadjeżdżającym rowerem psiak ma dwa wyjścia – bronić się albo uciekać. Chihuahua wybierają najczęściej tę pierwszą opcję z prostego względu. Uciekający psiak o wyglądzie wiewiórki czy małego kota może uaktywnić instynkt łowiecki w drugim psie. Dla małego psiaka taka sytuacja może skończyć się tragicznie. Dlatego bardzo duża część miniaturek na wszelkie zagrożenie reaguje wściekłym kłapaniem zębów i szczekaniem.

Przecież nic nie zrobi…

Niestety wielu opiekunów takich psów ignoruje zachowanie swoich podopiecznych wiedząc, że miniaturka nie wyrządzi nikomu większej krzywdy. Zapominają oni jednak, że nawet najmniejszy psiak jest w stanie się bać i odczuwać przeróżne emocje! Psiak, który codziennie stresuje się wszystkim wokół, nie wiedzie przecież szczęśliwego życia. Skupianie się wyłącznie na własnej wygodzie i komentowanie agresywnych wybuchów miniaturek krótkim „przecież nic nie zrobi” wcale nie sprawi, że czworonóg poczuje się lepiej. A przecież można mu pomóc…

Nie wszystkie chihuahua są takie!

Wredne chihuahua to jeden z najczęściej powtarzanych mitów dotyczących ras psów. Nie da się ukryć, że na zachowanie psa w pewnym stopniu wpływ mają geny. Dlatego niezwykle ważny jest wybór hodowli, z której kupujemy zwierzaka – odpowiedzialny hodowca zwraca uwagę nie tylko na wygląd, ale także na charakter psa i nie rozmnoży ze sobą agresywnych psiaków. Jednak ogromną rolę w nastawieniu czworonoga do otaczającego go świata odgrywa także jego wychowanie!

Odpowiednio zsocjalizowany z innymi psami i ludźmi psiak, nawet ten najmniejszy, nie będzie czuł się w ich towarzystwie zagrożony i będzie zachowywał się spokojnie. Wieczne trzymanie chihuahua na rękach, w torebce i unikanie spacerów izolują psiaka od wszystkiego i nie dają mu okazji do zrozumienia otaczającego go świata. W efekcie czworonóg natrafiający na nieznane bodźce reaguje strachem… i specyficzną dla miniaturek wściekłością. Dlatego każdy dbający o psa opiekun powinien zapewnić mu odpowiednią socjalizację i szkolenie. Dzięki nim psiak nabierze pewności siebie i nie będzie musiał kłapać zębami w obronie własnej!

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments