Dlaczego pies dyszy? Poznaj 5 powodów dyszenia


Dyszenie to główny sposób psa na ochłodzenie ciała. Bywa też jednak niepokojącym objawem.

Przyspieszony oddech pojawia się głównie wtedy, kiedy czworonóg chce się ochłodzić. Pies dyszy jednak z wielu powodów. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

1. Niedoczynność tarczycy

Dyszy nawet wtedy, gdy nie jest gorąco? Wlecze się za tobą na spacerze zamiast radośnie biec przodem? A do tego ma ciągle jakieś problemy ze skórą, np. czarne cętki? Twój pies może cierpieć na niedoczynność tarczycy – to bardzo częsta przypadłość. Wystarczy jednak, że weterynarz przepisze lek i ustali dawkę, a psiak znów będzie się cieszył życiem, spacerami, latem.

2. Problemy z tchawicą

Jeśli dyszeniu towarzyszy charczenie, może to oznaczać zapadanie się tchawicy. To problem głównie starszych psów ras miniaturowych. Psia tchawica nie jest tak sztywna jak nasza. Podtrzymuje ją mięsień – gdy z wiekiem zwiotczeje, pies zaczyna się dusić. Dzieje się to zwłaszcza w chwilach ekscytacji, a nasila się podczas upału.

3. Ból

Nie ma upału albo wręcz jest zimno, a pies dyszy. Jeśli do tego nie ma żadnego powodu do ekscytacji, to najpewniej coś go boli. Zabierz go do weterynarza, by obmacał mu fachowo brzuch i ewentualnie zrobił badania.

4. Niewydolność serca

Twój pies łatwo się męczy, dyszy, a do tego ma siny język, choć nie jest chow-chow? To może być problem z sercem! Czasem wynika np. z niedoczynności tarczycy – serce bije wtedy za wolno. Potrzebny weterynarz!

5. Otyłość

My też bywamy zdyszani nawet przy niewielkim wysiłku, gdy dźwigamy za dużo kilogramów – i psy podobnie. Bo każde serce, czy to psie, czy ludzkie, cierpi z powodu otyłości swojego właściciela. W wypadku niektórych psich ras (np. buldogów) problem nasila krępa budowa, krótkie łapy czy skrócony pysk utrudniający oddychanie.

Zapisz się do newslettera Psy.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!

Autor: Dorota Jastrzębowska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments