Jak dbać o psa z demencją? Oto 6 przydatnych wskazówek!

fot. Shutterstock

Czy wiesz, jak dbać o psa z demencją? Jak opiekować się czworonożnym seniorem? Te wskazówki ci się przydadzą!

W obecnych czasach nietrudno jest spotkać psa, który ma kilkanaście lat. Wraz ze wzrostem średniej długości życia naszych zwierząt wzrasta też częstotliwość chorób, które dotykają psiaki w podeszłym wieku. Badania wykazują, że aż 28% domowych czworonogów w wieku 11-12 lat cierpi na Canine Cognitive Dysfunction, czyli psi odpowiednik demencji. Dlatego każdy opiekun mający w domu czworonożnego seniora powinien wiedzieć, jak dbać o psa z demencją…

Mając psa z demencją, musisz szczególnie o niego dbać

Canine Cognitive Dysfunction to przypadłość niezwykle podobna do ludzkiej demencji. U dotkniętego nią zwierzaka dochodzi do obumierania komórek nerwowych, co skutkuje znacznym spowolnieniem jego funkcji umysłowych. Niestety zmian, jakie zachodzą w mózgu psa z demencją, nie da się już cofnąć. Jednak przy odrobinie starań można sprawić, że życie psiego seniora wcale nie będzie aż tak uciążliwe. Oto 6 wskazówek, które pozwolą ci zapewnić starszemu psu poczucie bezpieczeństwa i spowolnią postęp tej ciężkiej choroby.

1. Pamiętaj o codziennej rutynie

Wszystkie psy uwielbiają rutynę. Przewidywalne zachowanie opiekuna i znane rytuały zapewniają zwierzakom poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Brak takiej rutyny jest szczególnie dotkliwy dla psów z demencją, które mają ogromne trudności z adaptacją do jakichkolwiek zmian w dotychczasowym trybie dnia. Nieregularne spacery, zmienne pory karmienia czy godziny, o których opiekun wraca z pracy będą powodować u starszych czworonogów lęk, zagubienie i mogą znacząco pogorszyć ich stan zdrowia. Dlatego opiekując się psem z demencją, musimy dołożyć wszelkich starań, by czynności związane z psem wykonywać o tej samej porze i w tej samej kolejności.

2. Unikaj zmian w otoczeniu psa z demencją

Demencji u psa towarzyszą także inne objawy starzenia się – coraz gorszy wzrok może spowodować, że zwierzak zacznie wpadać na meble i sprzęty stojące inaczej niż zwykle. Czworonóg może mieć też problem z odnalezieniem swojego legowiska czy miski z wodą, jeśli przestawimy je z dotychczasowego miejsca. Z otoczenia psa warto natomiast usunąć wszystkie zbędne przedmioty, o które może się potknąć, a także zabezpieczyć schody i śliskie powierzchnie.

3. Miej dużo cierpliwości

Wiele psów dotkniętych demencją zapomina o rzeczach, które dotychczas doskonale umiały. Starsze czworonogi nie tylko będą miały problem z wykonywaniem komend, ale także mogą zacząć załatwiać się w domu, jakby nigdy nie były uczone czystości. Takie wypadki nie będą świadczyć o nieposłuszeństwie psa, a jedynie o jego zagubieniu. Stosowanie kar czy krzyczenie na psa z demencją może jedynie pogłębić odczuwaną przez niego dezorientację i wywołać silny lęk.

4. Zapewnij psu opiekę specjalisty

Psiej demencji nie da się wyleczyć. Istnieją jednak przeróżne leki i suplementy, które mogą znacznie spowolnić rozwój tej choroby i złagodzić niektóre jej objawy. Zdrowie czworonożnego seniora warto też regularnie kontrolować, robiąc mu profilaktyczne badania krwi, moczu, USG i echo serca. Starsze psy cierpiące na demencję można też wspomagać specjalistyczną, indywidualnie dopasowaną dietą ułożoną przez psiego dietetyka.

5. Utrzymuj psa w dobrej kondycji

Starszy czworonóg z pewnością nie będzie już w aportować piłki przez godzinę, biegać przy rowerze czy hasać radośnie na kilkugodzinnej, leśnej przechadzce. Jednak nie znaczy to, że musi całkowicie zrezygnować z ruchu! Chcąc zadbać o psa z demencją, powinniśmy zabierać zwierzaka na regularne, spokojne spacery, podczas których czworonóg będzie miał możliwość swobodnej eksploracji otoczenia. Dzięki temu nie tylko zapobiegniesz otyłości i zanikom mięśniowym częstym u psich seniorów, ale także zapewnisz mu odpowiednią stymulację umysłową. Starszego zwierzaka warto też zapisać na konsultację do zoofizjoterapeuty, który zaleci konkretne ćwiczenia mające wzmocnić jego mięśnie.

6. Ćwicz umysł

Ćwiczenie psiego umysłu to jeden z najlepszych sposobów, w jakie można spowolnić postęp psiej demencji. Starszemu zwierzakowi możemy zaproponować proste zabawy umysłowe, powtórkę dobrze znanych komend niewymagających wysiłku i urozmaicone posiłki podawane w macie węchowej lub w zabawce typu kong. Wszelkie nowości trzeba oczywiście wprowadzać stopniowo, by psiak nie sfrustrował się ani nie pogubił. Jeśli dotychczas trenowaliśmy z czworonogiem nosework, tropienie lub inne bardziej spokojne sporty, możemy je kontynuować, zmniejszając po prostu swoje wymagania.

MAMY DLA CIEBIE PREZENT! Zapisz się do newslettera Psy.pl i już teraz odbierz za darmo e-book „50 ras w sam raz do kochania”

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
1 miesiąc temu

Doskonały artykuł. Jestem opiekunem niewidomego adopciaka, Tobisia, który ma już pewnie ze 13 lat i pierwsze objawy demencji. Jako, ze piesek nie widzi, są one szczególnie przykre. Trzeba nosić go do miseczki z jedzeniem, a na spacerze wyjątkowo pilnować, bo zapomina, że trzeba podążać za mną, chociaż nie tak dawno szedł tuż za moimi nogami, jak po przysłowiowym sznurku. Jednak fizycznie, poza delikatnymi zmianami w stawach Tobisiowi nic nie dolega, mam zatem nadzieję, że długo jeszcze będziemy cieszyć się sobą nawzajem.