Dlaczego pies przekrzywia głowę, gdy do niego mówimy?

fot. Shutterstock

Dlaczego pies przekrzywia głowę, gdy do niego mówimy? To zachowanie jest bardzo urocze - dowiedz się, co oznacza!

Pies to istota bardzo towarzyska. Nie tylko szybko się do ciebie przywiąże, ale także spróbuje ci coś powiedzieć: mową ciała (ogonem, uszami) i szczekaniem, warczeniem, wyciem… Czy wiesz, dlaczego pies przekrzywia głowę?

Twój pies na pewno też będzie usiłował zrozumieć ludzki język. Każdy Maks czy Azor potrafi zapamiętać wiele pojedynczych dwu-, trzysylabowych wyrazów i skojarzyć je z konkretną sytuacją. Mało tego! Psy przysłuchują się też naszym dialogom. Od tego psiego wpatrywania się – a czasem nawet wpadania w słowo szczekaniem – można zgubić wątek…

Dlaczego pies przekrzywia głowę?

Jeden z elementów psiej mowy – i jednocześnie psiego słuchania – to przekrzywianie głowy. Pies robi to zawsze w stronę, z której dobiega dźwięk, lub w kierunku rzeczy, która psa zaintrygowała. Skupia się wtedy tylko na niej, głuchnie na inne bodźce. Słucha wypowiadanych słów, próbując odgadnąć twoje intencje, lub nasłuchuje nieznanych mu dźwięków. To pomaga mu się skupić.

Może też – szczekając, wpatrując się w ciebie i przekrzywiając głowę – zapraszać cię na spacer lub prosić o smakołyk. Jeśli w przeszłości przekrzywianie głowy wywołało u ciebie pozytywną reakcję, pies z pewnością to zapamiętał i będzie próbował to powtórzyć. Wszystko po to, by wywołać podobny efekt! Jeśli więc zastanawiasz się, dlaczego pies przekrzywia głowę, gdy do niego mówisz, być może też dlatego, że chce wywołać na twojej twarzy uśmiech.

Autor: Dagmara Mieszkis
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments