Instruktor szkolenia psów – jak nim zostać?


Instruktor szkolenia psów ma nienormowany czas pracy. Z kolei rosnący popyt na usługi psich szkoleniowców sprawia, że coraz więcej osób zaczyna się interesować tym zajęciem.

Będąc instruktorem szkolenia psów z powołania, miłość do tych zwierząt jest niezbędna. Trzeba jednak zastanowić się nad tym, czy lubimy pracować z ludźmi, bo mimo pracy z psami, to tak naprawdę zdobyta wiedza przekazywana jest również ich właścicielom. Zawód ten można w pewnym stopniu porównać do zawodu nauczyciela. Ponadto instruktor szkolenia psów musi mieć rzetelną wiedzę, która nie ogranicza się jedynie do zachowania psów, a obejmuje też wiedzę chociażby z zakresu psychologii zwierząt i ogólnej czy etologii. Trzeba też pamiętać o tym, że każdy pies jest inny i należy dostosować szkolenie do jego indywidualnych potrzeb.

Kursy

Kursy instruktorskie organizuje m.in. Związek Kynologiczny w Polsce. Jednak zgodnie z regulaminem ZKwP, aby zdobyć licencję, trzeba spełnić kilka wymogów. Trzeba być członkiem i to przynajmniej z 3-letnim stażem, a także mieć minimum 2 lata potwierdzonej pracy społecznej przy szkoleniach organizowanych przez Związek. Można też ukończyć kurs przy którejś z fundacji, np. Alteri czy Dogtor.

A czego można nauczyć się na takich kursach? Przede wszystkim można zdobyć wiedzę, dzięki której zachowanie psów nie będzie miało tajemnic. Przyszły instruktor będzie umieć nawiązać komunikację z czworonogiem czy zrozumieć, w jaki sposób te zwierzęta się uczą – znając metody stosowane w szkoleniu psów – i jak na proces tej nauki wpływają predyspozycje psów, a także nabyć umiejętność rozpoznawania przyczyn problemów psa. Dzięki takim kursom wcześniej zdobyta wiedza teoretyczna zostanie zastąpiona wiedzą praktyczną, co w zawodzie instruktora szkolenia psów jest niezbędne.

Obecnie kursy na instruktora szkolenia psów opierają się na metodach pozytywnych. Osoba po takich kursach będzie umiała przekazać właścicielom czworonogów wiedzę, dzięki której pies zostanie wychowany na zwierzę pewne siebie i zrównoważone. Uczestnik kursu może wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności do pracy zawodowej, ale też w szkoleniu własnych pupili.

szkolenie psów
fot. Shutterstock

Instruktor szkolenia psów

Oprócz dobrego kursu przyszły instruktor szkolenia psów powinien się też zaopatrzyć w książki o tej tematyce. Warto położyć tutaj nacisk na słowo „dobre”. Obecnie jest wiele dostępnych kursów, jednak trzeba wybrać ten najlepszy, który opiera się na współczesnej nauce. Warto też wyszkolić swojego psa.

Praktyka czyni mistrza. Dlatego im więcej psów wyszkoli osoba, która planuje zostać instruktorem szkolenia psów – np. zgłaszając się jako wolontariusz do schroniska dla zwierząt, gdzie można szkolić psy pod czujnym okiem trenera, a później samodzielnie – tym będzie jej w przyszłości łatwiej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments