5 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiedziałeś o psach


Niezależnie od tego, jak dobrze znasz swojego psa, tych rzeczy prawdopodobnie o nim nie wiedziałeś!

Psy – wierni towarzysze, kompani do zabawy, członkowie rodziny. Żyją obok nas od tak wielu wieków, że wydaje nam się, że wiemy o nich wszystko – co lubią jeść, gdzie lubią być drapane i że ta obśliniona piłka to ich ulubiona zabawka. Są jednak rzeczy, o których (prawdopodobnie) nie miałeś zielonego pojęcia. Oto ciekawostki o psach.

1. Praworęczność i leworęczność

Siberian husky podaje właścicielowi łapę
fot. Shutterstock

Psy, tak jak ludzie, mogą być prawo- lub leworęczne, a raczej prawo- i lewołapne. Aby dowiedzieć się, do jakiej grupy należy wasz pies, wystarczy zaobserwować, tak jak w przypadku ludzi, której łapy chętniej używa do wykonywania danej czynności. A to jeszcze nie wszystko. Według dr. Luka Schneidera, który przeprowadził badanie na 75 psach (rasowych i kundelkach), psy leworęczne mają większe skłonności do… agresji. Dr Schneider tłumaczy fakt tym, że u leworęcznych psów (i ludzi) bardziej aktywna jest prawa półkula mózgu, a ta odpowiedzialna jest za negatywne emocje.

2. Superwęch

Beagle wąchają trawę
fot. Shutterstock

Wszyscy wiemy, że psy czują zapachy o wiele lepiej niż ludzie, ale dopiero liczby potwierdzające ten fakt robią piorunujące wrażenie. Wiedzieliście, że komórki węchowe u psa mają powierzchnię niemal 300 razy większą niż u człowieka!? Poza tym my, ludzie, takich komórek węchowych mamy zaledwie 5 milionów. U psów jest ich aż od 120 do 200 milionów sztuk. Imponujące! Okazuje się więc, że psy, wbrew temu, co się o nich sądzi, nos mają nie tylko po to, aby wtykać go w twoje jedzenie.

3. Nos jak odcisk palca

Psi nos
fot. Shutterstock

Skoro napisaliśmy o węchu, nie sposób ominąć temat psiego nosa. Wiecie, że nie ma dwóch takich samych psich niuchów? Ich odcisk jest tak samo unikatowy, jak u człowieka odcisk palca. Lepiej więc, żeby psy nie popełniały przestępstw, bo łatwo będzie je namierzyć.

4. Psy mają sny

Pies wita swoją panią w łóżku
fot. Shutterstock

Czy kiedykolwiek zauważyłeś, że podczas snu twój pies warczał, przebierał łapkami czy piszczał? Prawdopodobnie oznacza to, że śnił. Naukowcy udowodnili, że psy podczas snu wykazują podobną aktywność mózgu jak ludzie i że psy małych ras śnią częściej niż te duże. Ale co im się śni? Gdy nadejdzie Wigilia, o północy będzie okazja się zapytać.

5. Dym papierosowy szkodzi psom

Mężczyzna pali papierosy przy zwierzakach
fot. Shutterstock

Palenie jest szkodliwe nie tylko dla osób, które zaciągają się papierosem, ale również dla tych, którzy w tym czasie przebywają w ich (i dymu) towarzystwie. Tyczy się to nie tylko ludzi, ale również zwierząt. Pies czy kot to w gruncie rzeczy taki sam ssak, jak my, więc paląc przy nim, skazujesz go na kłopoty z oddychaniem, alergie, a nawet nowotwór płuc.

Znacie jeszcze jakieś ciekawostki o psach?

Autor: Alicja Kowalska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments